Farklı krom-alüminyum kombinasyonlarıyla işlenen yüzlük keçi derilerinin bazı özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 10316
  2. Yazar: SUNAY ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
-51- 6. ÖZET Deri sanayinin Türkiye ekonomisindeki yeri önem lidir. Giysilik deri ürünleriniz ihracatta cazip bir yer tutmasına karşın, ayakkabı sanayimiz ancak ithalata ko nu kalabilmektedir. Buradanda anlaşılacağı üzere ayakka bı sanayimiz ihraç mevzu diğer deri ürünlerindeki atı lımı gerçekleştirememiştir. Kuşkusuz bu daldaki geri kalmanın nedenlerinin başında ayakkabı sanayinin en bü yük girdisini oluşturan yüzlük keçi derilerinin, işlen- tisindeki bir takım eksikliklerdir. Bu eksikliklerin ba şında, ham deriden, işlentiden, teknolojiden kaynaklanan deri hataları gözlenmiştir. Buna örnek olarak ayakkabı yüzlük derilerinin esnemesi verilebilir. Fazla esneklik ayakkabı yüzlük derilerini» istenmeyen bir durumdur. Araştırmada, esnekliği önlemek için sıkı bir deri vermesi nedeniyle alüminyum, farklı kombinasyonlar halinde kromla kombine kullanılmıştır. Böylelikle çevre yi kirletici olan ve alüminyumdan daha pahalı olan krom kullanımı azalmıştır. Derilerin işlenmesinde pikle aşamasına kadar olan işlemler klasik kromla tabaklama uygulamalarında olduğu gibidir. Cr-Al tabaklama işlemleri aşağıdaki gibidir.-52- 1- % 8 Tank rom AB 2- % 6 Tankrotn AB + % 2 Al2(SO4)3 3- %4 Tankrom AB + % 4 Al2(SO4)3 4- % 2 Tankrom AB + % 6 Al2(SO 4)3- 5- %8 A12(S04)3 Tabaklamadan sonraki işlemler kromla tabaklama yönteminde olduğu gibidir. Farklı krom-alüminyum kombinasyonlarıyla işlen miş deriler fiziksel özellikler yönünden kromlu deri lerle karşılaştırıldıklarında, kalınlık, kopma, yırtıl ma, patlatma sırasındaki uzama yönünden farklılık göster memiştir. Kopma mukavemeti sırasında. ölçülen uzamanın alüminyum arttıkça azaldığı görülmüştür. Cilt çatlaması sırasındaki uzamanın artan alüminyum miktarına bağlı olarak azaldığı ortaya çıkmıştır. Patlatma mukavemetinin krom miktarı azaldıkça düştüğü görülmüştür. Kimyasal özellikler yönünden, krom-alüminyumla tabaklanmış derilerin rutubet, kül miktarı değerlerinin kromla işlenmiş derilerdekiyle aynı olduğu ortaya çık mıştır. Yağ miktarının, krom-alüminyumlu derilerde, krom lu deriden daha fazla yağ aldığı görülmüştür. Deri mad desinin, krom-alüminyumlu derilerde, kromlu derilerden daha düşük değere sahip olduğu saptanmıştır Tabaklamanın göstergesi olan büzülme sıcaklığı yönünden araştırmada uygulanan yöntemlerin hepsinin kabul edilmeyeceği görülmüştür. Pratikte uygulanacak olan yöntemin %6 tankrom AB + % 2 Al2(SO4)3. kile tabaklanmış deriler olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
S'Jî&ÎAHy The leather industry has a very important place in Turkish economy. The garment leather is attractive product for export whsre as shoe leather, on the contra ry, is being imported. It is then understood that the development of shoe leather industry has not been yet realized. As it is known“upper goat leather”is the maximum of shoe industry, in processing of this material serious defici encies are taking place in leather industry. The main reason for these deficiencies are the quality of raw skin, the techniques of processing and old leather tech nology. As an example elongation of shoe upper leat her can be shown. On the other hand more than necessory elongation isn't desirable in shoe upper leather. In investigation, different combination of Cr and Al had been used for prevented of elongation and for optained of hardly leather. Chrome was more expen sive and more harmful for ecology. The Cr-Al combination tanning process is done as follows; The operations to pickle stage are like as chro me tannage. 1- 8 i° Tank rom AB 2- 6 56 Tankrom AB + 2 56 Al2(SOj. 3- 4 # Tankrom AB + 4 İ» AlgÇSOj, 4- 2 # Tankrom AB + 6 J& A12(S0.), 5- 8 i» A12(S04)3When different Cr-al tanned leathers compared with the chrome leathers according to physical proper ties; it was found that the five groups of leathers were not statistically different such as thickness, tensile strength, grain strength and bursting strength and elongation. When quantity of aluminium increased in leat hers the elongation and grain elongation value of leathers had decreased. When quantity of chrome increased in. leathers, the bursting strength value of leather had decreased. Chemical analysis proved that chrome-aluminium tanned leathers are like as chrome tanned leathers having moisture and ash contents, but lower fat content. All tanning methods shouldn't accepted as shrinkage temparature. We had been thought having obtained the results, the aluminium-chrome tanning process ie suggested as 6 İ° tankrom AB + 2 İ= AlgCSO.)..