Deneysel peritonit modeli ile kontamine alan oluşturulan ratlarda ventral herni tamirinde kompozit sentetik greft kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of composite synthetic greft use in treatment of rat ventral hernia in which A contaminated field is created by experimental peritonitis model
  1. Tez No: 390868
  2. Yazar: AHMET BURAK ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA HALDUN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AMAÇ: Karın duvarında çok geniş defektlerin ortaya çıkabildiği acil olgularda veya kontaminasyonun eşlik ettiği geniş abdominal duvar defektlerinin tamirinde halen büyük problemler yaşanmaktadır. Kontamine alanlarda herni tamirinde sentetik greft kullanımı ile ilgili klinik prospektif randomize kontrollü bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bizim bu çalışmamızda, klinik çalışmalara ışık tutabilecek intraperitoneal yerleştirilmeye uygun adezyon bariyerli ve hafif polipropilen ağa sahip Ventralight™ ST adlı yeni bir sentetik bileşik greftin deneysel peritonitle oluşturulmuş kontaminasyon modelinde karın duvarında kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 20 adet Wistar-Albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar çekal ligasyon ve delme yöntemiyle peritonit oluşturulduktan 24 saat sonra rastgele onarlı iki gruba ayrıldı. Tüm sıçanlarda aynı şekilde relaparotomiyle nekroze çekum eksize edilip karın içi yıkandıktan sonra birinci gruba primer tamir, diğerine ise Ventralight™ ST ile tamir yapıldı. Daha sonra sıçanlar 28 gün boyunca sepsis ve sepsise bağlı ölüm, yara enfeksiyonu ve greft enfeksiyonları açısından takip edildi. 28. günde ratlar sakrifiye edilerek intraabdominal apse, greft ve doku kültürlerinde üreme ve karın içi adezyon şiddeti ve genişliği bakımından incelendi. BULGULAR: Gruplar arasında sepsise bağlı mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p=0.21). Ancak Ventralight grubunda %30 mortalite saptanırken primer grupta mortalite yoktu. Primer tamir grubunda yara enfeksiyonu/cilt altı apse oranı %20 iken ventralight grubunda %57.1 olarak sonuçlandı. Ventralight grubunda enfeksiyon daha sık görülmesine rağmen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.162). Deneklerin hiçbirinde karın içi apseye rastlanmadı. Doku kültürleri açısından karşılaştırıldığında ventralight grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek sayıda mikroorganizma ürediği görüldü. Ventralight grubunda adezyon oluşumu, şiddeti ve genişliği istatistiksel anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0.018). SONUÇ: Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmese de mortalitenin ve makroskopik enfeksiyon oranlarının ventralight grubunda belirgin yüksek olması ve adezyon şiddeti ve genişliğinin de ventralight grubunda belirgin daha yüksek çıkması nedeniyle kontamine alanda sentetik kompozit greft kullanımı uygun bulunmamıştır. Bu konuda daha geniş serilerle yapılabilecek yeni çalışmalarla ideal tedavi yönteminin belirlenmesi önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ventral herni, kontamine alan, sentetik greft, peritonit, adezyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND There is still some problem in the treatment of large abdominal wall defects accompanied contamination and some emergent cases in which very large defects occurred in the abdominal wall. In literature any clinically prospective randomized controlled trial about the use of synthetic meshes in such cases did not exist. So the aim of this experimental study is to shed light to clinical studies by evaluating the safety and efficacy of Ventralight™ ST (a new composite synthetic mesh composed of lightweight polypropylene and bioresorbable antiadhesive hydrogel barrier suitable for intraperitoneal replacement) in rats peritonitis model. METHODS In the study 20 wistar albino rats were operated. The cecal ligation and puncture model was used to induce peritonitis. After 24 hours, rat were randomized into two equal groups. After excising the necrotic cecum and irrigating the abdominal cavity with warm saline first group was treated by primary closure and the second group was treated by Ventralight™ ST reinforcement. Then rats were followed 28 days. And sepsis, mortality caused by sepsis, surgical site infection and mesh infections were observed until that time. All surviving animals were sacrified on 28th day. Intraabdominal abscess formations were looked, microbiological cultures were obtained and intraabdominal adhesion tenacity and percentage of adhesions were graded. RESULTS There was no significant difference between groups in septic mortality (p=0.21). Yet %30 mortality was seen in ventralight group, there was no mortality in primary closure group. Surgical site infection rates were %20 in primary closure group and %57.1 in ventralight group. Although surgical site infections were more seen in ventralight group, there was no significant difference between these groups. No intraabdominal abscess seen in any animals. The microbiological tissue cultures were compared and significantly more bacterial colonization was found in ventralight group (P=0.003). After 28 days, significantly more adhesion coverages and tenacities to the abdominal wall surface were found in vetralight group (p=0.018).. COCLUSION It's seen that using synthetic composite meshes for ventral herania repairs in contaminated and dirty abdomens is not recommended althogh there is no istatistically significant difference between groups in mortality and surgical site infections. It is important to find out ideal mesh replacement therapy in such cases with new studies in which more subject are used. KEYWORDS Ventral hernia, contaminated field, senthetic greft, peritonitis, adhesion