Nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kırık kaynamasına etkilerinin araştırılması (Deneysel çalışma)
- Tez No: 102951
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada kırık ağrısını kontrol etmekte en sık tercih edilen ajanlar olan Non steroid antiinflamatuar ilaçların lank kaynamasına etkilerini araştırılması planlanmıştır. 102 adet erişkin erkek Spraque Dawley cinsi sıçan kullanılmıştır. Sıçanların ortalama ağırhkları 255g(220-275) idi. Sıçanlar başlangıçta 3 gruba ayrıldılar. 1. grup kontrol grubu olarak, 2. grup Rofecoxib grubu olarak ve 3. grup da îndometazin grubu olarak ayrıldı. Her grup 34 sıçandan oluşuyordu. Sıçanlar ortalama 6/12 yaşında (5-7 ay) idi. Ratlara lank oluşturulmadan 1 gün öncesinden başlanmak üzere 2. gruba lmg/kg/gün Rofecoxib, 3. gruba 2mg/kg/gün îndometazin oral olarak verilmeye başlandı ve 3 hafta süre ile ilaç düzenli olarak verildi. Her gruptan 15 sıçana eter anestezisi altında üç nokta prensibi ile kapalı sağ kruris kırığı oluşturuldu. Kırık tespit edilmedi. Kırık sonrası 1. Gün her gruptan 5'er hayvan sakrifiye edildi ve immunhistokimyasal olarak TGF-02 (Transforming growth faktör) ve PDGF (Platelet derived growth faktör) araştırıldı. Har gruptan 5'er sıçan kırık sonrası 3. Günde sakrifiye edilerek immunhistokimyasal olarak Fibronektin ve Angiogenez faktör (CD31) araştırıldı. Her gruptan 5'er sıçan kırık sonrası 9. Günde sakrifiye edilerek kırık kallusunda irnmuhistokimyasal olarak Fibronektin, TGF-P2 ve Tip 2 kollagen araştırıldı. Her gruptan 19 rat çalışmanın geç dönem sonuçlarını araştırmak için ameliyat edildi. Geç dönemde kırık kaynaması Histolojik, Sintigrafik, Radyolojik ve Biomekanik olarak inceleneceği için kırık tipi standardize edildi. immunhistokimyasal markerleri ve histolojik değerlendirme neticesi indometazinin ileri derecede, Rofecoxibin ise daha az oranda kırık iyileşmesini etkilediği sonucuna varıldı. Yapılan serum total Alkalen fosfataz değerlendirmesi NSAİD'den negatif etkilendi. Biomekanik, sintigrafik ve radyolojik olarak her aşamada kontrol grubunun değerleri NSAİD alan gruplardan farklılık gösterdi. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to determine the effect of the non steroid anti- inflamatory drugs on fracture healing. 102 male adult rats were taken this research. Then- species was spraque dawleyAvarege weight was 255g (220-275). They were divided in three group at the beginning of the study. First group was considered as a control, second was rofecoxib adrriinistration and third was indomethacin. There were 34 rats in every group. Avarege age was 6 months old (5-7/12) lmg/kg/day rofecoxib was given to second group, 2mg/kg/day indomethacin was given to third group regularly a day before fracture performance. Under emer anesthesia, we performed closed fracture to the 15 rats from each group at right tibia according to 3 point principle. Fractures were not fixed. At first day after fracturing 5 rats were sacrified from each group and TGF-|32 (Transforming growth factor), PDGF(Platelet derived growth factor) were inspected immunhistochemically. At third day after fracturing 5 rats were sacrified from each group and fibronectin, angiogenes factor (CD31) were inspected immunhistochemically. At nineth day after fracturing 5 rats were sacrified and fibronectin,TGF-P2 and type2 collagen were inspected immunhistochemically in fracture callus. 19 rats were operated from each group in order to research late term results. Fracturing was standardized in order to evaluate fracture healing at late term by histologically, radiologically and biomechanically. We found that indomethacin effected severely, on the other hand rofecoxib effected lesser than indomethacin on fracture healing according to immunhistochemical marker and histologic findings. The other finding was that NSAI drugs decrease total alkaline phosphatase level at the serum. Finally the fracture healing was affected at each group which were administrated NSAI drugs. Regarding to biomechanic tests and radionuclide imaging studying, the control group was different from NSAID taking group at every level of working. There were no significant differences statistically on fracture healing between two NSAI drugs. 72