Dizin fokal osteokondral defektinde mikrokırık ve trombositten zengin plazma uygulaması (Tavşanlarda deneysel çalışma)
Microfracture and platelet rich plasma application in focal osteochondral defects of the knee (An experimental study in rabbits)
  1. Tez No: 452985
  2. Yazar: MÜŞFİK EFE MİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURZAT ELMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Eklem kıkırdağının tam kat hasarında iyileşme, hyalen kıkırdak yerine fibröz kıkırdak ile olmakta ve bu tamir dokusu hyalen kıkırdağa göre biyomekanik olarak daha az dirençli ve çok kısa ömürlü olmaktadır. Kondrositlerde potent bir kemotaktik ve mitojenik faktör olduğu bilinen ve hastanın otolog kanından elde edilen trombositten zengin plazma (TZP) uygulamaları giderek artan sıklıkta yapılmaktadır. Biz bu çalışmada, tam kat fokal osteokondral defektlerin onarımında TZP'nin kıkırdak onarımı sürecine etkilerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 29 adet Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Tavşanlar 4 gruba ayrılıp, her tavşanın sağ diz medial femoral kondillerinin yük taşıyan bölgesinde tam kat osteokondral defekt oluşturuldu ve defekt sahasına mikrokırık uygulandı. Defektlere Grup A'da (n=7) ek bir işlem yapılmadı, Grup B'de (n=7) eklem içi TZP, Grup C'de (n=8) otojen periost ile kapama, Grup D'de (n=7) otojen periost ile kapama ile birlikte defektin altına TZP uygulandı. Tüm gruplara ait hayvanlar 12. haftanın sonunda sakrifiye edildi. Dizlerindeki defekt bölgesi ise; önce makroskopik olarak değerlendirildi, daha sonra da ICRS Visuel Histolojik Değerlendirme Skalası kullanılarak mikroskopik olarak incelendi.Bulgular: Makroskopik olarak değerlendirildiğinde onikinci haftada (D) ve (B) grubundaki defektlerde düzenli doku ile iyi bir devamlılık vardı ve hemen hemen tümüyle hyalen kıkırdak alanları ile doluydu. (A) ve (C) grubunda ise çoğu defektte yüzey düzensizliği devam ediyordu. Histolojik verilerin sonuçlarına göre, TZP uygulanan gruplarda (D ve B) kıkırdak iyileşmenin (A) ve (C) gruplarına göre daha üstün olduğu görüldü. TZP uygulanan grupların (D, B) arasında ise istatistiksel fark saptanmasa da, tüm gruplar içinde (D) grubunda en iyi iyileşme bulguları saptanırken, en yavaş iyileşme ise (A) grubunda izlendi.Sonuç: Bu deneysel çalışmanın sonucunda TZP uygulamasının dizde oluşturulan fokal osteokondral hasarın tedavisi için olumlu sonuçları elde edilmiştir. TZP içindeki trombosit konsantrasyonu ve büyüme faktörleri ile TZP'yi daha uzun süre defektin içerisinde tutabilen periostun uygulanmasının iyileşmeyi arttıran önemli bir faktör olduğunu düşünmekteyiz. TZP lehine olan iyileşme ileri çalışmalarda TZP'deki trombosit konsantrasyonu arttırılarak daha güçlü hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Full-thickness injury of articular cartilage improves with fibrous cartilage instead of hyaline cartilage and this repair tissue is less resistant and very short-lived according to hyaline cartilage. Platet-rich plasma (PRP) which is obtained from patient?s autologous blood is a potent chemotactic and mitogenic factor for chondrocytes and has gradually increased applications. In this study, we aimed to investigate the effects of PRP in cartilage repair process in full-thickness osteochondral defects.Materials and Methods: In this study, 29 New Zeland white rabbits were used. Rabbits were divided into 4 groups, full-thickness osteochondral defects were created in weight bearing area of medial femoral condyle at right knee of each rabbit?s and microfractures were performed in defected site. In group A (n:7) no additional procedure was applied; in group B (n:7) intraarticular PRP was applied; in group C (n:8), closing with autogeneus periost was applied, in group D (n:7), along with closing with autogeneus periost, PRP was applied under defected site. All rabbits were sacrificed at the end of the 12 weeks. Defected site in the knee was evaluated first macroscopically and then examined microscopically using ICRS Visual Histological Assessment Scale.Results: At twelve week, in macroscopic evaluation; in groups B and D, there was regular tissue with good continuousness and almost filled with hyaline cartilage areas. But in group A and C, surface irregularity at most of the defects was persisting. According to the histological data; recovery in cartilage was superior in groups treated with PRP (group B and D) with respect to group A and C. Although, there was no statistically difference between PRP applied groups (group B and D), best recovery signs were determined in group D, whereas slowest recovery was observed in group A.Conclusion: As a result of this experimental study; good results of PRP applicaiton for the treatment of focal osteochondral injury which is created on knee were obtained. We think; platelet concentration and growth factors in PRP and application of periost which can keep PRP for longer time in defected area are important factors in increasing recovery. In further studies, recovery in favor of PRP can be made more powerful by increasing platelet concentration in PRP.