Gebe tavşanlarda bupivakainin oluşturduğu epileptiform EEG aktivitesi üzerine efedrinin etkisi
The Effect of ephedrine on epileptiform EEG activity of bupivacaine on pregnant rabbits
  1. Tez No: 103067
  2. Yazar: PETEK ALP (ÖYEKÇİN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ, PROF.DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bupivakain; uzun etkili, amid tipi, obstetride rejyonaî anestezi için en sık kullanılan lokal anestezik ajandır. İnsanlarda yanlışlıkla ve hayvanlarda deneysel olarak yapılan i.v. enjeksiyonlar, santral sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem üzerine toksik etkiler oluşturabilir. Lokal anesteziklere eklenen vazokonstriktif ajanlar; lokal anesteziklerin maksimum plazma konsantrasyonlarını azaltmak, yanlışlıkla intravenöz enjeksiyonları saptamak, blok süresini artınnak, blok kalitesini iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak eklenen bu vazokonstriktif ajanların, lokal anestezik toksisitesine bağlı olası konvüîsiyon eşiğini azalttığı çalışmalarda saptanmıştır. Obstetride rejyonaî anestezi uygulamalarında oluşan sempatik bloğa bağlı hipotansiyonu tedavisinde en yaygın kullanılan ajan efedrin sülfattır. Uterin arterlerde vazokonstriksiyon oluşturmaksızm arteriyel kan basıncını arttırır. Bu çalışmadaki amacımız uygulanan bupivakaine eklenen iki farklı efedrin dozunun konvüîsiyon eşiği üzerine etkilerini araştırmaktır. 21 adet terminde gebe tavşan (gebeliğin 25. ve 28. günleri arasında) araştırmaya alındı. Araştırmanın birinci günü, 50 mg/kg'dan İM ketanıin yapıldıktan sonra deneklerin saçlı derileri traş edilerek skalp insizyonu yapıldı. Her iki hemisfere 2mrn çaplı delikler açıldıktan sonra bu deliklere önceden uygun ara kablolarla lelıimlenmiş 2 mm çapında paslanmaz çelik vida yerleştirildi. Skalp kesişi uçlarından geçirilerek ipek askıya alınıp cep oluşturuldu ve dental akrilik materyali dökülerek, kuruması beklendi. Vidalara önceden lehimlenmiş ara kabloların uçları uygun bir sokete lehimlendi. Araştırmanın ikinci günü damaryoîu ve arteriyel kateterizasyon açıldıktan sonra rastlantısal olarak 7'şerîi 3 gruba ayrılan deneklere şu dozlarda ilaç gönderildi: a) 1. gruba 1.5 mg/kg/dk bupivakain b) 2. gruba 1.5 mg/kg/dk bupivakain+50ug/kg/dk efedrin IV c) S.gruba 1.5 mg/kg/dk bupivakam+ 100 jıg/kg/dk efedrin IV infüzyonu yapıîdı.BİOPAC BSL pro v. 3.6 bilgisayar programı kullanılarak kan basmcı, kalp atim sayısı, her iki hemisferin EEG sinyalleri kaydedildi. Bupivakain verilmesinden EEG'ye ait ilk diken-dalga kompleksinin oluşmasına kadar geçen süre, EEG'de diken kompleksi oluşuncaya kadar verilen toplam ilaç dozları ve bazal, EEG'deki diken kompleksi oluşma sırasında ve EEG'deki diken kompleksi oluşmasından 5 dakika sonrasındaki arteriyel kan gazı örnekleri değerlendirildi. Diken dalga görülme zamanı grup l'de 31.30 sn, grup 2'de 24.53 sn ve grup 3 'de 10.37 sn olarak bulundu. Uygulanan toplam bupivakain dozu grup l'de 2.28mg, grup 'de 1.6 mg, grup 3 'de 0.7 mg olarak bulundu. Kan gazlarının gruplar arası değerlendirmesinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Çahşmamızm sonucunda gebe tavşanlarda intravenöz olarak uygulanan bupivakaine eklenen efedrin, bupivakainin konvüîsiyon eşiğini düşürdüğü bulunmuştur. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bupivacaine is a long acting, amid type local anesthetic which is used most commonly in regional anaesthesia.Intravenous injections to human being wrongly or the injections to laboratory animals can create central nervous system and cardiovasculer toxic effects. The aim of adding vasoconstrictive agents to local anesthetics is to reduce maximum plasma concentrations of local anesthetics, deterrnine the intravenous injections, increase the block time and reform the block quality. However, the adding vasoconstictive agents can decrease the convulsion treshold which is formed by local anesthetic toxicity. Ephedrine sulphate is a drag used in obstetric regional anaesthesia and prevents the hypotension caused by the sympatic block.it increases the systemic blood pressure without making vasoconstriction in uterine arterioles. The aim of this study is, to investigate the effects of convulsion tresholds caused by the two diferrent doses of ephedrine added to bupivacaine. 21 pregnant rabbits (25 and 28 days of gestation) are taken into study.In the first day of the study after making 50 mg/kg i.m. ketamin, the rabbits' heads are shaved and scalp incision have been made.2mm holes are opened in both sides of the hemispheres and 2mm in diameter steel screws which are soldered with inter cables, are placed in these holes.The scalp ends are hangered with silk sutures and created a pocket.Dental acrylic material is poured into the pocket and waited to dry.The socket is soldered to this union. İn the second day of the study, after opening intravenous line and arteriel catheter the animals are divided into three groups and infusions are made such as; a) 1.5 mg.kg^.min“1 bupivacaine to the 1st group b) 1.5 mg.kg'.min”1 bupivacaine +50 ug.kg^.min“1 ephedrine to the 2nd group c) 1.5 mg.kg^.min”1 +100jig.kg“1.min”1 ephedrine to the 3rd group The blood pressure, heart rate, EEG signals of both hemispheres are recorded by using BIPOC BSL pro v. 3.6 compuer program.The time which the spikes form, the total drug doses and the arterial blood gases in the baseline, on the time of EEG spike formation,and after the 5 minutes of EEG spike formation are measured. The spike time is measured as 31.30 sec in group 1, 24.53 sec in group 2, 10.37 sec in group3. The total applied bupivacaine doses are measured as 2.28 mg in group 1, 16 mg in group 2, 0.7 mg in group 3. There is no statistical significane between the groups in blood gas analysis. As a result of our study, the added ephedrine to bupivacaine by the intravenous way in pregnant rabbits decreases the treshold of convulsion. 77