Uzun tübüler kemiklerde kilitli intramedüller çivileme yöntemi ve cerrahi tedavi sonuçları
Interlocking intramedullary nailing method of long tubular bones anf the results of surgical treatment
- Tez No: 102952
- Danışmanlar: PROF.DR. S. NAFİZ BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ocak 1996-Ocak 1998 arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D.'ınca toplam 42 hastanın uzun kemik cisim kırığına kilitli intramedüller çivi uygulanmıştır. Bu çalışmaya /eterli takibi olan 32 hasta alınmıştır. Hastaların 24'ü (%75) erkek ve 8'i (%25) bayandır. 32 hastanın 20'sinde tibia, 12'sinde femur diafiz kırığı mevcuttu. Kırıkların 1 8'i kapalı, 14'ü açık kırıktı. Gustiilo-Anderson sınıflamasına göre açık kırıkların 3'ü tip 1, 9'u tip 2, 2'si tip 3 kırıklardır.Açık sırıkların 10'u tibiada, 4'ü femurda oluşmuştur. Genellikle yaralanma sonrası acil olarak getirilen hastalar 2-30 gün cinde (ortalama 9.6 gün) öpere edilmiş ve kilitli intramedüller çivi ile DSteosentez yapılmıştır. 2-31 aylık (ortalama 18. 4 ay) takip sonucunda 32 nastanin tamamında (%100) 2-15 ayda (ortalama 6.52 ay) kaynama elde edilmiştir. Ortalama kaynama süresi kapalı kırıklarda 6.21 ve açık kırıklarda 7.25 ay olarak bulunmuştur.Tek bir hastada kaynama gecikmesi ortaya pıkmış ve aynı hasta tekrar öpere edilerek kırık iyileşmesi 1.5 ay sonra gerçekleşmiştir. Sadece 1 vakada 1 cm'den fazla kısalık gelişmiştir.Hiçbir vakada ?otasyonel deformite olmamıştır. İki vakamızda yüzeyel enfeksiyon gelişmiş, Darenteral antibiyotik tedavisi ile gerilemiştir. 1 vakada 30 ay sonra derin snfeksiyon gelişmiştir ve çivi ekstraksiyonu yapılmıştır. Hiçbir vakamızda
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between January 1996 to January 1998 in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Orthopaedics and Traumatology Section ocked intramedullary nail has been applied to 42 patients who had long bone diaphyseal fracture. 32 of the patients were assessed by clinical and ?adiological methods, in the patient group, 24 of them (%75) were men and 8 Df them (% 25) were women. Among the 32 patients, 20 of them had tibia racture and 12 of them had femur diaphysis fracture. 18 of the fractures were closed and 14 of them were open fractures. According to Gustillo-Anderson classification 3 of the open fractures were type 1, 9 of them were type 2 and 2 )f them were type 3 open fractures. 10 of the open fractures were in the ibia and 4 of them were in the femur. The patients were operated in 2 to 30 days (average 9.6 days), with Dcked intramedullary nail. They were followed up in a period of 12 to 31 nonths (average 18. 4 months). After follow up all of the patients were healed i 2-15 months (average 6.52 months). The average union time was found as 5.21 months for closed fractures and 7.25 months for open fractures. Only in me patient delayed union has occurred and 1.5 months after re-operation mion has occurred. Only in one patient more than 1 cm shortness has »ccurred. There were not any rotational deformity, in 2 cases superficial nfection has occured which healed after antibiotherapy. in 1 case deep ifection has occured after 30 months and nail was extracted. We have not een any compartment syndrome, schiatic or peroneal nerve palsy, in the last (xamination of the patients there were not any hip pain, limitation of motion in 109ankle or knee and functional deformity. All the patients were satisfied from the therapy results. When we compare these results with the literature we found that our 'esults were successful. We concluded that both in open and closed tactures, the locked intramedullary nailing could be applied successfully. 110