Hepatit B virüsü ve alkole bağlı kronik karaciğer hastalarında ANA, SMA, LKM1, Anti DNA, pANCA otoantikorlarının sıklığı
In Hepatitis B virus and alcohol induced chronic liver disease patients, the frequency of the ANA, SMA, LKM1, Anti DNA, pANCA autoantibodies
  1. Tez No: 103004
  2. Yazar: MUZAFFER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
KVH 'lerin seyri sırasında bir çok otoimmün hastalıklar ve otoantikorlar gelişebilir, özelikle HCV infeksiyonunda sık görülen otoimmün hastalıklar ve otoantikorlara HBV infeksiyonunda da rastlanmaktadır. Alkole bağlı KKH 'da alkolün tek başına KC hasarından sorumlu olmadığı, beraberinde immüolojik mekanizmaların da rolü olduğu, özellikle bu hastalarda asetaldehh-ptotein bileşiklerine karşı antikorların gösterilmesiyle destek bulmuştur. Yine alkolik KKH'da özellikle ANA ve Anti-DNA gibi bazı antikorların yüksek bulunması hasarda immünolojik mekanizmaların rolünü düşündürmektedir. Çalışmada; HBV 'ne ve alkole bağlı KKH'da, özellikle OH için spesifik olan ANA, SMA, LKMı, Anti-DNA, pANCA antikorlarının sıklığını immunfloresans yöntemiyle incelenmesi planlandı. Çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıktan Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalında, Aralık 1999 - Kasım 2000 tarihleri arasında takip edilen 20 HBV'ne, 20 alkole bağlı KKH ile 20 sağlıklı kontrol grupları üzerinde gerçekleştirildi. HBV'ne bağlı KKH grubundaki tüm hastalara, alkole bağlı KKH grubunda ise 17 hastaya KC biyopsisi uygulandı. HBV'ne bağlı KKH grubunda 17 hastanın HBV DNA'sına bakıldı. Hasta ve kontrol grubundan tam kan sayımı, rutin biyokimya çalışıldı. HBV'na bağlı KKH grubunda ANA 4 hastada (%20) en az 1/80 titrede, SMA 3 hastada (%15) en az 1/20 titrede, LKM! 1 hastada (%5), pozitif bulunurken Anti-DNA ve pANCA bu grupta pozitif bulunmadı. Alkole bağlı KKH grubunda ANA 4 hastada (%20) en az 1/40 titrede pozitif, SMA 2 hastada (%10) en az 1/20 titrede, LKMı ve pANCA bir hastada (%5) pozitif bulunmuştur. Kontrol grubunda ANA 2 hastada (%10) 1/40 44titrede pozitif bulunurken, SMA, LKMı, Anti-DNA, pANCA bu grupta pozitif bulunmadı. Gruplar arasında istatistiki anlamı olan fark görülmedi. Sonuç olarak; KVH ve alkole bağlı KKH'da OH'e spesifik olan ANA, SMA, LKM,, Anti- DNA, pANCA antikorları normal popülasyona oranla daha yüksek titrede pozitif bulunmuş olmakla beraber; antikor pozitifliğinin sıklığı açısından hasta gruplarıyla kontrol grubu arasında fark saptanmamıştır. 45
Özet (Çeviri)
So many autoimmune diseases and autoantibodies could be seen in the progress of CVH.The autoantibodies which are seen mostly in HCV infection are also seen in HBV infection.In alcohol induced Chronic Liver Disease it is also found that alcohol is not responsible from the liver injury alone but there are also immunologic mechanisms contributing to the etiology by which autoantibodies are formed against the acetaldehyde molecules.And the high titers of ANA and Anti-DNA signals a relationship between the alcohol induced Chronic Liver Disease and the immune mechanisms. In our study,we planned to search for the frequency of ANA, SMA,LKM1, Anti-DNA, pANCA autoantibodies which are specific for OH, in HBV infection and in alcohol induced Chronic Liver Disease. This study is held in Trakya University Medicine Faculty Internal Medicine Division's Gastroenterology Department and on 20 HBV infected and on 20 alcohol induced Chronic Liver Disease patients and on 20 healthy control subjects from December 1999 to November 2000. Liver biopsy is performed to all HBV patients and 17 of alcohol induced Chronic Liver Disease patients. 17 HBV infected patient's blood samples are evaluated for HBV DNA.Routine CBC and biochemistry of all patients and controls are taken.In HBV induced CLD group ANA was positive in 4 patients(20%) and at least in 1/80 titer.SMA was positive in 3 patients (%15) at least 1/20 titer,and Anti-ANCA and pANCA was not positive in this group. In alcohol induced 46CLD group ANA was positive in 4 patients(20%) at least 1/40 titer, SMA 2 was positive in 2 patients (10%) at least 1/20 titerJJKMl and pANCA were 5 % positive. In control subjects ANA was positive in 2 subjects (10%) in 1/40 ther.SMA,LKMl, Anti-DNA, pANCA were not positive in this group.There was not a statistical difference between the groups. As a result although in Chronical Viral Disease and alcohol induced chronic liver disease,the antibodies ANA,SMA,LKMl,Anti-DNA.pANCA which are specific for OH, were positive in higher titer with respect to the normal population,we could not detect a difference about the positivity frequence between those three groups. 47