Üst ekstremite cerrahisinde aksiller ve korakoid bloğun karşılaştırılması
Comparison of axillary and coracoid block in upper extremity surgery
- Tez No: 103055
- Danışmanlar: DR. AYŞE GÜNAY KAYA, DR. BÜLENT BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VLOZET Bu çalışmada, üst ekstermhe cerrahisi uygulanacak, 40 hastaya aksiller ve korakoid teknikle brakial pleksus blokajı uygulayarak, iki grup arasında, blok uygulama sûrelerini, sensoriyel bloğun yaygınhğını ve oluşabilecek komplikasyonlan karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya ASA I-II grubu 19-62 yaş arası 40 hasta dahil edildi Birinci gruba aksiller, ikinci gruba korakoid blok uygulandı. Hastaların demografik özellikleri karşılaştırıldığında, gruplar arasında vücut kitle indeksi dışında farklılık yoktu. Grupların ameliyat sûreleri de anlamlı farklılık göstermedi Blok uygulama sûrelerine bakıldığında, aksiller grupta blok uygulama sûreleri anlamlı olarak kısa bulundu. Analjezi sûrelerinde ise farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Vfl. SUMMARY In our study; applying brachial plexus blockade with axillary and coracoid approach to 40 patients which are scheduled for upper extremity surgery, we aimed to compare the block times, distribution of sensorial blockade and the possible complications between two groups. 40 patients, with ASA I-II scores, between ages 19-62 were included in this study. We applied axillary block to the first group and coracoid block to the second group. Except the body mass indexes no significance was found comparing demographic properties of two groups. No difference was found between the operation times of two groups.