Böbrek üstü bezinde adenom-metastaz ayırıcı tanısında Difüzyon Tensor Görüntülemenin etkinliği
Valueof DTI in differentation ofadrenal gland lesions
  1. Tez No: 271737
  2. Yazar: YÜKSEL IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç:Adrenal glandlardaki kitlesel lezyonların değerlendirilmesinde Manyetik RezonansGörüntüleme (MRG), multiplanar görüntüleme yapabilmesi, doku karakterizasyonunumümkün kılabilmesi, yüksek doku kontrastı sağlaması nedeniyle değerlidir. MRG ile adrenalglandlardaki lezyonların içeriği gösterilebildiğinden hastalıkların ayırıcı tanısı yapılabilir.Son dönemlerde konvansiyonel MRG'ye ek olarak geliştirilen Diffüzyon AğırlıklıGörüntüleme (DAG) ve Diffüzyon Tensor Görüntüleme (DTG), beyin tümörlerinin ayırıcıtanısındaki etkinliği üzerinde en fazla araştırma yapılan konular arasında gelmektedir. DTGnin, çeşitli abdominal lezyonların değerlendirilmesinde de diagnostik teknik olarakkullanılabileceği yönünde araştırmalar vardır. Bu teknikte yerel su diffüzyonu her vokselinkendisine atanan bir tensörü tarafından tanımlanır. Diffüzyon tensorün geometrik yapısıkemik, kas, beyin ak maddesi gibi farklı dokuların yapılarının tespitini niceliksel olarakmümkün kılar. Apparent diffusion coefficient (ADC) değerinin benign lezyonlardan malignlezyonları ayırd etmede anlamlı olduğuna yönelik yayınlar mevcuttur. Ancak DTG'ninadrenal gland lezyonlarının ayırıcı tanısına yönelik literatürde bir araştırma bulunmamaktadır.Bu nedenle biz çalışmamızda bu tetkikin ayırıcı tanıdaki etkinliğini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem:Çalışmamızda, adrenal glandda lezyonu olduğu düşünülen ve MRG çekimi için yönlendirilenolgular çalışmaya dahil edildi. Yaşları 18-80 arası değişen (ortalama 59), 27'si erkek, 6'sıkadın, toplam 33 hastadaki 33 adrenal kitlesi MRG ve DTG ile prospektif olarakdeğerlendirildi. Çalışma grubu 19 adenom, 14 metastaz kesin tanısı alan hastalardanoluşmaktaydı. 3 Tesla MRG cihazı ile abdominal MRG'ye ek olarak 6 dakika süren DifüzyonTensör Görüntüleme (DTG) sekansı ek olarak uygulandı. Bu işlem Radyoloji bölülümüzde 3Tesla MRG sisteminde, yüzeyel vücut sarmalı kullanılarak yapıldı. Toplam görüntülemesüresi yaklaşık olarak 25-30 dakika sürdü. Herbir olguya klinik bilgileri bizde saklı kalmaküzere bir numerik bir kod verildi. Elde edilen veriler özel bir yazılım ile incelenerek renkkodlu FA (Fraksiyone Anizotropi) ve ADC (Appearent Diffusion Coefficient) haritalarıoluşturuldu. Bu haritalardan FA ve ADC değerleri istatistiksel olarak hesaplandı ve budeğerlerin ayırıcı tanıya katkısı değerlendirildi.Y. IŞIK, 2010 65Bulgular:Adenomlardan ölçülen medyan ADC değeri 1.44 iken, metastazlardan ölçülen medyan ADCdeğeri 1.29 bulunmuştur. Metastazdan ölçülen ADC değerleri, adenom ile karşılaştırıldığındaistatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.008).Adrenal gland yerleşimli adenomlardan ölçülen medyan FA değeri 0.52 iken, metastazlardanölçülen medyan FA değeri 0.35 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:Magnetic Resonance Imaging (MRI) is a valuable modality in the evaluation of mass lesionsof adrenal glands because of its multiplanar imaging, tissue characterization, and high tissuecontrast capabilities. Differential diagnosis can be performed with MRI since it can show thecontents of lesions in the adrenal glands.Recently, Diffusion Weighted Imaging (DWI) and Diffusion Tensor Imaging (DTI) whichwere developed in addition to conventional MRI, have become the most commonly studiedsubjects with regard to differential diagnosis of brain tumors. There are studies suggestingthat DTI could be used as a diagnostical method for the evaluation of various addominallesions. In this method, local water diffusion in each voxel is described by the designatedtensor. Geometric structure of the diffusion tensor enables quantitative calculation of differenttissue structures such as bone, muscle, white matter. Some published studies indicate that thevalue of Apparent Diffusion Coefficient (ADC) can be of significant help in differentiation ofbenign and malignant lesions. However, in the literature, there is no study focusing on thevalue of DTI in differentiation of adrenal gland lesions. Therefore, in this study, we aim toinvestigate the efficiency of this method in differential diagnosis.Materials and Methods:In this study, cases believed to have a lesion of the adrenal glands and referred to the MRI,were included. Thirty-three adrenal mass in 33 patients (27 male and 6 female) aged between18-80 years (mean age: 59) were evaluated by MRI and DTI. Study group was consisted of 19adenoma and 14 metastasis patients with definitive diagnoses. In addition to abdominal MRIby 3 Tesla MRI devices, Diffusion Tensor Imaging (DTI) sequence was performed for 6minutes. This procedure was carried out in our Radiology Department by 3 Tesla MRI systemwith the help of a whole-body surface coil. Total length of imaging was about 25-30 minutes.Each case was given a numerical code representing clinical data known only by us. FA(Fractional Anisotropy) and ADC (Apparent Diffusion Coefficient) maps were generated byanalyzing the acquired data with a specific software. Statistical FA and ADC values werecalculated with the help of those maps, and the contribution of those values to the differentialdiagnosis was evaluated.Y. IŞIK, 2010 67Results:Median ADC value for adenomas was 1.44, whereas it was 1.29 for metastases. Thedifference between was not found to be statistically significant (p>0.008).Median FA value for adenomas located over the adrenal glands was 0.52, while it was 0.35for metastases. FA values for metastases were observed to be statistically significantly lowerthan those for adenomas.Conclusion:In this study, we showed that DTI for adrenal gland can be performed with a 3T MRI system.While ADC measurements were not found to be statistically significant in differentiation ofmetastases from adrenal adenomas, FA values were observed to be statistically significantlylower for adrenal metastases than for adenomas.