Diyabetik ayak perfüzyon ve kanlanmasının değerlendirilmesi, cerrahi sonuçlara etkisi (klinik çalışma)
Assessment of diabetic foot perfusion, effects on outcomes of surgery
- Tez No: 103104
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, diyabetik olguların alt ekstremitelerinde, perfuzyon ve iskemi dereceleri araştırıldı. Ayrıca sintigrafık yöntemlerle, ayak perfuzyonunun görüntülenebilirliği incelendi. Gereç ve yöntem: Mart 2000 ve ağustos 2000 tarihleri arasında diyabetik ayak yarası bulunan 15 olgunun, 27 alt ekstremitesi, ABI. (ayak bileği kol indeksi), SI ( Saturasyon indeksi ), Sesta-M I B.l perfuzyon sintigrafîsi ve nabız parametreleri kullanılarak değerlendirildi. Olgular, ayak yarası bulunan ve bulunmayan (la ve Tb) ve nöropatik ayak yarası olan ve olmayan (Ha ve lib) şeklinde gruplara ayrıldı. İstatiksel karşılaştırma“çift taraflı eşlenmemiş student's- 1 testi”kullanılarak yapıldı. Bulgular: Ayak yarası bulunan olguların sintigrafık perfuzyonu, yara bulunmayan ayaklara göre daha fazla bulunmuştur. (P< 0,05 ) Nöropatik yara grubunda SI. değeri, nöropatik olmayan gruba göre daha yüksek bulundu. Diğer parametrelerin karşılaştırılmasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Sonuç: Sintigrafık yöntemler kullanılarak, ayak perfuzyonu ve kanlanması hakkında direkt veriler elde edilebilir. Nöropatik yaralarda saturasyon indeksi değerinin yüksek çıkması, A-V santiarın bu olgularda daha çok etkilendiğini göstermektedir. Yara bulunan ayağın perfüzyonun daha yüksek olması iyileşme potansiyellerinden kaynaklanan, reaktif hiperemiye bağlanabilir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Aim of this study was to investigate, degree of ischemia and perfusion of lower extremities in diabetic patients. Also in an attempt was to determine, that perfusion of diabetic foot could be showed by using scintigraphic technique. Methods: From march 2000 to august 2000, 15 cases with diabetic foot ulcer treated in our plastic surgery unit. Their 27 lower extremities were evaluated using ankle brachial index (A.B.I.), saturation index (S.I.) sesta-mıbı perfusion scintigraphy and pulses. All cases were divided to subgroups which were diabetic foot ulcer group and nonulcer group, neuropathic ulcer and nonneuropathic ulcer group. For statistical analysis, student's-t test was used. Results: Scintigraphic perfusion value of ulcer group was significantly more than nonulcer group.