Oxford ve De Lorme güçlendirme egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of the Oxford and De Lorme strengthening exercises
- Tez No: 103027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Günümüzde kas gücü ve dayanıklılığını artırmak için değişik egzersiz programlan uygulanmaktadır. Bu çalışmada bilgisayarlı En-Tree makara ağırlık sistemi kullanılarak kuadriseps adalesinde iki değişik güçlendirme yönteminin etkileri karşılaştırıldı. 30 sağlıklı, genç erkek olgu rastgele kontrol grubu ve iki değişik egzersiz grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda olanlara herhangi bir egzersiz uygulaması yapılmazken diğer grupların dominant tarafta ki kuadriseps kaslarına De Lornıe veya Oxford egzersiz tekniklerinden birisi uygulandı. De Lorme tekniğinde her bireyin önce 10 REM (repetition maximum) değeri tesbit edildi ve çalışmaya 10 REM değerinin % 50“si ile başlanılıp, % 75 ve % 100 şeklinde artan setler olarak uygulandı. Her set 10 tekrardan oluşuyordu. Oxford tekniğinde ise çalışmaya 10 REM değerinin % 100'ü ile başlanılıp % 75'i ve % 50”si şeklinde azaltıldı. Her hafta 10 REM değerleri yeniden değerlendirildi. Çalışma üç hafta süreyle ve haftada beş gün olarak yapıldı. Olguların patella ve patella üstü ekstremite çevre ölçümleri kaydedildi. Bilgisayarla ise kuadriseps adalesinde ortalama PP (peak power) ve PF (peak force) değerleri tesbit edildi. İstatistiksel analizde birden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Krusker-Wallis testi kullanıldı Anlamlı farklılık bulunanlarda ikili karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi yapılarak gerçekleştirildi. Sıralı ölçümlerin farklılıklarını araştırmada Friedman testi ve Wilcoxon bağımlı grup testleri kullanıldı. \ 111Kontrol grubundaki olgularda ölçülen parametrelerde çalışma suresince anlamlı bir değişiklik bulunamadı. 10 RUM değerlerinde De Lonne tekniği ile çalışanlarda son haftada, Oxford tekniği ile çalışanlarda ise ikinci haftada anlamlı artış gözlendi. Ekstremite çevresi ölçümlerinde egzersiz uygulananlarda en belirgin artış patellanın 15 cm. üzerinde elde edildi. Ortalama PP ve PF değerleri her iki egzersiz grubunda üçüncü haftadan itibaren anlamlı bir şekilde artış gösterdi. Sonuç olarak her iki egzersiz tekniğinin de kas gücünü artırdığı ve kas hipertrofısi yaptığı, birbirlerine göre ise üstünlükleri bulunmadığına tespit edildi.. Anahtar kelimeler : De Lorme, Oxford, Progresif dirençli egzersiz, kuadriseps IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, various exercise programs are performed to enhance muscle strength and endurance. In this study, the effects of two different exercise techniques were compared using computerized En-Tree pulley system. Thirty healthy young males were randomized equally to either control or one of two different exercise groups. While no exercise application was performed to control group, either De Lorme or Oxford exercise technique was performed to subjects' quadriceps muscle at the dominant side. In De Lorme technique firstly 10 REM values of the each subject were determined and the subjects started with 50 % of the 1 0 REM value and subsequently sets increased to 75 % and 100 %. Each set contained 10 repetitions. Contrary in Oxford technique 100 % of the 10 REM value was performed at the beginning and decreased to 75 and 50 percent at the following sets. 10 REM values were re-evaluated weekly. The study lasted for three weeks, five days a week. The patella and superior patella circumference measurements of the subjects were recorded. The average PP (peak power) and PF (peak force) values of the quadriceps muscle were obtained by computer. Kaisker wallis test was performed to compare the independent groups and Mann-Whitney U test was utilized when it was revealed a statistically significant result. Friedman and wilcoxon dependent tests were used to investigate the difference in repeated measures. XNo significant difference was observed in evaluated parameters in control group. If) RF.M values were showed significant difference at the last week in subjects who tried De l.orme technique and at the 2ml week who tried Oxford technique. The most significant increase in extremity circumference measurements was obtained at the 15 cm superior to patella. The average PP and PF values were increased in both of the exercise groups in 3rd week of the study. In conclusion, muscle strength increases and muscle hypertrophy occurs with both of the exercise techniques, however there is no superiority of one of the techniques to the other. Key \Yords: De Lorme, Oxford, progressive muscle resistive exercise, quadriceps XI