İmpressio trigeminale, meckel cave ve gasser gangliyonunun anatomik çalışması
Anatomic study of impressio trigeminale, meckel cave and gasser ganglion
  1. Tez No: 103138
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK DEDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Meckel cave petroz apeksin anterior yüzünde lokalizedir. İçinde trigeminal sinirin gasser gangliyonu ve trigeminal sistem bulunur. Bu alan kompleksi çok önemli yapılara yakın olduğu için bu bölge patolojilerinin cerrahi değerlendirilmesinde anatominin anlaşılması önemlidir. Kemik çalışmaları 31 insan kuru kafasında, anatomik diseksiyonlar ise formalin ile tesbit edilmiş 30 adult kadavra başlarında çalışıldı. Diseksiyonlarda kalvariyum açıldı, her iki serebral hemisferler çıkarıldı ve tentoryum petroz kemiğin superior kenarına yapıştığı yer boyunca kesildi. Hem orta fossa kaidesi, hemde posterior fossa açığa çıkarıldı. Meckel cave' in üzerindeki dural kılıf açılarak gasser gangliyonu ve postganglionik trigeminal sinir kökleri ortaya kondu. Meckel cave, gasser gangliyonu, postgangliyonik trigeminal sinir, trigeminal sinir dallarının boyutları ölçüldü. Bu oluşumların çevresel nöral ve vasküler yapılarla ilişkisi araştırıldı. Kemik çalışmalarında ise petroz apeksin anterior ve posterior yüzünde güvenli cerrahi yaklaşım için rehber olabilecek anatomik landmarkırlar belirlendi ve bu landmarkırların impressio trigeminaleye uzaklığı ölçüldü. Tüm ölçümler milimetrik olarak yapıldı ve ölçümler sırasında digital kumpas kullanıldı. Bu makalede meckel cave' den orjin alan orta fossa ve posterior fossaya uzanan lezyonların tedavisinde güvenli cerrahi yaklaşımlar için kullanılacak anatomik landmarkırlar tarif edildi. Bu landmarkırların anatomik, klinik ve cerrahi önemi tartışıldı. Cerrahi yaklaşımlar sırasında düşük morbidite ve mortalite için bu alanın cerrahi anatomisinin çok iyi şekilde anlaşılması ve bu bölgenin intrensek anatomisinin detaylı bir şekilde bilinmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Meckel cave is located in the anterior surface of the petros apex. With in lies the gasserian ganglion of the trigeminal nerve (fifth cranial nerve ), and the subarachnoid trigeminal cistern. Because of the complexity of this small space and its close proximity to many important structures an understanding of its anatomy is important in the surgical evaluation of the pathologies of this region. Anatomic dissections were studied on 30 adult cadaver heads fixed in formalin, and bones were studied on 31 dry human skuls. Calvarium was opened and cerebral hemispheries were removed. Tentorium was splited along it's attachment of petros ridge. Both skull base and posterior fossa were exposed. Meckel cave through the opening of gasser ganglion, and postganglionic trigeminal nerve roots were exposed and all were examined. Surgically important landmarks were described; relations of bony and vascular structures were reviewed and measurements were obtained. All measurements were taken in milimeters via digital cumpas.The landmarks were chosen along both the anterior and the posterior surface for petros apex. This study aims at identifying easily recognisable bony landmarks on the skull base with stratejik locations. The benefits of these landmarks in surgical application were discussed. The distances measured also are useful in guiding the direction and for safer surgery with better outcome. In surgical approaches the surgical anatomy of this area should be clearly studied and an insight in to the intrinsic anatomy should be guined to achieve lower rates of morbitity and mortality.