Ratlarda insizyonel herni modelinde polipropilen yama, polipropilen yama+bioresorbable membran ve politetrafloroetilen yama ile onarımlarda postoperatif adezyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative adhesion level in incisional hernia model repaired with polypropylene mesh, polypropylene mesh +bioresorbable membrane, polytetraflouroethylene mesh in rats
- Tez No: 156613
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT MENTEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
45 ÖZET Bu çalışmanın amacı, primer ve pollpropilen yama ile onarılan karın duvarı defektlerinde, Seprafilm'in adezyon oluşumu ve yara iyileşmesine olan etkisini araştırmak ve bu verileri yalnız polipropilen ve e-PTFE yama (Dual Mesh) ile yapılan onarımlarla karşılaştırmaktır. Postoperatif adezyonlar önemli ancak henüz çözümlenmemiş bir problemdir. Adezyonlar barsak obstrüksiyonu, enterokütanöz fistül, infertilite, disparoni ve kronik pelvik ağrı gibi ciddi klinik sorunlara yol açabilirler. Postoperatif adezyonlar, peritoneal iskemi, yabancı cisim granülomları, peritonun kuruması ve dokuların manipulasyonla abrazyona uğraması nedeniyle oluşurlar. Periton yaralanmasından birkaç saat sonra, fibrin matriks oluşur ve yaralanan yüzeyleri geçici olarak birbirine yapıştırır. İdeal şartlarda bu fibrin matriks fibrinoliz ile yıkılır ve 72 saat içinde absorbe olur. Normal fıbrinolitik aktivite varlığında, fibrin matriks yıkılır ve metaplazi ilerler, yaralanan yüzey boyunca mezotel hücreleri belirir ve periton kalıcı adezyon gelişmeksizin onardır. İskeminin eşlik ettiği peritoneal yaralanmada fibrinoliz kesintiye uğrar ve fıbrin-sellüler matrikste rezolusyondan çok organizasyon oluşur. Büyük abdominal insizyonel hanilerin onarımında kullanılan protez yamalar gibi yabancı cisimler, kalıcı adezyon gelişimine, intestinal obstrüksiyon ve enterokütanöz fistül oluşumuna neden olur. Adezyon bariyerlerinin kullanımı adezyon oluşumunu engelleyici yöntemlerdendir. Seprafilm, CMC ve HA"dan oluşan, biyolojik olarak absorbe olabilen, yarısaydam bir membrandır. Bu çalışmada farklı sentetik yamalar ve Seprafilm ile onarılan karın duvarı defektlerinde adezyon oluşumunu karşılaştırdık. Herbiri 12 rattan oluşan; primer onarılan (P). primer onarılıp Seprafilm ile desteklenen (PS), polipropilen yama ile onarılan (PP), polipropilen yama ile onarılıp Seprafilm ile desteklenen (PPS) ve e-PTFE yama (Dual Mesh) ile onarılan (DM) olmak üzere 5 grup vardı. Sadece polipropilen yama ile onarılan (PP) grupta yoğun yapışıklık gelişirken, en az yapışıklık Seprafilm (PS) grubunda idi. Polipropilen yamanın oluşturduğu makroskopik yapışıklık skoru, Seprafilm kombinasyonu ile anlamlı olarak azaldı (p=0.001) ve DM grubuna benzer düzeye indi (p=0.1 14). Histopatolojik olarak, Seprafilm mezotelial büyümeyi etkilemezken, vasküler proliferasyon ve inflamatuar hücre46 infiltrasyonun azaltmış, yarada kollagen komponentini artırmıştır. Bizim hayvan modelimizde. Seprafilm özellikle polipropilen yamadan kaynaklanan yapışıklığı büyük ölçüde azaltmıştır. Seprafilm, e-PTFE yamadan daha etkin olarak lokal beyaz küre infiltrasyonu ve neovaskülarizasyonu azaltırken, yarada kollagen komponentini artırmıştır. Seprafilm, ratlarda yara iyileşmesini baskılamadan adezyon oluşumunu önleyen ve polipropilen yama ile desteklendiğinde e-PTFE yamaya daha ucuz bir alternatif olabilecek uygun bir fiziksel bariyer gibi görünmektedir. Ancak, bu bulgular insanlar üzerinde doğrulanmaya ihtiyaç göstermektedir.
Özet (Çeviri)
46 infiltrasyonun azaltmış, yarada kollagen komponentini artırmıştır. Bizim hayvan modelimizde. Seprafilm özellikle polipropilen yamadan kaynaklanan yapışıklığı büyük ölçüde azaltmıştır. Seprafilm, e-PTFE yamadan daha etkin olarak lokal beyaz küre infiltrasyonu ve neovaskülarizasyonu azaltırken, yarada kollagen komponentini artırmıştır. Seprafilm, ratlarda yara iyileşmesini baskılamadan adezyon oluşumunu önleyen ve polipropilen yama ile desteklendiğinde e-PTFE yamaya daha ucuz bir alternatif olabilecek uygun bir fiziksel bariyer gibi görünmektedir. Ancak, bu bulgular insanlar üzerinde doğrulanmaya ihtiyaç göstermektedir.48 the DM group (p=0.114). Histopathologically, Seprafilm did not influence mesothclial growth, it decreased the vascular proliferation and inflammatory cell infiltration, and increased collagen content of the wound. In our' rat model, Seprafilm prevented the majority of adhesions due to polypropylene mesh. It decreased local infiltration of white cells and neovascularization, and it increased the collagen content of the wound, compared with DM. Therefore, Seprafilm is a safe and efficient physical barrier against adhesion formation in rats, and the combination of Seprafilm with polypropylene mesh may be a valid alternative to Dual Mesh repair of incisional hernias. These findings need to be well confirmed in humans.