Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan dizin kronik ligamentöz instabilitesinde çevre kasların değerlendirilmesili
- Tez No: 102930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. B. ALPER KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada; hayvan modeli kullanarak oluşturulan kronik ligamentöz instabilitede, diz eklemi çevresi kasların bu duruma gösterdikleri biyolojik yanıtı araştırıldı. 6-9 aylık erişkin 20 adet Yeni Zellanda albino tipi tavşan (2500-3300 g), ÖÇB kesilen, ÎYB kesilen, ÖÇB+ÎYB kesilen ve cerrahi uygulanmayan. kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Cerrahi işlem sonrası üçüncü ayda tavşanların VL, RF, BF, EDL ve GK kaslarından biyopsi örnekleri alındı Biyopsi örneklerinin elektron mikroskopik kesitleri, belirlediğimiz atrofi parametreleri kullanarak kullanarak değerlendirildi ÖÇB kesişi yapılan ve ÖÇB+ÎYB kesişi yapılan gruplarda KS kasında atrofi olduğu saptandı. Hamstring, EDL ve GK kaslarında önemli bir değişiklik tespit edilmedi Sadece ÎYB kesişi yapılan grupta kaslarda bir değişiklik saptanamadı. ÖÇB lezyonlannm diz biyomekaniğini olumsuz şekilde etkilediğini ve özellikle KS kasında bu durumun atrofiye neden olduğu, İYB'ın spontan iyileşme kapasitesi nedeniyle tek basma lezyonunun önemli bir sorun olmadığı sonucuna varıldı. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the biological answer of the muscles around the knee in the state that chronic ligamentous instability made by using animal pattern, is investigated. There are four groups of 6-9 month age grown up 20 New Zelland albino type rabbits (2500-3300 g). The animals were divided according to the ligament that was surgically sectioned: 1 ACL ( Anterior cruciate ligament) surgically sectioned, 2 MCL (Medial collateral ligament) surgically sectioned, 3 both ACL and MCL surgically sectioned and 4 no surgical method administrated control group. After 3 month from the surgery biopsy speciments of the Vastus lateralis, Rectus femoris, Biceps femoris, Extensor digitorum longus, Gastroqnemius muscles of rabbits were obtained. Electron microscopic cross sections of the biopsy specimens were evaluated using determined atrophy parameters. Atrophy was found at the biopsy specimens of the quadriceps muscles in the group of ACL surgically sectioned and both ACL and MCL surgically sectioned. There were unimportant changes established in the muscles of hamstring, extensor digitorum longus and gastroqnemius. Only in the MCL surgically sectioned group there were no changes established in the muscles. It is concluded that ACL lessions affected biomechamc of the knee negatively and this situation caused atrophy especially in the quadriceps muscle and because of the spontan healing capasity of MCL, only one lessions caused unimportant problem. 66