Sıçanlarda parsiyel hepatektomi sonrası hiperbarik oksijen tedavisinin karaciğer regenerasyonu üzerindeki etkisi (Deneysel çalışma)
The Effects of hyperbaric oxygen therapy on the hepatic regeneration after partial resection
  1. Tez No: 102849
  2. Yazar: MEHRDAD BOHLOOLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT İPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda hiperbarik oksijen tedavisinin karaciğer dokusu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Bu amaçla Sprague-Dawley türü sıçanlar kullanılmıştır. Denekler iki ana gruba, ve her ana grup ise iki alt gruba ayrılarak incelenmeye alınmıştır. Bütün sıçanlara %70 hepatektomi işlemi uygulanmıştır. 1., 2., ve 3. gruptaki sıçanlara HBO tedavisi uygulanmıştır. 4., 5., ve 6. gruptaki deneklere ise herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. 1. ve 4. gruplar postoperatif 2. günde, 2. ve 5. gruplar postoperatif 4. günde, 3. ve 6. gruplar ise postoperatif 7. günde sakrifiye edilmişlerdir. Gruplar arası karaciğer nekroz ve regenerasyonunu karşılaştırmak 81için biokimyasal ve histopatolojik çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca HBO'nun serbest oksijen radikallerine etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar: HBO tedavisinin karaciğer nekroz parametreleri olan SGOT, SGPT, ve alkali fosfataz düzeylerini düşürdüğü ayrıca serbest oksijen radikallerinden NO, ve MDA düzeylerini düşürdüğü, buna karşın hücreyi toksik maddelerden koruyan glutatyon düzeyini artırdığı tespit edildi. HBO tedavisinin önemli regenerasyon parametreleri olan mitotik indeks ve PCNA'yı artırdığı tespit edildi. Tartışma: HBO'nun karaciğer rezeksiyonu sonrası oluşabilecek nekroz derecesini azalttığı, ayrıca serbest oksijen radikallerini azaltıcı etkisinin yanısıra karaciğer regenerasyonu üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: We examined the effect of HBO therapy on the hepatic tissue and hepatic regeneration after hepatic resection. Methods: We were used Sprague- Dawley rats for our aim. We divided the experiment groups in two main groups, and each group were divided into three subgroups. %70 hepatectomy was performed to all rats. Group 1,2 and 3 were treated by HBO. No treatement was performed to group 4,5, and 6. İn postoperative second day group 1, and group 4, in postoperative fourth day group2, and group 5, and in postoperativeseventh day group 3, and group 6 was sacrified.To compare the hepatic necrosis and regeneration between all groups, biochemical and 83histopathological studies were done. Also, the effect of HBO on free oxygen radicals was examined. Results: Due to HBO therapy, SGOT, SGPT, and ALP, which are necrosis parameters in the hepatic tissue are decreased. NO, and MDA which are free oxygen radicals are increased. On the other hand GSH, which protects the cell against toxic materials are increased due to HBO therapy. PCNA and mitotic index both are important regeneration indicators, both are elevated in during HBO therapy. Conclusion: At the end of study, it is proven that HBO decreases the necrosis degree after hepatic resection, the effect of free oxygen radicals and also it has positive effect on hepatic regeneration. 84