Segmental olarak kolon ve ince barsaklarda oluşturulan iskemi sonrası; plazma laktat konsantrasyonu, nitrik oksit, Kreatin Fosfokinaz'ın kan seviyelerindeki değişiklikler
Changes in serum levels of lactate, nitric oxide, creatine phosphokinase after ischemia that is formed as segmental on colon and small intestine
- Tez No: 102850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAROL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Akut mezenter iskemi, sıklığının düşük olmasına rağmen meydana geldiğinde mortalite oram çok yüksek olmakta, yaşayan hastalan kısa barsak sendromu olarak adlandırılan ve yaşam kalitesini oldukça düşüren bir klinik durumla karşı karşıya bırakmaktadır. Hastalık erken teşhis edildiğinde uygulanan tedavi yöntemleri ile mortalite azaltılması mümkündür. Yıllardır üzerinde çalışılmasına rağmen günümüzde halen mezenter iskeminin erken teşhisinde yararlanılan bir marker yoktur. Bu çalışmada daha önceki yapılan çalışmaların ışığında oluşturulan deneysel modelde serum laktat, CPK,NO seviyelerinin akut mezenter iskemide bir gösterge olabilirini sorusuna cevap aranmıştır. Model ; daha önceki modellerden farklı olarak ayrı ayrı deneklerde jejunum, ileum, sağ kolon ve sol kolonda segmenter iskemi oluşturulan sıçanlar kullanılmıştır. Sonuçta ; laktat seviyesi iskemi oluşturulan grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Jejunum ve ileuma segmenter iskemi oluşturulan gruplardaki serum CPK seviyesi diğer tüm gruplara oranla anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. NO seviyesi tüm iskemi oluşturulan gruplarda iskemi uygulanmayan kontrol grubuna göre yüksek olarak belirlendi. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although insidance of acute mesenter ischemia is low, the rate of mortalite is determined risely and the patients who are alive, have a clinic syndrome which is called short bowell syndrome and is decreased quality of life. When disease diagnose early, rate of mortalite may be decreased with appropriate for treatment. Although there are a lot of studies about acute mesenter ischemia for years, but even there is no marker for acute mesenter ischemia to diagnose early now. In this study levels of CPK, NO, lactate in serum are investigated whether there is a marker of acute mesenter ischemia on new experimental model which is formed by benefit from former study.In the model, different from other model, it is used rats that are formed ischemia on jejunum ileum, right colon, left colon. As a result ; there is no significant different between levels of the lactate on ischemic groups and control group. Serum level of CPK on groups which are formed segmental ischemia on jejunum and ileum is determined significant rise in comparation with all other groups. Levels of NO on all groups which are formed ischemia are determined significant rise in compration with control group. 61