Mivakuryum verokuronyumun çocuklarda nöromusküler blok, entübasyon koşulları ve hemodinamik parametreler üzerine etkileri
- Tez No: 103051
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda nondepolarizan kas gevşeticiler olan mivakuryum ve rokuronyumun, çocuklarda sevofluran anestezisi altında nöromusküler bloğa, entübasyon koşullarına ve hemodinamik parametrelere etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, adenotonsillektomi operasyonu geçirecek ASA I-H sınıfina giren, 2-12 yaşlar arasındaki 120 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılacak kas gevşetici ajana göre olgular rasgele seçilmiş 60'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Tüm olgulara premedikasyon amacıyla oral 0,015mg/kg atropin ile 0,06 mg/kg midazolam uygulandı. Rutin monitörizasyonu takiben indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, maksimal blok oluşunca, entübasyon sonrası 1. dakika ve 5. dakikalarda olguların kalp atım hızlan, sistolik ve diyastolik arter basınçtan kaydedildi. Anestezi indüksiyonuna her iki grupta da; %50 02- %50 NîO'den oluşan taze gaz akımına eklenen %5 konsantrasyonda sevofluran ile başlandı. Hastaların pupilleri orta hata gelince sevofluran konsantrasyonu %3'e düşürüldü. Olguların tümüne alfentanil 30 mcg/kg intravenöz uygulandı. İndüksiyonu takiben Grup I'de 0,2 mg/kg mivakuryum, Grup Il'de 0,06 mg/kg rokuronyum 5 sn' de uygulandı. Aynı zamanda TOF-Guard monitörü ile T95, maksimal blok ve süresi, T25, T25-75, T70 parametreleri kaydedildi. Endotrakeal entübasyon kalitesi " Clarke ve Mirakhur değerlendirme skalası ile yapıldı. Rokuronyum yapılan olgulara T25 süresi saptandıktan sonra dekürarizasyon amacıyla 0,04 mg/kg neostigmin ve 0,07 mg/kg atropin i.v yapıldı. Mivakuryum kullanılan olgularda dekürarizasyon uygulanmadı. T95 ve maksimal blok süreleri; Grup I de sırasıyla 137,27±53,76 sn ve 225,83±1 19,28 sn. Grup H'de ise sırasıyla 106,81±54,25 sn ve 181,80 ±89,27 sn bulundu. T95 ve maksimal blok süresi Grup H'de Grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı derecede 65 kısa bulundu (p0,05). T25 ve T70 süreleri; Grup I'de sırasıyla 9,32±4,32 dk ve 18,20±9,62 dk,. Grup H'de ise sırasıyla 28,94±11,14 dk ve 35,12±9,64 dk bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study aim was to evaulate the effects of nondepolarizing muscle relaxants mivacurium and rocuronium on neuromuscular blockade, intubation conditions and haemodynamic parameters in paediatric patients under sevoflurane anaesthesia. Our study was performed on 120 ASA I-II class patients, ages ranging between 2-12 planned for ellective adenotonsillectomy operations. Patients were randomized into two groups of 60 patients each according to the muscle relaxants planned to be used. All patients received 0.015 mg/kg atropin and 0.5 mg/kg midazolam p.o for premedication. Heart rate, sistolic and diastolic arterial pressures were recorded before induction, after induction, when maximal blockade was occurred and 1 and 5 minutes after intubation. Anaesthesia induction was provided with 50 % O2 + 50 % N2O with 5% sevoflurane. When the patients pupils were in the midline, sevofluran concentration was decreased to 3% and then 30 mcg/kg alfentanyl was applied intravenously. Following induction, patients received either 0.2 mg/kg mivacurium or 0.6 mg/kg rocuronium in 5 seconds. T95, maximal blockade and maximal blockade time, T25, T25-75, T70 parameters were recorded with TOF-Guard monitor at equal times. The quality of endotracheal intubation was evaluated with Clarke and Mirakhur evaluation scale. After the determination of T25 time 0.04 mg/kg neostigmine and 0.07 mg/kg atropin were given to Group II for decurarization. Decurarization was omitted in Group I. The T95 time was 137.27±53.76 sec in Group I and 106.81±54.25 sec in Group EL Maximal blockade time was 225.83±1 19.28 sec in Group I and 181.80 ±89.27 sec in Group E. The T95 time and maximal blockade time were significantly shorter in Group II (p0.05). 67T25 and T7o times were 9.32±4.32 min and 18.20±9.62 min in Group I and 28.94±11.14 min and 35.12±9.64 min in Group II respectively.