Mesh ile insizyonel herni onarımlarından sonra görülen postoperatif adezyonların önlenmesinde seprafilmin etkinliği (Deneysel çalışma)
Efficacy of seprafilm in preventing the postoperative adhesions after mesh repairing incisional hernia
- Tez No: 102886
- Danışmanlar: DR. BUĞRA KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı mesh ile insizyonel herni onarımı sonrası postoperatif dönemde oluşan adezyonlann önlenmesinde seprafılmin etkinliğininin araştınlmasıdır. Prostetik materyallerle yapılan insizyonel herni onarımı sonrası postoperatif dönemde ciddi adezy onlar görülebilir. Oluşan adezy onlar intestinal obstrüksiyon ve enterokutanöz fistüllere neden olmaktadır. Bu komplikasyonlar morbiditeyi artırmaktadır. Adezyon oluşumunu önleyici yöntemler kullanılarak morbidite azaltılabilir. Adezyon bariyerlerinin kullanılması da adezyon oluşumunu engelleyici yöntemlerden biridir. 15'i kontrol 15'i çalışma grubu olmak üzere 30 adet Hartley Gine Pigs cinsi domuzlarda batın duvarında 1x3 cm boyutlarında peritonu da içeren tam kat rektus kası eksize edilerek defekt oluşturuldu. Her iki grupta defekt 2x4 cm lik polypropilen mesh ile batın duvarına 4/0 prolen sütürlerle tesbit edildi. Çalışma grubunda buna ek olarak onarım öncesinde deneklerin visseral organları ile herniorafî yapılan bölge arasında kalacak şekilde 3x3cmlik 2 adet seprafîlm batın içerisine yerleştirildi. Denekler 3. Hafta sonunda yüksek doz eter anestezisi ile hayatları sonlandırıldıktan sonra adezyonlar yaygınlığı, görünümü ve kopmaya karşı direnci temel alan bir skorlama ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the effectiveness of Seprafilm in preventing postoperative adhesions which occur after the mesh repai of incisional hernias. After the repair of incisional hernias with prosthetic materials, serious adhesions may occur in the postoperative period. The adhesions may lead to intestinal obstruction and enterocutaneous fistula formation and these complications increase the morbidity. The morbidity can be reduced by using methods which prevent adhesions. One of these adhesion preventing methods is the usage of adhesion barriers. Thirty hartley guinea pigs were divided into control and study groups with having 15 subjects in each group. A full-thickness abdominal wall defect measuring 1x3 cm was created by excising the rectus muscle and the peritoneum of animals. In order to close the defect, a polypropylen mesh of 2x4 cm in size was sutured to the abdominal wall with 4/0 prolene material in both groups. In addition, only in the study group, two membranes of Seprafilm each 3x3 cm in size werw applied intra-abdominally to a localization between the viscera and the hernioraphysite before having the defect repaired with the mesh. The subjects were sacrified with the help of high dose ether anesthesia at the end of the 3 rd week and then the adhesions were evaluated with a scoring system based on the extend, appearance and tensile strength.