Myastenia Gravis'te yüksek sıcaklığın nöromüsküler jitter üzerindeki etkisi
The Effect of high temperature on neuromuscular jitter in myasthenia gravis
  1. Tez No: 102971
  2. Yazar: AYLİN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERMİN MUTLUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
7. ÖZET MG'in tanısında kullanılan testler içinde en duyarlı olanı TLEMG'dir, fakat bu yöntemin de duyarlılığı ancak % 60-99 düzeyindedir. Sıcaklık artışı nöromüsküler kavşaktaki güvenlik faktörünü azaltarak iletim defektini daha belirgin hale getirmektedir. Bu çalışma yüksek sıcaklığın nöromüsküler jitter üzerindeki etkisini ve TLEMG'de tanısal duyarlılığı arttırmak amacıyla kullanılabilirliğini belirlemek amacıyla tasarlandı. Çalışma AÜTF Nöroloji AD elektrofizyoloji laboratuvarında gerçekleştirildi. 10 MG'li hasta ve 10 sağlıklı birey üzerinde 37°C'de ve tolere edilebilen en yüksek sıcaklık olan 42°C'de ekstansör digitorum kommunis kasında TLEMG çalışması yapıldı. Her olgudan her bir sıcaklıkta 10-20 adet jitter ölçümü elde edildi. Sonuçlar her iki sıcaklık derecesi arasında ve hastalar ile sağlıklı bireyler arasında karşılaştırma yapılarak değerlendirildi. Hastalardan ve sağlıklı bireylerden elde edilen bütün jitter ölçümleri göz önüne alındığında, hastalarda 42°C'de elde edilen ölçümler, 37°C 'dekine göre anlamlı biçimde daha uzun, sağlıklı bireylerde 42°C'de anlamlı bir biçimde daha kısa bulundu. 3 hastada ortalama jitter değeri 37°C'de normal sınırlar içindeyken 42°C'de anormal hale geldi. MG şüphesi olan ancak kesin tam koyma güçlüğü yaşanan hastalarda TLEMG 'nin yüksek sıcaklıkta yapılması, tanısal duyarlılığı arttırabilir ve özellikle bu hasta grubunda uygulanması önerilir. 35
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The most sensitive test used for the diagnosis of Myasthenia Gravis (MG) is the single fiber electromyography (SFEMG), but even the sensitivity of this method is about 60-99 %. Increasing the temperature decreases the safety factor in neuromuscular junction and the transmission defect becomes more significant. This study is designed to determine the effect of high temperature on the neuromuscular jitter and its usefulness in SFEMG to increase the diagnostic sensitivity. Study was made in the electrophysiology laboratory of the Neurology Department of Ankara University Medical faculty. SFEMG study was applied in 37 and 42°C on the extensor digitorum communis muscles of 10 myasthenic patients and 10 healthy people. 10-20 jitter values were obtained from each in both temperatures. Results were evaluated by comparison between two temperatures and between the patients and healthy people. The jitter values were found to be significantly longer in 42°C in patients and significantly shorter in 42°C in healthy people. In three patients, the mean jitter values in 37°C were between the normal ranges, whereas they became abnormal in 42°C. Application of SFEMG in high temperature may increase the diagnostic sensitivity in patients for whom the MG is suspected but there is difficulty for the accurate diagnosis. This method is advised especially in this group of patients. 36