İzmir tabakhanelerinde işlenen giysilik derilerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 10317
  2. Yazar: SELİME MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
-41- 6. ÖZET Bu araştırmada, İzmir Tabakhanelerinde işlenen giysilik koyun derilerinin fiziksel ve kimyasal özellik lerini araştırarak, bu özelliklerin, giysilik bir deri den beklenen değerlere uygun olup olmadığını ortaya koy mak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, îzmir Tabakhanelerinde işlenmiş giy silik koyun derilerinden 20 adet toplanmıştır. Bu deri lerden örnek alınarak, standartlarda belirtildiği gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Be lirlenen bu değerlerin, giysilik bir deriden beklenen değerler ile uyum sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda, izmir Tabakhanelerinde işlenen giysilik derilerin; fiziksel özelliklerinden; kopma muka- vemeti ortalama: 63.71 kg/cm2 olarak bulunmuştur. Giysi- lik bir deride kopma mukavemetinin en az 100 kg/cm2 ol ması istenmektedir (ANON, 1976). Oysa araştırmada deri lerde bulunan sonuçlar, bu değerin altında bulunmuştur. Araştırmada, kopma mukavemeti ile birlikte kop ma anındaki uzamada tespit edilmiştir. Uzama, ortalama % 60.48 bulunmuştur. Giysilik bir derinin, kopma anın daki uzaması en çok % 80 olmalıdır (ANON, 1976). Deri lerin uzamasının giysilik bir deri için uygun olduğu saptanmıştır. Derilerdeki yırtılma mukavemeti ise 2.30 kgf olarak bulunmuştur. Yırtılma mukavemeti giysilik bir deriden beklenen değerlerin altında bulunmuştur.-42- Fiziksel 'özelliklerden birisi de dikiş yırtılma mukavemetidir. Giysilik bir deri için aranan dikiş yır tılma mukavemeti en az 25 kg/cm dir. Deri örneklerinde bulunan değer 45.76 kg/cm dir. Bu da derilerin dikiş yır tılma mukavemetinin iyi olduğunu göstermektedir. Derilerin sürtünme haslıkları incelendiğinde; de rilerin tümünde sürtünme haslığı değeri gri skalada 3 'ün üzerinde çıkmıştır. Araştırmada, yapılan kimyasal analizlerin so nunda, rutubet miktarı; % 14.19, protein miktarı ise % 56.69 bulunmuştur. Tabaklamanın göstergesi kabul edilen Cr2O3, miktarı ise %4.87 dir. Bir deride bulunması ge reken Cr2O3 miktarı en az% 2.5 dur (AN0N,1976). Derilerde bulunan yağ miktarı ise % 10.45 dir. Giysilik bir deride olması gerekin yağ miktarı ise % 4-10 dur. Derilerde bulunan toplam kül miktarı % 2.07 olarak saptanmıştır. Giysilik bir deride olması gereken Cr2O3 hariç kül miktarı maksimum # %2.0 dir. Araştırmada, en az 3,5" olması istenen pH değe ri 4.07 olarak bulunmuştur. Derilerin büzülme sıcaklığı ise 115 C olarak saptanmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda; izmir Tabakhane lerinde, giysilik deri işlenirken, derinin mukavemeti üzerinde etkili olan kireçlik, sama gibi işlem basamakla rında yeterince dikkatli davranılmadığı, tabaklamada Cr203, miktarının, gerekenden fazla kullanıldığı, bunun ekonomik ve ekolojik açıdan zarar getirdiği, deride is tenen yumuşaklığın ise fazla yağ kullanarak sağlanmaya-43- çalışıldığı ve derilere istenenden fazla bazı mineral maddelerin verildiği yada yıkamalar üzerinde titizlik le durulmadığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırmada, çalışmadan çıkarılan sonuçlardan yararlanarak, dericilerin, kalite düşüklüğüne sebeb olan hatalı işlentilerini düzeltmeleri ve bundan sonra bu konu da yapılacak olan çalışmalara araştırmanın ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work has done to investigate the clothing sheep skin leather properties in Izmir tanneries to be processed. Results of investigation has compared with the standards of clothing leather. For this purpose, twenty pieces of clothing leather as materials were taken from Izmir tanneries. Physical and chemical properties were investigated ac cording to methods described in the related standards. Result of investigation from physical properti es of clothing leather such as the value of tensile st- 2 rength was found 63. 71 kgfcm. The acceptable level of tensile strength volue of clothing leather must b« minimum 100 kgy'cm2 (ANONYMUS, 1976) c In this investigation; elongation of clothing leathers was found 60. 48 f°. The elongation for clothing leathers must be maximum 80 $ (ANONYMUS, 1976). In the other hand, tear strength was found 2.30 kp.f and stitch tear strenght of this leathers were found 45.76 kg^cm. The level of this result was accep table for clothing leathers. The value rubbing fastness of leathers were fo und under the“3”in grey scale. Chemical properties of this leathers such as mois ture content was found 14.19 #.Leather substance was found of leathers 56.59 $ and Cr20-s content was found 4.87 $>* The acceptable le vel of Cr^O,, content of clothing leather must be mini- nun 2.5 f" Cr203 (ANONYMUS, 1976) 6 In investigation, fatty matters of leathers we re found 10.45 #. It must be between 4 to 10 %. In relation to total ash content, it was found 2.07 fo total ash. (Excluding Cr20^) and pH of leather was found 4.07. These results are acceptable for these leathers. The shrinkage temparature of this leather was found 115°C. As a result of this investigation, it can be said that the tanners hadn't been carefully in liming, bathing and pickling processes in Izmir tanneries. The The quantity of chrome used by tanners is more than the necessary level. It is lost for economic and harmful for ecology. Otherwise fatliquor used for softness and some mineral substance were also used more than the necessary, amount and there was not enough care for washing processes. The aim of this study is to show good or bad results of the processes utilized by tanners and also to give some ideas to the researchers to be study on these subjects.