Sıçanlarda etanolle oluşturulan akut erozif gastritte pentoksifilin ve trimetazidin ön tedavilerinin mide mukoza lezyonları ve lipid peroksidasyonu üzerine koruyucu etkileri
Protective effects of pentoxifylline and trimetazidine pretreatments on gastric mucosal injury and the lipid peroxidation in ethanol - induced erosive gastritis in rats
- Tez No: 103003
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
24 ÖZET Sıçanlarda Etanolle Oluşturulan Akut Erozif Gastritte Pentoksifilin ve Trimetazidin ön Tedavilerinin Mide Mukoza Lezyonları ve Lipid Peroksidasyonu Üzerine Koruyucu Etkileri Amaç: Sıçanlarda etanolle oluşturulan akut erozif gastritte, pentoksifilin ve trimetazidin'in mide mukoza lezyonları ve lipid peroksidasyonu üzerine koruyucu etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışmaya 24 saat aç bırakılmış 64 Wistar albino erkek sıçan alınmıştır. Sıçanlara serum fizyolojik (Grup 1 ve 2; n=12, n=12), 100 mg/kg dozunda pentoksifilin (Grup 3; n=20) ve S mg/kg dozunda trimetazidin (Grup 4; n=20) ile 1 mi solüsyon halinde orogastrik yoldan ön tedavi yapılmıştır, ön tedaviden bir saat sonra, orogastrik yoldan, aynı volümde serum fizyolojik (Grup 1) veya %98 etanol (Grup 2, 3, 4) uygulanmıştır. Bir saat sonra da, aşırı doz eter ile hayvanların yaşamına son verilmiştir. Laparotomi yapılarak sıçanların mideleri çıkarılmış ve makroskopik mukoza lezyonları değerlendirilerek, doku örnekleri alınmıştır. Bulgular: Makroskopik değerlendirmede, Grup l'deki sıçanların tümünde ve Grup 3 'deki 7 sıçanda mide mukoza lezyonu gözlenmemiştir. Diğer hayvanlarda değişik derecelerde makroskopik lezyon vardı. Grup 3 ve 4 'deki hayvanlardaki mukoza lezyonları, Grup 2'dekilerden belirgin olarak azdı.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY Protective Effects of Pentoxifylline and Trimetazidine Pretreatments on Gastric Mucosal Injury and the Lipid Peroxidation in Ethanol-Induced Erosive Gastritis in Rats Aim: To investigate the protective effects of pentoxifylline and trimetazidine on gastric mucosal injury and the lipid peroxidation in ethanol-induced gastritis in rats. Materials & Methods: Sixty-four Wistar albino male rats, 24 h fasted, were studied. Rats orogastrically pretreated with saline (Group 1, and 2; n=12, n=12), pentoxifylline of 100 mg/kg body wt (Group 3; n=20), and trimetazidine of 5 mg/kg body wt (Group 4; n=20) as 1 ml solution. One hour later, saline (Group 1) or 98% ethanol (Group 2, 3, 4) were orogastrically administered in the same volum. Following hour, animals were sacrificed by ether overdose, and laparotomy was performed to remove stomach and to assess the macroscopic gastric lesions and to obtain tissue samples. Results: In the macroscopic evaluation, no gastric mucasal lesion was found in all rats of Group 1 and in 7 rats of Group 3. There were various mucosal demages in other animals. Macroscopic mucosal damages in Group 3 and 4 were clearly less than in Group 2.