Bacağın medialinde bulunan direk v. perforans'ların anatomisinin incelenmesi
An invastigation to the anatomy of the direct perforating veins on the medial aspect of the leg
- Tez No: 103012
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAİTTİN ELHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bacağın venöz sistemine yönelik cerrahi bir girişim yapabilmek için bacağın yüzeyel ve derin venlerinin detaylı anatomisinin, v. perforans'ların yerleşimlerinin ve bacak kompartmanlarındaki seyirlerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Özellikle variköz venlerin ve venöz ülserlerin tedavisine ışık tutmak üzere kendi materyalimizdeki v. perforans'ların anatomisini ve yerleşimini ortaya koymak için yaptığımız diseksiyonlar, venleri renklendirilmiş lateks ile doldurulmuş 15 adet alt ekstremitede gerçekleştirildi. Bacağın medialinde ayak bileği ile tuberositas tibiae arasında 95 adet (ort. 6,3; 3-9) direk v. perforans tesbit edildi. Bu v. perforans'lar Cockett 1, Cockett 2, Cockett 3, distal paratibial v. perforans'lar, proksimal paratibiai v. perforans'lar ve Cockett 4 (Boyd) perforanı şeklinde 6 grup olarak adlandırıldılar. Malleolus medialis'in distalinden 0-3 cm proksimalde bulunan Cockett 1 perforanlarının hiçbiri compartimentum posterius superficialis'te bulunmamaktaydı. Malleolus medialis'in distalinden 5-8 cm proksimalde bulunan Cockett 2'nin %78'i, 10- 11 cm proksimalde bulunan Cockett 3'ün %100'ü, 13-16 cm proksimalde bulunan distal paratibial v. perforans'ların %93'ü, 18-28 cm proksimalde bulunan proksimal paratibial v. perforans'ların %55'i ve 33-35 cm proksimalde bulunan Cockett 4 (Boyd) perforanı'nın da %67'si compartimentum posterius superficialis'te seyretmekteydi. Son yıllarda geliştirilen ve minimal invazif cerrahi bir yöntem olan“Subfasial Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi (SEPS)”nde fascia cruris'ten compartimentum posterius superficialis'e sokulacak bir endoskop yardımıyla bu venlere ulaşabilmek mümkündür. 39
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to do surgical interventions towards the venous system of the lower extremity, it is imperative to know in depth the anatomy of the superficial and deep veins of the lower extremity, the locations of the perforating veins and their courses within the compartments of the leg. To shed light to the treatment of varicous veins and the venous ulcers, dissections to reveal the anatomy and the locations of the perforating veins of our cadavers are performed on 15 lower extremities by filling the veins with colored latex. On the medial aspect of the leg, we identified 95 direct perforating veins (mean 6.3, range 3-9) between the ankle and the tibial tuberosity. These perforating veins can be classified into 6 groups, namely Cockett I, Cockett II, Cockett III, distal paratibial perforating veins, proximal paratibial perforating veins and Cockett IV (Boyd). None of the Cockett I perforating veins that are situated 0-3 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus were present in the superficial posterior compartment. 78 % of the Cockett II perforating veins that are situated 5-8 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus, 100 % of the Cockett III perforating veins situated 10-1 1 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus, 93 % of the distal paratibial perforating veins situated 13-16 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus, 55 % of the proximal paratibial perforating veins situated 18-28 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus and 67 % of the Cockett IV (Boyd) perforating veins situated 33-35 cm proximal to the lower limit of the medial malleolus could be identified travelling within the superficial posterior compartment.“Subfascial Endoscopic Perforator Surgery (SEPS)”is a recently developed minimally invasive surgical procedure and by utilizing this method these veins are accessible by an endoscope inserted through the deep fascia of the leg to the superficial posterior compartment. 40