Serbest üretim bölgeleri 'azgelişmiş ülkeler açısından bir değerlendirme'
- Tez No: 4528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME OYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
V ÖZET Bu çalışmanın anacı, dışa açık sanayileşme politikasının bir aracı olarak serbest üretim bölgelerinin, özellikle azgelişmiş ülke ekono mileri açısından incelenmesidir. Bu amaçla, ilk olarak serbest üretim bölge lerinin diğer serbest bölge türleri içindeki yeri belirtilmektedir. Çalışmamızda ikinci olarak serbest üretim bölgelerinin kuramsal çerçevesi incelenmektedir0 Bu bölümde serbest üretim bölge leri, geleneksel dış ticaret kuramları, geleneksel yabancı sermaye yatırımı kuramları, ev sahibi ülkeler açısından yabancı sermaye yatı rımı kuramı ve Marksist yaklaşımı benimseyen iktisat kuramları açı sından ele alınmakta ve değerlendirilmektedirler. Üçüncü olarak serbest bölgelerin dünya uygulaması üzerin de durulmaktadır. Azgelişmiş ülkelerdeki serbest üretim bölgesi uygu lamalarının, yabancı sermaye çekme, istihdam ve ihracat yaratma gibi etkiler açısından ele alındıklarında, sınırlı sayıda ülkede“başarılı”olduğu dikkati çekmektedir. Çalışmamızda dördüncü olarak, serbest üretim bölgeleri, yaratmaları beklenilen istihdam, yatırım, katma değer, ödemeler bi lançosu ve teknoloji etkileri bakımından ele alınmaktadırlar. Sırala nan ekonomik etkileri yaratma açısından serbest üretim bölgelerinin sınırlı bir araç olduğu görülmektedir. Bu çalışmada son olarak Türkiye'deki serbest bölge uygu lamaları ele alınmakta ve özellikle, 1980'li yıllarla birlikte gi dilen uygulama ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bugüne kadar ortaya çıkan gelişmelerin ışığı altında bu uygulamanın, yabancı sermaye ya tırımlarını ve üretime dönük yatırımlari çekme konusunda zayıf kaldı ğı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY Hie aim of this thesis is to examine export procession zones as a toole of export led growth path, especially for the xmderdevelqped countries. In this regard, in the first part, having given the general description of free zones and underlined the export processing zones among the other free zone types. In the second part the theories dealing with export processing zones have been considered. For this reason, traditional international trade theories, :traditional direct foreign investment theories, theory of direct foreign investment as to home countries and Marxist theories have been evaluated from the point of view expoet processing zones. In the third part, countries' free zone experiences have been examined. The evidences suggests that, export processing zones have -some- impressive effects en a few countries, but not on the“ large ”majority. In the fourth part, it has been pointed out that, export processing zones cannot act as a major stimulus to the export economy. Also, the contribution of export processing zones in generate employment, provide technology, stimulate investments and create value added benefits is not very effective as expected. Finally, the Turkish free zones and their effects on Turkish economy have been studied closely.