Lichtenstein, Rutkow ve Gilbert Double Layer greft yöntemleri ile yapılan kasık fıtığı onarımlarının karşılaştırılması
A Comparison of inguinal hernia repair Lichtenstein, Rutkow and Gilbert Double Layer mesh techniques
- Tez No: 102897
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ALİ YERDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
fark saptanmadı. Kullanılan greft maliyeti yönünden ise Lichtenstein ameliyatının maliyeti 32 Amerikan Doları iken, Rutkow ve Gilbert Double Layer ameliyatında kullanılan greftlerin maliyeti ise yaklaşık 300'er Amerikan Dolarıdır. Bu yönden bakıldığında henüz ispatlanamamış ve bu çalışmada da gösterilememiş olan faydaları için Rutkow ve Gilbert Double Layer ameliyatlarının yapılması gereksizdir. VII-ÖZET inguinal fıtık ameliyatları yapılan tüm genel cerrahi ameliyatlarının %12'si olmak üzere oldukça sıktır. Eskiden hastanın kendi dokuları kullanılarak defektif alanın onarımı şeklinde yapılan gerginlikli fıtık ameliyatlarının en büyük problemi nüks oranlarının fazla olmasıdır. 1980'lerden itibaren popüler olmaya başlayan sentetik greftler kullanılarak yapılan gerginliksiz ameliyatlar ile bu problem aşılmaya başlanmıştır. Gerginliksiz ameliyatlar içinde Lichtenstein On-Lay onarımı bugün altın standart olarak kabul edilmektedir. Ancak bu yöntemden başka Rutkow ve Gilbert Double Layer yöntemleride sık kullanılan ve Lichtenstein On-Lay yöntemine göre bazı avantajları olduğu iddia edilen diğer gerginliksiz fıtık onarımı metodlarıdır. Bu çalışmada; bu 3 yöntem 25' er kişilik 3 grup hastaya uygulanmış ve postoperatif erken ve geç komplikasyonlar, femoral ven basısı, postoperatif ağrı ve ameliyat süreleri yönünden karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde bu 3 metod arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak maliyet yönünden Lichtenstein On- Lay ameliyatı diğer 2 yönteme göre anlamlı bir avantaj sağlamaktadır. 49
Özet (Çeviri)
VIH-SUMMARY Operations for hernia is quite common; having a rate of %12 of all the operations in general surgery. High rates of recurrence is the major disadvantage of the classic hernia repairs based on reparing the defective area under tension. This problem was solved by performing tension-free repairs using synthetic graft materials which has started two decades ago and gained popularity. Among the tension free operations Lichtenstein on-lay repair is generally accepted as the golden standard. Rutkow and Gilbert double layer repairs are other common tension free operations which were claimed to have some advantages over Lichtenstein on-lay repair. In this study; three groups (n=25) were studied according to the hernia repair performed. Postoperative early and late complications, pain, femoral vein compression and operative time were studied. The obtained data showed no statistically significant difference between three repairs. However Lichtenstein on-lay repair had a lower cost. In conclusion Lichtenstein on-lay repair may have a financial advantage when compared to the other two tension free repairs. 50