Malin ve benin meme lezyonlarında difüzyon ağırlıklı MR incelemenin tanısal değeri
The diagnostic efficacy of diffusion weighted MRI in the differentiation of the malignant and benign breast lesions
- Tez No: 344130
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM NASS DUCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) özgülllüğünü artırmaya yönelik yapılan araştırmalardan biri difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG)?dir. Bu çalışmada memede malin ve benin lezyon ayrımında DAG?nin tanısal etkinliği ile sık kullanılan prognostik faktörlerden Ki-67 ile Apparent Diffusion Coefficient (ADC) değerleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Dinamik meme MRG çekilen 252 hastadan yaşları 29-70 arasında değişen 60 kadın hastadaki 63 lezyon çalışmaya dahil edildi. Komplike kist ve intramamaryan lenf nodu dışındaki lezyonlara histopatolojik olarak tanı konuldu. Hastalar 1.5 Tesla manyetik alan gücünde MR cihazı ile meme koili kullanılarak incelendi. Difüzyon ağırlıklı görüntüler echo planar imaging sekansı ile elde edildi. ?b? değeri 200, 600 ve 1000sn/mm² olarak belirlendi. Elde olunan görüntüler üzerinden, meme lezyonlarında ve aynı hastanın karşı sağlam memesindeki fibroglandüler dokuda ADC değerleri hesaplandı. Belirlenen ADC değerleri histopatolojik sonuçlar ile birlikte Shapiro Wilks testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, ki kare testi ve Receiver Operating Curve (ROC) analizi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 22?si malin, 41?i benin karakterde olmak üzere toplam 63 lezyonda her ?b? değeri için ayrı bir ortalama ADC değeri belirlendi. Malin lezyonlarda ortalama ADC değeri b=200 için 1.403±0.4072x10-3 mm²/sn, b=600 için 1.047±0.2750x10-3 mm²/sn, b=1000 için 0.909±0.2032x10-3 mm²/sn olarak hesaplandı. Benin lezyonlarda ortalama ADC değerleri b=200?de 2.132±0.8481x10-3 mm²/sn, b=600?de 1.643±0.4704x10-3 mm²/sn, b=1000?de 0.909±0.2032x10-3 mm²/sn idi. ADC değerlerinin malin ve benin lezyon sınıflamasındaki başarısı istatistik açıdan anlamlı bulundu (p=0.0001).
Özet (Çeviri)
Diffusion-weighted imaging (DWI) is one of the studies that have higher specificity in detection of breast lesions in magnetic resonanse imaging (MRI). In this study, our goal was to evaluate the diagnostic efficacy of DWI in the differentiation of the malignant and benign breast lesions. Also, we investigated the correlation between Ki-67 value and apparent diffusion coefficient (ADC). Out of 252 patients who had dynamic breast MRI, 60 patients with 63 lesions were included in our study. The patients were between 29-70 years old (mean= 60). All lesions, except complicated cysts and intramamarian lymph nodes, were confirmed histopathologically. The patients were evaluated with a 1.5 Tesla MR scanner using breast coils. DWI images were obtained by EPI (echo planar imaging) sequence and