Saklanmış yağ greftlerinin dolgu maddesi olarak kullanılması (deneysel çalışma)
Stored fat grafts as an augmentation material (an experimental study)
- Tez No: 103103
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ ORAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Amaç: Yağ emme tekniği ile elde edilen otojen serbest yağ greftinin yumuşak doku defektlerinde kullanılması plastik cerrahide oldukça yaygın bir işlemdir. Ancak yağ greftinin %45'lere varan oranlarda emilmesi işlemin tekrarlanmasına neden olur. Yağ emme sonrası dondurulmuş serbest yağ greftlerinin kullanımı zaman zaman klinikte uygulanmaktadır. Bu çalışmada yağ emme yöntemi ile elde edilen dokunun -20 °C da uzun süre saklandıktan sonra verildiği dokudaki histolojik ve klinik davranışlarını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 12 adet Beyaz Yeni Zellanda tavşan bu deneyde kullanıldı. Yağ dokusu yağ emme tekniği ile alınarak 3 eşit parça şeklinde hazırlandı. İlk grup hemen enjekte edildi, diğer iki yağ grefti kapalı enjektör siteminde -20 °C da saklandı ve birer ay ara ile enjekte edildi. Bir aylık bekleme süresinden sonra bütün greftler eksize edilerek klinik, histolojik, istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç: Bütün gruplarda sham grubuna göre dermis altında kalınlık artışı ile karşılaşıldı. Saklanma süresiyle doğru orantılı olarak canlı yağ hücresi azalırken bütün gruplarda fibroblastik aktivite kollajen mevcuttu. Saklanma zamanı ile paralellik gösteren enflamasyon artışı dikkat çekici idi. Hücre morfolojisi değerlendirildiğinde uzun dönem -20 °C da saklanan yağ hücrelerinin yer yer canlılığını koruduğu görüldü. Yağ enjeksiyonlarında amaç bir dolgu maddesi kullanmak olduğuna göre, canlı yağ hücreleri ile birlikte kollajen aktivasyonuna neden olan saklanmış yağ enjeksiyonunun aşırı düzeltme yerine aşamalı enjeksiyonlar sağlayacağı için klinik uygulamada yararlı bir yöntem olacağı kanısına varıldı. Ancak, bu şekilde verilen yağın uzun dönemdeki davranışı sonraki çalışmalarda incelenmelidir. 35
Özet (Çeviri)
Summary Stored fat grafts as an augmentation material - An Experimental study Objective: The injection of autologous free fat obtained by suction-assisted lipectomy for the correction of soft tissue defects is a common procedure in plastic surgery. However, unpredictible absorbtion rates (up to 45%) often necessitates repeated procedures. Some plastic surgeons are already using cryopreseved fat grafts for soft tissue correction. The aim of this study is to investigate the histological and clinical behaviours of the fat grafts obtained by suction assisted lipectomy after long periods of storage at -20 °C. Materials and Method: Twelve New Zelland white rabbits were used in the study. Fat grafts obtained by suction assited lipectomy were divided into three equal parts. In one group fat grafts were injected immediately after harvesting, whereas in other groups fat grafts were injected after storage at -20 °C for 1 or 2 months. After clinical observation for one month, grafts were harvested for histological examination. Results: Thickness of the subcutaneous tissue were increased in all groups compared to sham group. Transferred viable fat cells were decreased by storage time, however fibroblastic activity and collagen levels were increased in all groups. Intensity of the inflammation was increased by the storage time. Some viable fat cells were present in the fat grafts that were stored at -20 °C for long periods. It was concluded that stored fat grafts cause tissue augmentation not only by transfer of viable fat cells, but by increased collagen activation also. Stored fat grafts allow repeated injections instead of overcorrection in a single stage. However, behavior of the stored fat grafts long time after injection should be investigated in future studies. 36