Farklı yetiştirme su sıcaklıklarının Melek Balıkları (pterophyllum scalare, lichtenstein, 1823) yumurta ve larvalarının gelişmesi üzerine etkileri
The Effect of different rearing water temperature on development of eggs and larval Angel fish (pterophyllum scalare, lichtenstein, 1823)
  1. Tez No: 23060
  2. Yazar: BAYRAM POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lîsans Tezi FARKLI YETİŞTİRME SU SICAKLIKLARININ MELEK BALIKLARI (Pterophyllum scalare, LICHTENSTEIN, 1823) YUMURTA VE LARVALARININ GELİŞMESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Bayram POYRAZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Selçuk SEÇER 1992, Sayfa: 39 Jüri : Doç. Dr. Selçuk SEÇER Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY Jüri : Prof. Dr. Mustafa KURU Bu araştırmada, akvaryumlarda melek balıkları (Pterop- hyllum scalare, Lîchtenstein, 1823) yumurta ve larvalarının geliş mesi için en uygun su sıcaklığının bulunması amaçlanmıştır. Damızlık balıklardan elde edilen yumurtaların farklı kuluçka sıcaklıklarındaki gelişmeleri incelemiş, ayrıca elde edilen larvaların uzunluk ve ağırlık olarak gösterdikleri gelişmeler saptanmıştır. Yapılan denemelerde yumurtaların % döllenme oranı 20 c° su sıcaklığında 90.23 ± 13 ; 24 c°'de 91.70 ± 0.69 ve 28 c°'de 91.88 ± 0.70 olarak bulunmuştur. Yumurta ölümleri 20 c° su sıcaklığında en yüksek olmuş (400.5 ± 29.6), ölüm oranı su sıcaklığı yükseldikçe azalmış, 28 c°'de yumurta ölümleri en düşük olmuştur (51.5 ± 6.55). Yapılan ölçümlerde vücut uzunluğu ve ağırlığı bakımın dan larva gelişimi 28 c° su sıcaklığında en yüksek olmuş, 24 c°' de 28 c°'ye göre daha az gelişme kaydedilmiş, en düşük gelişme ise 20 c°'de gerçekleşmiştir. Sonuç olarak melek balıklarının yumurta ve larvalarının gelişmesi için en uygun su sıcaklığının 28 c° olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Melek batiği, yetiştirme sıcaklığı, yumurta ve larva gelişmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT REARING WATER TEMPERATURE ON DEVELOPMENT OF EGGS AND LARVAL ANGELFISH (Pterophyllum scalare, Lichtenstein, 1823) Bayram POYRAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Selçuk SEÇER 1992, Pages : 39 Jury : Assoc. Prof.Dr. Selçuk SEÇER Jury : Prof. Dr. Doğan AT AY Jury : Prof. Dr. Mustafa KURU In this research the determination of most suitable wa ter temperature for the egss and larval growth of Angelfish (Pterophyllum sea I are } Lichtenstein, 1823) in the aquarium was aimed. The embriyonic developments of the egss spawned from broodstok, were studied under different incubation temperatures. Moreover, the growth of larva in terms of weight and length was determined. The fertilization rates % of the eggs at the 20 c°, 24 c° and 28 c° water temperatures were found to be 90,23 ± 13, 91,70 ± 0,61 and 91,88 ± 0,70 % respectively. The highest mortality rate (400,5 ± 29,6) was observed at 20 c°. The mortality rate decreased as the water temperature increased. At 28 c° the mortality rate was the lowest (51,5 + 6,55). The growth of larva in terms of weight and length was highest in the 28 c° water temperature. The growth was lower in 24 c° than the 28 c° water temperature. The lowest growth was observed at the 20 c°. It was concluded that the most suitable water tempera ture for the egss and larval growth of Angelfish is 28 c°. KEY WORDS: Angelfish, rearing temperature, egss and larval growth.