Çocuk premedikasyonunda midazolamın paradoksik etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 103056
- Danışmanlar: DR. AYŞE GÜNAY KAYA, DR. BÜLENT BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VIrÖZET Çalışmamızda, çocuk premedikasyonunda sık kullanılan mîdazolamın farklı doz ve farklı uygulama yollarında oluşabilecek paradoksik etkilerim karşılaştırmayı amaçladık. Elektif cerrahi geçirecek, 5-14 yaş arası, ASA I grubu 60 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak 4 gruba ayrıldı. I. gruba (Ol) 0,5 mg/kg oral, II. gruba (02) 0,25 mg/kg oral, III. gruba (İMİ) 0,1 mg/kg intramusküler ve IV. gruba (İM2) 0,05 mg/kg intramusküler midazolam uygulandı. İlaç verilmeden önce ve verildikten sonra 5., 10., 15., 20., 25., 30. dakikalarda kalp hızı, kan basıncı, solunum sayısı, oksijen saturasyonu, sedasyon düzeyi ve paradoksik reaksiyon oluşup oluşmadığı gözlendi. Veriler Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi ve Ki-Kare Testi ile değerlendirildi. Hastalara ait demografik veriler arasında anlamlı bir fark yoktu. Premedikasyonu takiben 30. dakikada; İMİ ve İM2 gruplarında kah) hızında, 02, İMİ ve İM2 gruplarında ortalama arter basıncında, Ol ve İMİ gruplarında solunum sayısında istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı. Grupların sP02 değerlerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmedi Tüm gruplarda klinik ve istatistiksel olarak anlamlı sedasyon oluştu. Paradoksik reaksiyonlar, Ol grubunda % 46.7, 02 grubunda % 13.13, İMİ grubunda % 20 oranında görülürken, İM2 grubunda hiçbir vakada görülmedi. Paradoksik reaksiyonların % 58.3'ü halüsinasyon, % 33.3 'ü taşikardi ve % 8.3 'ü huzursuzluk ve durdurulamayan ağlama şeklinde gözlendi ve ortaya çıkış zamanı 19.5±7.2 dakika olarak saptandı. Sık kullanılan doz olan oral 0,5 mg/kg midazolam dozuyla paradoksik reaksiyonların daha sık olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak; midazolam kullanırken paradoksik reaksiyonlar gibi potansiyel komplikasyonlara karşı dikkatli, erken tam ile hızlı ve etkin tedavi için de hazırlıklı olunması gerektiği kanaatindeyiz. 38
Özet (Çeviri)
VürSUMMARY In this study, we aimed to compare the paradoxical effects of different doses of oral and intramuscular midazolam. Sixty, ASA I group children, between the ages 5 and 14 years, who were to undergo elective surgical procedures under general anaesthesia, were allocated randomly to 4 groups. Group 1 (01), group 2 (02), group 3 (IM1) and group 4 (IM2) received 0,5 mg/kg oral, 0,25 mg/kg oral, 0,1 mg/kg intramuscular and 0,05 mg/kg intramuscular midazolam, respectively. Pulse rate, systolic-diastolic arterial pressures, respiratory rate,oxygen saturation, sedation levels and paradoxical reactions were recorded before premedication as well as at 5,10,15,20,25,30 minutes there after. Wilcoxon signed rank test and chi-square test were used for statistical analysis of the data. Values of p< 0,05 were considered statistically significant. There were no statistically significant differences between groups with respect to age, sex and weight. 30 minutes after premedication, pulse rate of groups 3 and 4, mean arterial pressures of groups 2,3,4 and respiratory rate of groups 1 and 3 were decreased significantly. No statistically significant difference was found between the groups regarding the effect on sP02. The level of sedation was clinically and statistically satisfactory in all groups. Paradoxical reactions were as 46,7%, 13,13% and 20% in groups 1,2 and 3, respectively. No paradoxical reaction was observed in group 4. Characteristics of the reactions were as hallucinations 58,3%, tachycardia 33,3 % and inconsolable crying- restlessnes 8,3%. The mean onset time of the reactions occured at 1 9±7,2 minutes. Paradoxical reactions following midazolam are infrequent but severe and difficult to control. As a conclusion; anaesthesiologists should be aware of the potential for the paradoxical reactions when using midazolam and be prepared to treat it rapidly and effectively. 39