Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan akut peritonitte hypericum perforatum'un anti-inflamatuvar etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 741938
  2. Yazar: MERT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: H. Perforatum'un sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan akut bakterial peritonit sonucunda intraperitoneal uygulamanın ardından inflamatuar yanıt ve batın içi adhezyonların üzerindeki etkisi araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deneysel çalışmada, 21 adet erişkin, ortalama ağırlığı 250–300 g Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Toplam 3 grup oluşturuldu. Grup 1 çekum ligasyon perforasyon yapıldıktan sonra herhangi bir işlem yapılmadan kapatıldı. Grup 2'de H. Perforatum intraabdominal olarak 2 ml verildi. Grup 3'de çekum ligasyon perforasyon yapıldıktan sonra 2ml H. Perforatum yağı intraperitoneal uygulandı. Sıçanlar 48 saat sonra sakrifiye edildi. Batın içi adezyonlar Zühlke'nin makroskopik tiplendirilmesi ile değerlendirildi. Mikrobiyolojik inceleme için batın içi sürüntü örnekleri alınarak histopatolojik inceleme için çekumdan ve pertiondan örnekler alındı. İstatistiksel analizler IBM SPSS v23 ile yapıldı. Nicel verilerin normallik analizi Shapiro-Wilk testi ile yapıldı. Normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılması Mann Whitney U testi ile yapıldı. Nitel verilerin karşılaştırılması Pearson Ki-kare ile yapıldı. Veriler, ortalama ± standart sapma, ortalama (minimum – maksimum) ve n (%) şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to investigate the effect of H. Perforatum on the inflammatory response and intra-abdominal adhesions after intraperitoneal administration as a seult of experimentally induced acute bacterial peritonitis in rats. Materials and Methods: In the experimental study, 21 adult female Wistar albino rats with an average weight of 250-300 g were used. A total of 3 groups were cerated. Group 1 was closed without any procedure after cecum ligation perforation was done. In group 2, 2ml of H. Perforatum was given intraabdominally. In group 3, 2 ml of H. Perforatum oil was applied intraperitoneally after cecum ligation perforation. The rats were sacrificed 48 hours later. The intra-abdominal adhesions were evaluated by macroscopic the typing of Zühlken. The abdominal swab samples were taken for microbiological examination, and samples were taken from the cecum and periton for the histopathological examination. The statistical analyzes were performed with IBM SPSS v23. Normality analysis of quantitative data was done with Shapiro-Wilk test. Comparison of the data that did not fit the normal distribution was done with the Mann Whitney U test. The comprasion of qualitative data was made with the Pearson Chi-square.