Rokuronyum ile mivakuryumun genç ve yaşlı hastalardaki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of rocuronium and mivacurium in young and elderly patients
- Tez No: 88225
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışmamızda yaşlı ve genç hastalarda mivakuryum ile rokuronyumun nöromüsküler ve hemodinamik etkilerini karşılaştırmayı planladık. Çalışmamız 42 genç ve 42 yaşlı hastada gerçekleştirildi. Premedikasyon uygulanmayan hastalarımızda anestezi indüksiyonu tiopental sodyum ile sağlandı. Hastalarımız rastgele 21 hasta içeren 4 eşit gruba ayrılarak; grup I ( genç) ve grup ll'ye ( yaşlı) rokuronyum (0.6 mg/kg), grup III ( genç) ve grup IVe ( yaşlı) ise mivakuryum (0.15 mg/kg) uygulandı.Tekli uyarılarda maksimum depresyon saptandıktan sonra endotrakeal entübasyon uygulandı. Entübasyon kalitesi Goldberg skalası ile değerlendirildi. Anestezi izofluran -N2O ve O2 ile sürdürüldü. Dörtlü uyanlar ile, nöromüsküler bloka ait etki süresi, %50, %75, ve %90 derlenme süreleri.spontan derlenme süresi ve derlerime indeksi kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABTRACT Comparison of the effects of rocuronium and mivacurium in young and elderly patients This study was designed to compare the haemodynamic and neuromuscular effects of mivacurium and rocuronium in elderly and young patients. Forty-two young and 42 elderly patients were included in the study. Anaesthesia was induced with thiopental sodium in patients without premedication. The patients were divided into four groups, each containing 21 patients. In group I (young) and in group II (elderly) rocuronium (0.6mg/kg) in group III (young) and in group iV (elderly) mivacurium (0.15mg/kg) was used. Tracheal intubation was performed upon completion of maximum depression in single twitch. ^he quality of intubation was evaluated by Goldberg's Scale. Anaesthesia was" maintained with isoflurane, N20 and 02. Clinical duration due to neuromuscular block, 50%, 75% and 90% recovery time, clinical recovery time and recovery index were measured and recorded with Train-of-four stimulation.