İntratrakeal hidroklorik asit ile tavşanlarda oluşturulan akut akciğer hasarından önce ve sonra inhalasyon yoluyla verilen nedokromil sodyumun etkilerinin araştırılması
Investigation the influence of inhalated nedocromil sodium on hydrochloric acid induced acute lung injury in rabits before and after insult
- Tez No: 103028
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, asit aspirasyonuna bağlı olarak meydana gelen akut akciğer hasarında inhaler verilen nedokromil sodyumun profilaktik ve tedavi edici etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 24 adet sağlıklı, Yeni Zelanda tipi tavşanı rastgele üç eşit gruba ayırdık. Tavşanlara ketamin hidroklorür 50mg/kg İM verilerek anestezisi sağlandı. Supin pozisyona getirilip %1'lik lidokain ile lokal anestezi sağlanıp trakeotomi açıldı ve iç çapı 3 mm olan karsız endotrakeal tüp yerleştirildi. Tavşanlar“Servo 900C, Siemens-Elema, Sweden”ventilator kullanılarak 180 dk, volüm kontrollü modda, inspire edilen oksijen konsantrasyonu (FİO2) = 1.0, solunum frekansı (f)=80/dk (başlangıç PaCÛ2 düzeyi 35-45 mmHg olacak şekilde ayarlandı), tidal volüm (Vt)=8mL/kg, inspiryum/ekspiryum oram (I/E) =1/2, ekspiryum sonu pozitif basmç (PEEP) = 5 cmH20 paremetreleriyle venule edildiler. Kulakta, arteriyal ve venöz damar yollan açıldı. Anestezi idamesi 10 mg/kg/saat ketamin infuzyonu ile sağlandı. İdame sıvısı olarak tavşanlara 10 mL/kg/saat hızı ile %0.9 NaCl verildi. Tavşanlar monitörize edildikten sonra başlangıç OAB ve KAH ile Ppeak, Pmean ve Ppause basınçlan (eş zamanlı olarak statik kompliyanslan hesaplandı) kaydedildikten sonra bu kayıtlara 30 dk ara ile devam edildi. AKG'da pH, PaÛ2 ve PaCOî değerleri, kan sayınımda lökosit ve trombosit sayılan tespit edildi MDA tayini için kan ve bronkoalveolar lavaj sıvısı (BAL) almdı. MDA tayini için, Tiyobarbitürik Asit Testi (TBA) kullanıldı. Kan ve BAL örnekleri 0, 30 ve 180. dk'da almdı. Tavşanlarda akciğer hasan oluşturmak için 0.1 N HC1 (pH = 1.2), 2 mL/kg olacak şekilde endotrakeal tüpten verildi. Tedavi grubu olan 1. gruba önce İT HC1, 5 dk sonra inhaler nedokromil sodyum 20mg/kg, profîlaksi grubu olan 2. gruba önce inhaler nedokromil sodyum 20mg/kg, sonra İT HC1 ve kontrol grubu olan 3. gruba sadece İT HC1 verildi. 180. dk sonunda ventilatörden 66ayrılarak 40mg/kg pentotal sodyum verilerek sakrifiye edilen hayvanlarda akciğer tümüyle eksize edildi. Akciğer örnekleri histopatolojik inceleme amacıyla %10'luk tamponlu formaldehit solüsyonunda saklandı. Daha sonra hazırlanan kesitler hemotoksilen eozin ile boyanıp ışık mikroskobunda incelendiler. Çalışmamızda, en düşük PaCh ve pH, en yüksek PaC02, en yüksek hava yolu basınçları, en düşük kompliyanslar ve en düşük OAB kontrol grubunda gözlendi. Her 3 grupta kalp atam hızları başlangıca göre değişmedi, lökosiüer kontrol grubunda daha fazla olmak üzere tüm gruplarda düşük bulundu, plazma ve BAL MDA değerleri yükseldi ve aralarında anlamlı fark bulunmadı. Trombosit değerlerinin ise klinik olarak anlamlı olmadığı düşünüldü. İT HC1 ile ALI oluşturduğumuz tavşan modelimizde nedokromil sodyumun oksijenasyonu, hava yolu basınçlarını, komphyanslan ve ortalama arter basınçlarını koruduğunu ve PaCCV nin artmasını önlediğini gördük. ALI ve ARDS'nin fizyopatolojisinde temel mekanizmanın inflamasyon olduğunu biliyoruz. Antiinflamatuvar ajan olan nedokromil sodyumun inflamasyonu engelleyici etkisiyle (bunu histopatolojik bulgular da destekliyor) oksijenasyondaki korunma ve PaCOı'daki artmamn önlenmesi açıManabilirken, bronkoreaktif ve bronkokonstriktör maddelerin açığa çıkmasını önlemesiyle de hava yolu basınçlarını, kompliyansı ve bunlarm sonucunda hemodinamiği koruması açıklanabilir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of mis study was to evaluate the prophylactic and treatment effects of nedocromil sodium as inhaler in acute lung injury induced hydrochloric acid aspiration. 24 New Zealand rabbits were randomly divided into three groups. They were anesthetized by ketamine hydrocloride 50 mg/kg IM Tracheotomy performed all animals with 1% lidocain and a 3 mm inner diameter endotracheal tube without cuff was placed. The rabbits were ventilated with inspired oxygen concentration (F1O2) = 1.0, ventilation frequency (f) = respiratory rate adjusted initial PaCCb levels produce to 35-45 mmHg, tidal volume (Vt) = 8 mL/kg, inspiratory/expiratory time ratio (I/E) = Vz, positive end-expiratory pressure (PEEP) = 5 cmEfeO parameters by using“Servo 900C, Siemens- Elema, Sweden”ventilator for 180 minutes under controlled volume mode. Arterial and venous cannules were inserted into A. auricularis and V. auriclaris. Anesthesia management was maintained with 10 mg/kg/hr ketamine infusions and 0.9% NaCl was also given at a rate of lOmL/kg/hr. After monitorization of the animals, initial mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR) and Ppeak, Pmean, and Ppause pressures, static compliances were measured and enrolled every 30 th minutes. Pa02, PaCC>2 and pH values at arterial blood gases (ABG) and the numbers of leucocyte and trombocyte were assesed. Bronchoalveolar lavage fluid (BAL) and blood were taken to determine the level of MDA. Thiobarbituric acid test (TBA) was used for this purpose. Blood and BAL samples were taken at 0, 30, and 180th minutes. The samples were centrifuged at 3000 rotations for 4 minutes. All samples were stored at -80 °C. The lung injury was induced by giving 2 mg/kg 0.1 N HC1 (pKl.2) via the endotracheal tube. In group 1 (treatment group) after 5 minutes IT HC1 instillation 20 mg/kg nedocromil 68sodium was given into the trachea. In group 2 (prophylactic group) 5 minutes before IT HC1 instillation 20 mg/kg nedocromil sodium was given into the trachea. In group 3 ( control group) only IT HC1 was given into the trachea. We separate them from ventilator at 180 minutes. The lungs were excised from the animals sacrificed by giving 40 mg/kg pentothal sodium. Lung samples kept in 10% buffered formaldehyde solution were examined with light microscope. In this study, the lowest PaC^ and pH, the highest PaCC^, the highest airway pressure, the lowest compliance, and the lowest MAP were observed in control group. There was no difference in heart rates since beginning and the values of leucocyte were found out in low level, especially lower in control group according to other groups. The MDA values of plasma and BAL were increased in all groups and there were not significant different between them. Trombocyte values were not considered clinically significant In our rabbit model with intratracheal HC1 induced ALL it was seen that nedocromil sodium kept oxygenation, airway pressure, compliances, and mean arterial pressures and did not increase PaCCh. It is known that basic mechanism in ALI and ARDS physiopathology is inflamation. While protection in oxygenation and stopping the increase in PaCC>2 can be explained with anti-inflamatory effect of nedocromil sodium, an anti-inflamatuar agent, as histhopatologic findings support mis, it can be concluded that as it prevents bronchoreactive and bronchoconstrictor agents, it has beneficial effects in airway pressures, compliance, and therefore it protects hemodynamics. 69