Duodenal ülser perforasyonlarında uygulanacak cerrahi seçimi ve mortalite etkenleri
Surgery selection and mortality factors in duodenal ulcer perforations
  1. Tez No: 707911
  2. Yazar: SELDA GÜCEK HACİYANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜDAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Peptik ülser ve ülser perforasyon insidansının azalmasına karşın, perforasyonlara bağlı ölüm oranlarında benzer azalma sağlanamamıştır. Bu çalışmada duodenal ülser perforasyonlu (DÜP) hastalarda uygulanacak cerrahi yöntemi belirlemede etkili olan ve mortalite ile ilişkili faktörleri irdelemek amaçlandı. Materyal-Metod: 1998-2002 yılları arasında DÜP nedeniyle opere edilen 88 hasta, arşiv kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Hastalarda tercih edilen cerrahi, primer sütür ve definitif cerrahi olarak ikiye ayrıldı. Cerrahi tedavi seçimine etki eden faktörler, perforasyon etiyolojisi, mortalite ile ilişkili olabilecek faktörler ve morbidite oranları ve hastane kalış süreleri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 67'sine (%76,1) primer sütür, 21'ine (%23,9) definitif ülser cerrahisi uygulandı. Hastaların %93,2'si erkek, %6,8'i kadın olup, yaş ortalaması 43,7 (±13,5) idi. DÜP'te primer sütür operasyonunun seçilme trendinde bir artma gözlendi. Seçilen cerrahi prosedürü belirlemede jeneralize peritonitin varlığının en önemli etken olduğu saptandı (p0,05). Morbidite oranları ise primer sütür grubunda %21,8 (14 hastada), definitif cerrahi grubunda ise %25 (beş hasta) olup gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). Hastane kalış süreleri her iki grupta da benzerdi (p>0,05). Her iki grupta da yaş (>60), yandaş hastalığın varlığı ve hastaneye başvuruda gecikme, mortalite ile ilişkili saptandı. Hastaların %80'inde de perforasyon için risk faktörlerinin olduğu görüldü. Sonuç: Hastaneye 24 saatten geç başvuru, yaşın 60'tan büyük olması ve yandaş hastalığın varlığı mortalite ile ilişkili faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although the incidence of peptic ulcer and ulcer perforation decreased, a similar reduction in mortality rates due to perforations was not achieved. Mortality rates vary between 8-25%. Surgery is still the most effective treatment method when perforation develops. The surgical method to be chosen is controversial today. In this study, it was aimed to examine the factors that are effective in determining the surgical method to be applied in patients with duodenal ulcer perforation (DUP) and factors related to mortality. Material and Methods: 88 patients who were operated for DUP in our hospital over a five-year period were retrospectively analyzed from archive records. The preferred surgery in patients was divided into primary suture and definitive surgery. Factors affecting the choice of surgical treatment, perforation etiology, factors that may be associated with mortality, and morbidity rates and hospital stay were evaluated. Results: Primary suture surgery was performed in 67 (76.1%) patients, and definitive ulcer surgery was performed in 21 (23.9%) patients. 93.2% of the patients were male and 6.8% were female, and the mean age was 43.7 (±13.5). The presence of generalized peritonitis was found to be the most important factor in determining the chosen surgical procedure (p0.05). Length of hospital stay was similar in both groups (p>0.05). Age (>60), presence of co-morbid disease and delay in admission to hospital were found to be associated with mortality in both groups. Conclusion: Admission to the hospital after 24 hours, being older than 60 years, and the presence of co-morbidity are factors associated with mortality.