Sevofloran ile tek soluk ve propofol indüksiyonlarının mivakuryumun etki başlama süresine ve hemodinami üzerine etkileri
The Effects of single breath with sevoflurane and propofol induction technique on hemodynamic and the onset time of mivacurium
  1. Tez No: 91351
  2. Yazar: AHMET ANAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada sevofloran ile tek soluk inhalasyon ve propofol indüksiyon tekniklerinin mivakuryum'un etki başlama süresine ve her iki tekniğin indüksiyon süreleri ve hemodinami üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya ASA I - II risk sınıflamasına giren 40 hasta alındı. Hastalar rastlantısal olarak iki eşit gruba ayrıldı. Sevofluran grubu (Grup-S, n:20) ve Propofol grubu (Grup-P, n:20). Grupların demografik verileri (Yaş, cins, kilo, ASA) istatistiksel açıdan farksızdı. EKG, non invaziv arter basıncı, PETC02,Sp02 ve nöromüsküler ileti monitörize edildi. I.v. damar yolu açıldıktan sonra 10 ml/h hızında % 0,9 NaCI izotonik infüzyonuna başlandı. Hemodinamik değerler, indüksiyon süresi, mivakuryum'un etki başlama süresi, entübasyon kalitesi, indüksiyon tekniği ve ilaca bağlı yan etkiler ve hasta memnuniyeti kaydedildi. Tüm hastalara 2 ug/kg i.v..fentanil ve %100 oksijenle preoksijenasyon uygulandı. Sevofloran grubundaki hastalara 10 It/dk gaz akımında %100 oksijen içinde %8 konsantrasyonda sevofluran ile tek soluk inhalasyon indüksiyonu uygulandı. Propofol grubundaki hastalara ise 2 mg/kg dozunda hesaplanan propofol dozu bir dak. İçinde gidecek şekilde indüksiyona başlandı. Kirpik refleksinin kaybolduğu an indüksiyon süresi olarak kabul edildi ve ardından sevofluran %2 konsantrasyona, propofol 200 u/kg/dak'ya indirildi. Entübasyon sonrası 5. Dak.'ya kadar propofol infüzyonu bu dozda devam etti. 0,2 mg/kg mivakuryum 60 sn.de enjekte edildi. TOF %95 deprese olduğunda hastalar entübe edildiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we planned to compare the effects of induction with single breath inhalation of sevoflurane and with propofol on the time of onset of neuromuscular blocking activity of mivacurium and to compare the induction times and homodynamic changes both techniques. 40 patients having ASA Ml risk classification were accepted in this study. The patients were randomly divided into two groups. Sevoflurane group (Group-S, n:20) and propofol group (Group-P, n:20). The demographic datas of the two groups (age, sex, weight, ASA) were statistically similar. ECG, non-invasive arterial blood pressure, PETC02l Sp02 and neuromuscular transmission were monitorized. After having an intravenous access, infusion of Isotonic NaCI %0,9 with a rate of 10 ml/h was started. Induction time, the onset of action of mivacurium, quality of entubation, complications due to the technique of induction, adverse reactions of the drug, and the patient's opinion about the induction technique were recorded. All patient's were given 2ug/kg Iv fentanyl and preoxygenation with 100% O2. The patients in the sevoflurane group had a single breath inhalation induction with %8 Sevoflurane in pure O2- The patients in the propofol group had an induction with 2ug/kg propofol dose given in a 60 seconds infusion. The time till the disappearance of eye blinking reflex was accepted as the induction time and the doses were decreased to %2 with Sevoflurane and to 200- 2ug/kg/sec. With propofol. Propofol infusion continued for five minutes after the entubation with this dose. 0,2 2ug/kg mivacurium was given in 60 seconds. When the TOF was depressed 95%, the patients were entubated. 68We found the onset of action of mivacurium in the sevoflurane group as 275±38,5 seconds and as 152,20+43,47 seconds in the propofol group.