Lichtenstein fıtık onarımı ile Kugel fıtık onarımının ameliyat sonu sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the postoperative results of Lichtenstein and Kugel repairs
  1. Tez No: 102898
  2. Yazar: MUZAFFER ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÖKHAN TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmayı nüks açısından altın standart olarak günümüzde kabul edilen Lichtenstein onarımları ( Anterior yaklaşım ) ile laparoskopik total ekstraperitoneal girişimin lokal anestezi ile yapılan modifikasyonu gerginliksiz açık Kugel ( Posterior yaklaşım ) fıtık onarımını prospektif randomize olarak karşılaştırmak amacıyla yaptık. Birbiri ardı kliniğe yatırılan 60 kasık fıtığı olan hastaya, yatış sırasına göre randomize edilerek Kugel fıtık onarımı veya Lichtenstein fıtık onarımı yapıldı. Her iki grup 30 hastadan oluşturuldu. Post operatif erken komplikasyonlar prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan 60 hastanın 31 tanesi (%51.7 ) lokal anestezi ile 29 tanesi (%48.3 ) spinal anestezi ile ameliyat edildi. Lictenstein grubundaki hastaların 16 tanesi (%53.3 ) lokal anestezi, 14 tanesi (%46.7 ) spinal anestezi altında ameliyat edildi. Kugel grubundaki hastaların 15 tanesi (%50.0 ) lokal anestezi, 15 tanesi (%50.0 ) spinal anestezi altında ameliyat edildiler. Yapılan ameliyatların ortalama süreleri Lichtenstein grubu için ortalama 60.0 (58.0±18.4) dakika, Kugel grubu için ortalama 35.0 (37±7.03) dakika idi. Postoperatif komplikasyonlar karşılaştırıldığında Lichtenstein grubunda 1(%3.3) hastada hematom ve başka bir (%3.3) hastada enfeksiyon gelişmiştir. Hematom müdahele edilmeden kendiliğinden gerilemiş, enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi ile greftin çıkarılmasına gerek kalmadan eradike edilmiştir. Kugel grubu hastalarının 4(%13.3) tanesinde seroma gelişmiştir. Seroma gelişen hastaların üçüne bir defa aspirasyon amaçlı ponksiyon yapılmış diğer 1 hasta da aspirasyona gerek kalmadan seroma kendiliğinden gerilemiştir, hastaların hiç birinde enfeksiyon gelişmedi. 47Lichtenstein grubu hastaların 9 tanesinde kesi yerinde ve uyluk bölgesinde uyuşukluk tespit edilmiştir ve bu grupdaki hastaların tümünde ameliyat bölgesinde hastaları da rahatsız eden endürasyon oluşmuştur. Her iki grupta da nüks tespit edilmedi. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri karşılaştırıldığında Lichtenstein grubunda ortalama kalış süresi 3 gün olmasına rağmen Kugel grubunda 1.5 gün olarak bulundu. Kugel fıtık onarımı, preperitoneal boşluğa farklı bir yaklaşımla yapılan ve laparoskopik preperitoneal onarım ile ciddi benzerlik ve sonuçları olan bir yöntemdir. Kugel fıtık onarımı kısa cerrahi süresi, laparoskopik preperitoneal onarıma göre daha düşük maliyeti ( fark 356 Amerikan Doları ) ve lokal anestezi avantajı sunmaktadır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY We performed this randomized prospective study in order to compare Lichtenstein procedure (anterior approach) which is widely accepted as the golden standart of the inguinal hernia repair today in respect to recurrence, with Kugel's procedure (posterior approach) which is an open and tension-free modification of laparoscopic total extraperitoneal hernia repair, realized by local anestesia. Kugel hernia repair or Lichtenstein hernia repair are realized on 60 consecutive patients, with groin hernia. The patients were randomized according to date of administration. Each group was composed of 30 patients. Postoperative early complication were evaluated prospectively. Thirtyone of the 60 patients, were operated by local anesthesia and 29 of them were operated by spinal anesthesia. Sixteen of the patients having Lichtenstein repair were operated by local aneshesia and the other 14 of them were operated by spinal anesthesia. Fiftheen of the patients having Kugel treatment were operated by local anesthesia and the other 1 5 were operated by spinal anesthesia. The average operative time was 60.0(58.0±18.4) minutes, for the Lichtenstein group and 35.0(37±7.03) minutes for Kugel group respectively. When the postoperative complications were compared, in the Lichtenstein group, one patient has developed hematoma and an other patient has developed infection. Hematoma resorbed without any medical intervention and infection was eradicated by antibiotic treatment. In Kugel group four patients have developed seroma. Three seromas where aspirated for therapy and the other patient's seroma receded without any medical support. None of these four patients had infection. 49Nine patients of the Lichtenstein group had humbness on the operation area and on their thigh and all the patients of this group had enduration under the skin insicion. In both groups there was no recurrence. The average time for hospital stay in Lichtenstein and Kugel groups was 3 days and 1,5 days respectively. Kugel hernia treatment is such a method that was made by different approach on the preperitoneal area and which has very important similarities and results with the laparoscopic preperitoneal treatment. The operation time for Kugel hernia treatment has lower cost compared to the laparoscopic preperitoneal treatment and, also provides the advantage of local anesthesia.