Servikal pedikül anatomisi ve komşulukları
Cervical pedicle amatomy and relationships
  1. Tez No: 103137
  2. Yazar: HASAN ÇAĞLAR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT EGEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Son zamanlarda servikal bölgeye yönelik transpediküler vidalama girişimleri sıklıkla yapılmakla birlikte bu konuda yapılmış pek az anatomik çalışma mevcuttur. Bu çalışma orta ve alt servikal bölgedeki pedikül anatomik yapısını ve yakın nöral ilişkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ana amaç servikal bölgeye uygulanan transpediküler girişimler için bilgi sağlamak ve üç boyutlu oryentasyon sağlayarak komplikasyonları en aza indirmektir. Servikal pedikülü ve ilişkilerini incelemek için 20 kadavra kullanılmıştır. Tüm posterior elemanlar; spinöz proçes, laminalar, lateral kitleler, inferior ve superior fasetler alındıktan sonra pedikül istmusu ekspoze edildi. Pedikül genişliği ve yüksekliği (PG, PY), interpediküler mesafe (İPM), pedikül-inferior root mesafesi (PİRM), pedikül superior root mesafesi (PSRM), pedikül-dural sak mesafesi (PDSM), pedikül ortalama açısı (POA), root çıkış açısı (RÇA) ve sinir rootu çapı (SRÇ) ölçüldü. Sonuçlar 16 kadavrada pedikül-süperior root ve pedikül-dural sak arasında hiç mesafe olmadığını gösterdi. Kalan 4 kadavrada aynı mesafeler için çok küçük ölçümler yapıldı. Pedikül-inferior root mesafesi tüm spesmenler için 1.0 ile 2.4 mm arasında idi. Medial pedikül ile dural sak arası mesafe 2.4 ile 3.1 mm arasında idi. Ortalama PY ve PG C3-C7 arasında 5.2-8.5 ve 3.7-6.5 olarak bulundu. İPM 21.2 ile 23.2 arasında değişiklik gösterdi. RÇA 69 ile 104 derece arasında bulundu. En büyük açı C3 seviyesinde en küçük açı ise C6 seviyesinde idi.
Özet (Çeviri)
Surgical anatomic evaluation of the cervical pedicle and adjacent neural structures Abstract Although several clinical applications of transpedicular screw fixation in the cervical spine have been documented recently, few anatomic studies concerning the cervical pedicle are available. This study is designed to evaluate the middle and lower cervical pedicle anatomy (C3-C7) and adjacent neural relationships. The main objective is to provide accurate information for transpedicular screw fixation in cervical region and minimizing complications by providing a three-dimensional orientation. Twenty cadavers were used to observe the cervical pedicle and its relations. After removal of whole posterior bony elements including spinous processes, laminas, lateral masses, inferior, and superior facets, the isthmus of the pedicle was exposed. Pedicle width and height (PW and PH), interpedicular distance (IPD), pedicle-inferior nerve root distance (PIRD), pedicle-superior nerve root distance (PSRD), pedicle- dural sac distance (PDSD), medial pedicle-dural sac distance (MPDSD), mean angle of pedicles (MAP), root exit angle (REA), and nerve root diameter (NRD) were measured. The results indicated that there was no distance between pedicle-superior nerve root and pedicle dural sac in 16 specimens while there was a little distance in 4 remaining specimens in lower cervical region. The mean distance between the pedicle-inferior nerve root for all specimens ranged from 1.0 to 2.5 mm. The mean distance between medial pedicle and dura increased consistently from 2.4 26mm to 3.1 mm. The mean PH and PW at C3-C7 ranged from 5.2 to 8.5 mm and 3.7 to 6.5 mm. IPD was between 21.2 mm and 23.2 mm. The mean REA ranged from 69° to 104°, with the largest at C3 and the smallest at C6. The mean angle of pedicle ranged from 38° to 48°. NRD increased consistently from 2.7 mm at C3 to 3.8 mm at C6 level and then decreased to 3.7 mm at C7 level.