Edirne ili Süloğlu ilçesi ağzı (inceleme-metinler-sözlük)
The accent of Süloğlu of Edirne province (examination-texts-dictionary
  1. Tez No: 616441
  2. Yazar: DEMET ŞEN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Balkan Türk ağızları, 14.yüzyılın ortalarından itibaren Balkanlara yerleşen Osmanlı Türklerinin Anadolu'dan götürerek iskân ettirdiği Türkler tarafından oluşturulan ağızlardır. Bilindiği gibi Doğu Trakya, kuzeyden Türk-Bulgar sınırı, doğudan Karadeniz, güneyden Marmara Denizi, batıdan Türk-Yunan sınırı ile çevrili bölgedir. Balkan Türk ağızlarının bir parçası olan Edirne, Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki en önemli şehridir. Meriç Nehri'nin üzerinde, Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarında bulunmaktadır. Ve Anadolu ağızlarının bir uzantısı olan Rumeli ağızlarının Doğu Trakya ağızları grubundadır. Edirne, Balkan Türklüğünün zaman içerisinde birtakım tesirler altında bulunmaları sonucunda da güvenle sığındıkları önemli bir toprak parçası olmuştur. Bu sebeple Edirne'de yaşayanların büyük bir bölümünü, 1912'deki Balkan Savaşı'ndan bu yana Balkan ülkelerinden gelen göçmenler oluşturmaktadır. Edirne; -bir geçiş bölgesi olması nedeniyle tarih boyunca türlü kavimlere ev sahipliği yapmıştır- yerli ağzın dışında Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya göçmeni ve az sayıda Çingene ağızlarına da sahiptir. Çeşitli Türk topluluklarına dair kültürel izleri ve ağız gruplarını içinde barındırmış olan Edirne ilimizi“Süloğlu merkez ilçe ve köyleri”kapsamında açıklamaya çalıştık. Bu çalışmamızda Süloğlu ağzını, fonetik ve morfolojik olarak inceledik. Bu incelemeler sayesinde Süloğlu ağzının Türkiye ağızları arasındaki yerini tespit etmeye çalıştık. Balkan Türk ağızlarının sınıflandırılması sorununun çözümüne dahil olarak sürecin bir parçası olmaya ve ileride oluşacak bir ağız atlasına katkıda bulunmaya çalıştık. Ayrıca sahaya çıkarak birçok insanı tanıdık, onlardan folklor ve Türkçe adına derlemeler yaptık ve bu derlemeleri transkript ederek sözlük çalışması hazırladık. Kısacası bu çalışmamız“Giriş”,“İnceleme”,“Sonuç”,“Metinler”,“Sözlük”,“Kaynakça”bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Balkan Turkish dialects are the dialects created by the Turkish people who have settled in the Balkans since the middle of the 14th century and settled by the Ottoman Turks. As it is known, Eastern Thrace is surrounded by the Turkish-Bulgarian border from the north, the Black Sea from the east, the Marmara Sea from the south, and the Turkish-Greek border from the west. Edirne, which is a part of The Balkan Turkish dialects, is Turkey's most important city on the European continent. It is located on the Meriç River, on the borders of Bulgaria and Greece. Edirne dialect is in Eastern Thrace dialects of Rumeli dialects which are an extension of Anatolian dialects. Edirne has become an important part of the land where the Balkan Turks have been sheltering safely as a result of their being under some influence over time. For this reason, most of the people living in Edirne have been immigrants from the Balkan countries since the Balkan War in 1912. Edirne; It has been home to various tribes throughout history, as it is a transit region. Besides the indigenous dialect, it has immigrants from Greece,Bulgaria, Romania, Yugoslavia and few Gypsy dialects. We have tried to explain our Edirne province, which has cultural traces and dialect groups of various Turkish communities within the scope of“Süloğlu central districts and villages.”In this study, we have examined the Süloğlu dialect phonetically and morphologically. Through these studies we have tried to identify the location of Süloğlu dialect among the dialects of Turkey . We have tried to be a part of the process by contributing to the solution of the problem of classification of Balkan Turkish dialects and to contribute to a future dialect atlas. In addition, we have been to the field to know many people, we have compiled for them on behalf of folklore and Turkish transcripts of these collections and prepared a dictionary work. In short, this study consists of“Introduction”,“Review”,“Conclusion”,“Texts”,“Glossary”,“Bibliography”sections.