Mediyan uyarımlı servikal yanıtlarda metodolojik çalışma
A Methodological study in cervical responses by median nerve stimulation
  1. Tez No: 102972
  2. Yazar: AYGÜN AKBAY ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Somatosensoryel Uyandırılmış Potansiyeller (SUPlar), spinal kord iletimini değerlendirmede noninvazif, kolay uygulanabilir, rahatsızlık vermeyen ve yararlı bir test olması nedeniyle uzun süredir kullanılmaktadır. Bilekten mediyan sinir uyarımı ile elde edilen servikal yanıtlan için kayıt ve referans elektrod lokalizasyonu literatürde farklı şekilde belirtilmiştir. Bu çalışmayı servikomeduller potansiyellerin en iyi elde edileceği kayıt ve referans elektrodlarının yerini saptamak için planlandık. Bu amaçla yaşlan 20-39 arasında olan 30 sağlıklı kişi seçtik. Bu kişilerde Cv2, Cv3, Cv4 ve CvS noktalarına kayıt elektrodlan yerleştirilerek Fz ve supraglottik anterior servikal nokta referansı ile sağ ve sol mediyan sinir uyanmı ile SUP kaydı yaptık. Kayıt ve referans noktalarına göre farklılıklan değerlendirdik. Aynca latans, amplitüd, süre ve interkomponent latanslarımn yaş, boy, vücut ağırlığı, kol uzunluğu, vücut kitle indeksi ve (yaş-20)2 ile korelasyonlarını inceledik. Buna göre kayıt noktalan ile parametreler karşılaştırdığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit etmedik. Referans noktalan karşılaştınldığında Fz referansı ile bileşik N11-N13-N14 potansiyeli elde etme olasılığının arttığını gözledik. Boy ve kol uzunluğu ile başlangjç(onset), pik latanslan ve N9-N13 interpik latansı arasında anlamlı korelasyon bulduk. Sonuç olarak Cv2, Cv3, Cv4, Cv5 arasında latans ve amplitüd farkı olmadığım söyleyebiliriz. Aynca Nil potansiyelini elde etmek için Fz referansının, daha net N13 potansiyeli elde etmek için AC referansının seçilmesinin uygun olacağım düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Somatosensory evoked potentials (SEPs) have been widely accepted as a noninvasive, easy tolerated and, useful method in the assesment of cervical spinal cord conduction. There are different recording and reference applications for SEP montage in different articles. This study has planned to determine the best placement of electrodes. We performed Cv2, Cv3, Cv4, Cv5 recording with Fz or anterior cervical reference points by median nerve stimulation in 30 healthy subjects with an age range of 20-39. We compared the results obtained from both reference recordings. And also we performed detailed correlation analysis between latency, amplitude, duration, intercomponent intervals and age, height, weight, arm lenght, body mass index, (age- 20)2. In conclusion, according to recording points there was no meaningful difference as statistically between parameters. Comparing the reference points; there is an increased possibility to obtain the complex of N11-N13-N14 waves by using Fz reference electrod. The results also revealed a statistically significant correlation between height, arm lenght and, SEP parameters. We conclude that there were no differences in latency and amplitude between Cv2, Cv3, Cv4, CvS recordings points. We recommend that the usage Fz reference point for obtaining Nil potential, the usage of AC reference point for more clear N13 potential.