Laminektomi sonrası skar dokusunun önlenmesinde otolog fasya greftinin kullanılması
  1. Tez No: 103132
  2. Yazar: MURAT BAŞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 736
Özet
ÖZET Bu çalışmada laminektomi sonrası epidural fibrozis dokusu oluşumuna bağlı gelişen skar dokusunun dura ve sinir köklerine olan yapışıklarının önlemesinde ve arada mekanik bir bariyer oluşturmak amacıyla otojenik fasya grefti kullanılmasınm etkinliğini araştırdık. Bu çalışmada 20 adet, ağırlıkları 2.5 - 3 kg. arasında değişen, Yeni Zelanda tipi beyaz, erkek yetişkin tavşanlar kullanıldı. Tavşanların lomber bölgelerine arada bir vertebra sağlam kalacak şekilde iki mesafe laminektomi yapıldı. İlk mesafe çalışmanın yapılacağı fasya, ikinci mesafe kontrol mesafesi olarak belirlendi. Sekiz hafta sonunda deneklere kontrastlı ve kontrastsız MR tetkiki (sagittal ve aksiyel planda) yapılarak epidural fibrozis derecelendirilmesi yapıldı. MR çekilen tavşanlar perfüzyon-fiksasyon yöntemi ile sakrifiye edilip kontrol ve fasya greftinin konulduğu mesafelerden aksiyel kesitler alınarak, Hematoksilen&Eozin'le boyanıp histopatolojik olarak incelendi. Çalışmamızda laminektomi sahasında gelişen epidural fibrozisi nöroradyolojik olarak MR puanlaması ile değerlendirdik. Elde edilen sonuç; her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığıdır (p>0.007). Yani kontrol ve fasya grubunun epidural fibrozis derecesinin MR görüntüleri birbirine yakındır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this experimental study, we studied the effect of autojenic fascia graft placement using to prevent the adhesion of epidural fibrotic tissue on dura mater and nerve root, as an autojenic mechanical barier. Twenty New Zelland white rabbits, weighting 2.5-3 kg., male was used. Two level laminectomy was performed on the lumbar area. One level normal lamina was keept between two level laminectomied area. First level was used as fascial site, second level was used control area. After eight week, Gdanhanced and unhanced MRG was performed in sagittal and axial plane. The grading of epidural fibrosis was made. MRG performed rabbits were sacrified by using perfusion and fixation technique and the specimens were sectioned each level of control and fascial graft site. Histopato logically, these sections, were investigated by using H&E dying. Neuroradiologically, epidural fibrotic tissue following laminectomy was graded using the MRG point. We found that there is no differansies between this two group. This results is statistically meaningful (p>0.007). The MR grading of control and fascial group is nearly same.