Köpeklerde kalça eklemi lüksasyonlarında m.peroneuslongus tendosunun lig. capitis femoris yerine transferi üzerine deneysel çalışmalar
- Tez No: 11079
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ASLANBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
47 5. ÖZET A.ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabil im. Dalı Kliniğinde 14.2.1989 - 8.9.1989 tarihleri arasında, köpek lerde deneysel olarak gerçekleştirilen kalça lüksasyonl arında sağaltım amacıyla Lig. capitis femoris yerine M. Peroneus Longus tendosu otogref olarak eksize edilerek transferi ger çekleştirildi. Deneme materyalini, biri klinik olgu olmak üzere değişik ırk, yaş, cins ve ağırlıktaki 15 adet köpek oluşturdu. Çalışmalarımızı üç ayrı grupta gerçekleştirdik. Birinci grup uygulamada, lüksasyon oluşturduğumuz kalça eklemine M. Peroneus Longus tendosunu aynı gün eksize ederek transferini gerçekleştirdik. İkinci grupta, lüksasyon oluşturup kapattığımız kalça eklemine M. Peroneus Longus tendosunu üçüncü günde eksize ederek transferini gerçekleştirdik. üçüncü grup uygulamada ise, lüksasyon oluşturduğumuz ilgili kalça eklemine beşinci günde M. Peroneus Longus tendosunu eksize ederek, Lig. capitis femoris yerine otogref olarak transfer ettik. Uygulama sonrası, olguların 2-5 gün aralarla periyodik olarak klinik ve radyolojik kontrolleri yapıldı. Olgularımızın opeasyon gerçekleştirilen ilgili kalçayı ve48 tendonun eksize edildiği bacağı kullanması 5-30 gün arasında şeki llendi. Köpeklerin kalça lüksasyonl arının sağaltımında bu çalışma ile ilk kez otogref olarak M. Peroneus Longus tendosu kullanılmıştır. Bu çalışmanın Veteriner Klinik pratikte yeni çalışmalarla yeni uygulamalar getireceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
49 6. SUMMARY This study was carried out in the clinics of the Department of Surgery, Faculty of Veterinary Medicine, University of Ankara, between 14.2.1989 and 8.9.1989. Hip luxations in dogs were carried out experimentally and in order to treat this condition, the M. Peroneus Longus tendon was excised as an autograft and transferred in place of the Lig. Capitis femoris. In the study, 15 dogs of differing breed, age, sex and weight were used, one of the dogs was a clinical case. The experimental work was carried out in three groups. In the first group, the transfer of the excised M. Peroneus Longus tendon to the hip joint which we had luxated was performed on the same day. In the second group, the hip luxation was carried out and closed and three days after this the M. Peroneus Longus tendon was excised and transferred. In the third group the M. Peroneus Longus tendon was excised five day after the hip luxation was carried out and transferred in place of the Lig. capitis femoris as an autograft. After these operations, clinical and radiologic checks were performed on the doğs every 2 to 5 days. It took50 between 5 and 30 days for the dogs to use the hip and leg which the tendon had isolated. This is the first time that the M. Peroneus Longus tendon has been used in order to tread hip luxations in dogs. We believe that this experimental study will be of practical use to Veterinary clinics.