Mide ülserinde Melatonin antioksidan etkileri
- Tez No: 70740
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. NUR BANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
m ÖZET Bu çalışma bir pineal hormon olan melatoninin sıçanlarda % 100 etanol gibi bir topikal irritan ile oluşturulan akut gastrik lezyonlann oluşmasındaki etkilerini belirlemek için planlandı. Melatonin gavajla verilen 1 mi absolü etanolden 30 dakika önce 10 mg/kg dozda intraperitoneal olarak verildi. Melatoninle tedavi, gastrik mukozada etanol tarafından oluşturulan makroskobik, patolojik ve biyokimyasal değişiklikleri bariz bir şekilde azalttı. Etanolun oluşturduğu lezyonlar hemorajik çizgiler şeklindeydi. Etanol ve indometazin total gastrik yüzeyin % 100 ünde hasar oluşturdu.Melatonin tedavisi etanolle oluşturulan gastrik hasan % 6 ya, indometazinle oluşturulan ülser alanını % 89 a düşürmüştür. Hem etanol hem de indometazin verilen hayvanların midelerinde polimorf nüveli lökosit (PNL) infiltrasyonu görüldü. Melatonin tedavisi midede etanolun ve indometazinin oluşturduğu PNL infiltrasyonunu azalttı. Etanol ve indometazin verilişi, mide total glutatyon (tGSH) ve glutatyon redüktaz (GSSG-Rd) aktivitesini bariz bir şekilde azalttı. Melatonin, midede etanolun düşürdüğü GSSG-Rd aktivitesindeki azalmayı olduğu gibi, hemde tGSH konsantrasyonundakİ düşmeyi düzeltmiştir. Etanolun sebep olduğu mide hasarının serbest radikal oluşumu ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan pek çok in vivo ve in vitro çalışmalar, melatoninin etkili bir antioksidan ve serbest radikal toplayıcısı olduğunu göstermektedir. Bu sebepten dolayı bizde, etanolun oluşturduğu gastrik hasarlara karşı melatoninin sağladığı korumanın hiç olmazsa kısmen, onun serbest radikal toplayıcı rolünden dolayı olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study was designed to determine the effect of melatonin, a pineal hormone, on the formation of acute gastric lesions induced by a topical irritant such as % 100 ethanol, in rat. Melatonin injected at a dose 10 mg/kg ip. 30 mm. before administration of 1 ml absolute ethanol, given by gavage. It was found that, pretreatment with melatonin significantly decreased ethanol-induced macroscopic, pathologic and biochemical changes in the gastric mucosa. Ethanol-induced lesions were detectable as hemorrhagic streak. Ethanol and indomethacin administration damaged % 100 of total gastric surface melatonin treatment reduced ethanol-induced and indomethacin-induced gastric damage to % 6 and % 89 respectively. In stomach both ethanol-treated and lndomethacin-treated animals showed polymorphonuclear leukocyte (PMN) infiltration. Melatonin treatment reduced both ethanol-induced and indodmethacin-induced PMN infiltration in the stomach. Gastric total glutathione (tGSH) concentration and glutathione reductase (GSSG-Rd) activity were significantly reduced following ethanol and indomethacin administration. Melatonin ameliorated both the decrease in tGSH concentration as well as the reduction of GSSG-Rd activity elicited by ethanol m the stomach. Ethanol-induced gastric damage is believed to be mediated by the generation of free radicals. Recently, a number of in vivo and in vitro experiments have shown melatonin to be an effective antioxidant and free radical scavenger; thus, we conclude that the protection by melatonin against ethanol-induced gastric injury is due, at least in part, to its radical scavenging activity.