0,3 Tesla MRG cihazı ile beyin lezyonlarında flair sekansının etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 102935
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada düşük Tesla'lı MRG (0,3 T) cîhazıyla Pd dansite / T2-A SE sekansları ile FLAIR sekansının beyin lezyonlannda etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Prospektif olarak incelenen 121 hastada (65 erkek, 56 kadm, yaş ortalaması 44) tespit edilen 143 beyin lezyonunda FLAIR görüntüler aksiyel planda alandı. Çalışma, yaklaşık 1,5 yıllık bir sürede yapıldı. FLAIR MRG parametreleri şunlardır: TR: 8960 msn, TE: 117 msn, TL 1400 msn, FA: 140, matriks: 256x160, NSA (NEX): 2, kesit kalınlığı: 7 mm, kesit aralığı: 9 mm, Gap: 2 mm, kesit sayısı: 15, sekans süresi: 5,3 dk, ETL: 8. Pd / T2 için MRG parametreleri ise şunlardı: TR: 4580 msn, TE: 32 msn/ 128 msn, FA: 90, matriks: 256x144, NSA (NEX): 2, kesit sayısı: 20, kesit kalınlığı: 5 mm, kesit aralığı: 7,5 mm, Gap: 2,5 mm, sekans suresi: 6,4 dk. Lezyoularm sinyal özellikleri, sayılan ve boyutları FLAIR, Pd dansite/ T2 ağırlıklı SE görüntülerde teşhis ve demonstrasyon kriterleri olarak kullanıldı. Sonuçlar student-t (piared) testi ile hesaplandı. 143 lezyon, MRG ile incelendi. Perivasküler boşluklar FLAIR sekansında lnpointens olarak izlendi. 52 lezyon FLAIR'de Pd/ T2 ağırlıklı SE sekanslardan daha iyi görüldü (%36,4). FLAIR, beyindeki bu 52 lezyonda (%36,4) daha başarılı bulundu. 81 lezyonda (%56,6) her iki sekans eşit sonuçlar verdi. SE sekansı, 10 lezyonda (% 7) FLAIR sekansından daha üstün bulundu.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In this study, we aimed to compare the contrast of brain lesions detected with FLAIR and Pd / T2 -weighted sequences an low Tesla (0,3 T) MRI apparatus. In this prospective study, 121 patients (65 male, 56 female, mean age 44) suspected of having 143 brain lesions examined with axial FLAIR and Pd/T2 sequence. Tins study was done in one and half years period. MRI parameters were tor FLAIR : TR: 8960 msec, TE; 1 17 msec, TT: 1400 msec, FA: 140, matrix: 256 x 160, NSA (NEX): 2, slice thickness: 7 mm, slice interval: 9 mm, interslice Gap: 2 mm, slice number: 15, sequence time: 5, 3 into, ETL: 8 and for PD /T2 : TR: 4580 msec, TE: 32 / 128 msec, FA: 90, matrix: 256 xl44, NSA (NEX): 2, slice thickness: 5 mm, slice interval: 7,5 mm, interslice Gap: 2,5 mm, slice number: 20, sequence time: 6,4 min. As comparation criteria signals, sizes and numbers were used in FLAIR, and in Pd/ T2-weihgted images, to diagnose and to demonstrate lesions. The results were determineted with student -t (pired) test The total number of lesions detected on MRI were 143. Perivascular spaces were visualized as areas of low signal on FLAIR images. Lesions that were visualized in 52 lesions (36, 4./.) were clearer on FLAIR images than lesions visualized with Pd / T2-weigied SE images. FLAIR images were (36,4 %, 52 lesions) more useful than Pd / T2 WI in detecting the brain lesions. There were equilibrum between both sequences, in 56,6 %( 81 lesions).