Doğu Karadeniz Bölgesi insanı kalplerinde anulus fibrosus sinister - Aa coronaria cordis ve dallarının anatomik ilişkisi
The anatomic relationship between annulus fibrosis and Aa. coronary cordis and its branches in human hearts in Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 103014
  2. Yazar: İSLAM KAKLIKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY YEĞİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
7. ÖZET Romatizmal nedenli kalp kapak hastalıkları sorunu ülkemizin en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Mitral valvül cerrahisi sırasında anulus fibrosis sinister ile Aa. coronaria cordis ilişkisi ameliyat sonrası hastanın hayatta kalabilmesi açısından önemlidir. Otopsi olgularında erişkin insan kalplerinde araştırma yapıldı. Her kalp koroner anatomisi sağ, sol ve dengeli dominant olmasına göre sınıflandırıldı. Anulus fibrosis sinister r. circumflexus ve r. interventricularis posterior (posterior descending) arterle arasındaki uzaklığı flexible bir cetvelle ölçüldü. Toplam 50 olgunun 19 'unda ilgili koroner arterin mitral anulusa uzaklığı 23 ayrı noktada 3mm, 8 ayrı noktada 2 mm ve yine iki ayrı noktada 1 mm Ölçüldü. Açık kalp cerrahisinin henüz Türkiye'de yaygın olarak yapılmadığı 1980 Ti yıllarda mitral valvül replasmanına ve ring anuloplastiye bağlı post operatif erken dönem ölümlerin günümüze göre yüksek olması akla r. circumflexus travmasına bağlı komplikasyonlann aslında hiç de az olmadığım getirmektedir. Çalışmamızın sonuçlarından da anlaşılacağı gibi sol dominant veya codominant kalplerde Mitral valvül cerrahisi şuasında özellikle r. circumflexus yaralanması riski vardır. Mitral valvül cerrahisinde r. circumflexus yaralanmasından kaçınmak için koroner angiografı yapılmalı ve mümkünse dominant koroner arter tesbit edilmeli sol dominant ve codominant koroner dolaşımlı kalpde mitral valvül Terin posterior valvülünün anterior komissura yakın yansında anulus fibrosis sinister' e konulacak sürürlere çok özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The anatomic relationship between annulus fibrosis and Aa. coronary cordis and its branches in human hearts in Eastern Black Sea Region The romatismal cardiac valve diseases are the one of the most important problems in our country. In mitral valve surgery the relationship between annulus fibrosis sinister and Aa. coronary cordis is very important with regard to the life of the patient, postoperatively. This present study was performed in human adult hearts in autopsy. Coronary anatomy of all hearts were classified as right, left and dominant balanced. The distance of annulus fibrosis sinistra from r. circumflexus and r. interventricularis posterior (posterior descending) arteries were measured with a flexible ruler. 19 of 50 cases whose distance of coronary artery from annulus was 3mm in 23 different points, 2mm in 8 different points and 1mm in 2 different points, respectively. In years of 1980 in Türkiye while open heart surgery had not been routinely performed, the early postoperative death was higher than in recent years because of the mitral valve replacement and ring annuloplasty which conducted to that there were many complications associated with the travma of r. circumflexia artery. It can de suggested that as well as the outcome of our study, in left dominant or codominant hearts, during mitral valve surgery, there is especially a injury risk of r. circumflexus. Before the mitral valve surgery, it must be perform a coronary angiography to avoid the injuryof r. circumflexus and also must be detected the dominant coronary artery. In heart with left dominant and codominant coronary circulation,