Radıomıcs analysıs of magnetıc resonance ımagıng for radıosurgery plan qualıty assessment and genetıc mutatıon detectıon ın braın tumors
Beyin tümörlerinde radyocerrahi plani kalitesinin değerlendirilmesi ve genetik mutasyon tespiti için manyetik rezonans görüntüleme'nin radyomik analizi
  1. Tez No: 942382
  2. Yazar: ESRA SÜMER ARPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Onkoloji, Engineering Sciences, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), beyin tümörü biyolojisinin anlaşılması, tedavi stratejilerinin optimize edilmesi ve prognozun öngörülmesi açısından klinik pratikte temel bir araçtır. Hesaplama ve yapay zeka alanındaki son gelişmeler, MRG'yi hassas tıp için büyük veri analizine entegre etmiştir. Radyomikler, invaziv olmayan ve nicel bir teknik olarak, görüntüleme verilerini yüksek boyutlu veri setlerine dönüştürerek, tümör fizyopatolojisiyle bağlantılı şifreli bilgileri ortaya çıkarır ve tanı, prognoz ve tedavi planlamasının hassasiyetini artırır. Bu tez, vestibüler schwannomlar, gliomalar ve meningiomlar gibi belirli beyin tümörlerine odaklanmış ve klinik, anatomik görüntüleme ve patolojik verileri içermektedir. Tezin amacı, radyomik tabanlı iş akışları geliştirerek: i) Gamma Knife doz planlama kalitesini ve tedavi sonuçlarını değerlendirmek, ii) glioma hastalarında izositrat dehidrojenaz (IDH) mutasyon durumunu ve prognozu öngörmek (harici bir veri setiyle doğrulama ile), iii) nörofibromatozis tip 2 (NF2) genindeki değişiklikleri değerlendirmek ve meningiomalarda nükssüz sağkalımı (recurrence free survival-RFS) tahmin etmektir. Tezin temel bulguları şunları içerektedir: Tümör şekilsizliği, vestibüler schwannomlar için Gamma Knife doz planlama kalitesini etkilerken, tedavi sonuçlarını etkilememiştir; gliomaların MRG'deki küresellik derecesi ve yoğunluk desenleri, IDH mutasyon durumu ve prognozun önemli öngörücüleriydi; yapısal MRI radyomikleri, NF2 kaybı ve meningiomalarda RFS ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi. Bu sonuçlar, radyomiklerin karar verme süreçlerindeki potansiyelini vurgulamakta ve nöroonkolojiye yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) is essential in clinical practice for understanding brain tumor biology, optimizing treatment strategies, and predicting prognosis. Recent advancements in computation and artificial intelligence have integrated MRI into big data for precision medicine. Radiomics, a noninvasive and quantitative technique, converts imaging data into high-dimensional datasets, revealing encrypted information linking to the tumor pathophysiology to improve the precision of diagnosis, prognosis, and treatment planning. This thesis focused on specific brain tumors—vestibular schwannomas, gliomas, and meningiomas— and included clinical, anatomical imaging, and pathological data. We aimed to develop radiomics-based pipelines to: i) evaluate Gamma Knife dose planning quality and treatment outcomes, ii) predict isocitrate dehydrogenase (IDH) mutation status and prognosis in glioma patients with validation on an external dataset, and iii) assess alterations in neurofibromatosis type 2 (NF2) gene and predict recurrence-free survival (RFS) in meningiomas. The key findings of the dissertation included: tumor shape irregularity affected Gamma Knife dose planning quality without having an influence on treatment outcomes for vestibular schwannomas; the degree of sphericity and intensity patterns of gliomas on MRI were important predictors of IDH mutation status and prognosis; and structural MRI radiomics were strongly correlated with NF2 loss and RFS in meningiomas. These results highlighted the potential of radiomics in the decision-making framework, providing new insights into neurooncology.