Pediyatrik kaudal blokta ropivakain ile bupivakainin karşılaştırılması
A Comparison of ropivacaine with bupivacaine for paediatric caudal block
- Tez No: 103047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
6. ÖZET Çocuklarda alt abdominal, penoskrotal bölge ve alt ekstremite cerrahisi için kaudal anestezi yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada kaudal blok uygulamasında ropivakainin anestezi kalitesini, hemodinamik parametrelere etkisini, stres endokrin ve metabolik yanıtını, postoperatif ağrı tedavisindeki etkinliğini, yan etkilerini kaudal blok uygulamalarında sıklıkla kullanılan bupivakainle karşılaştırmayı amaçladık. Operasyondan 30 dakika önce tüm hastalara premedikasyon için 0.4 mg.kg_1 rektal midazolam uygulandı. Rutin monitorizasyondan sonra hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Bütün hastalara intravenöz 2-2.5 mg-kg"1 propofol uygulandı ve operasyon boyunca propofol infüzyonu devam etti. Bolus propofol uygulamasından hemen sonra kaudal blok için Grup I'e (n=20) 2 mg.kg_1 %0.25 bupivakain ve Grup H'ye (n=20) 2 mg.kg4 %0.2 ropivakain uygulandı. Kalp hızı, arteriyel kan basmcı, oksijen saturasyonu kaudal bloktan 5 ve 15 dakika sonra ve operasyon odasından çıkıncaya kadar her 15 dakikada bir ölçüldü. Kaudal bloktan önce ve operasyonun 5, 30. dakikaları ve operasyon sonrası 1, 24. saatlerde kan glukoz, plazma insulin, prolaktin ve kortizol seviyeleri için kan örnekleri alındı. Postoperatif ağrı, Modified Pediatric Objective Pain Scale (MPOPS) ile değerlendirildi. Her iki grupta da anestezi düzeyi yeterli idi. Hastalara ek analjezik gerekmedi. Hiçbir hastada ciddi hipotansiyon ve bradikardi gözlenmedi. Cerrahiye başlama süresi Grup Fde daha kısa idi. MPOPS değerleri her iki grupta benzerdi. Grup I'deki hastaların %45'inde, Grup Il'deki hastaların %40'ında postoperatif analjezik gereksinimi olmadı. Gruplar arasında metabolik ve hormonal değerler açısından önemli farklılık yoktu. Bu bulgular çocuklarda hem ropivakain hem de bupivakainin kaudal anestezide güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY A comparison of ropivacaine with bupivacaine for paediatric caudal block Caudal anaesthesia is a widely used method for lower abdominal, penoscrotal and lower extremity operations in children. The aim of this study was to compare the quality of anaesthesia, the effects on hemodynamic parameters, metabolic and endocrine stress responses, postoperative pain and side effects of ropivacaine with those of bupivacaine in caudal anaesthesia. All patients received rectal midazolam 0.4 mg-kg1 for premedication 30 minutes before surgery. After routine monitorization, patients were randomised into two groups. All patients received 2-2.5 mg.kg_1 bolus propofol intravenously and then propofol infusion was continued through the operation. Immediatly after propofol bolus Group I (n=20) received 2 mg.kg_1 0.25% bupivacaine and Group II (n=20) received 2 mg-kg."1 0.2% ropivacaine for caudal anaesthesia. Heart rate, arterial pressure, Sp02 were measured 5 and 15 minutes after caudal blockade and every 15 minutes until discharge from the operating room. Blood samples were taken for blood glucose, plasma insulin, prolactin and Cortisol levels before the blockade and at 5 and 30 minutes of surgery and 1, 24 hours after the surgery. Postoperative pain was assessed according to Modified Pediatric Objective Pain Scale (MPOPS). The level of anaesthesia was satisfactory in both groups. No further analgesia was required. Severe hypotension or bradicardia were not observed in any patients. The mean onset time was shorter in Group I. The values of MPOPS were similar in both groups. Forty-five percent of Group I and forty percent of Group II didn't need postoperative analgesia. There were no significant difference in metabolic and hormonal values between the groups. The findings suggest that both ropivacaine and bupivacaine can be used safely for caudal anaesthesia in children. 55