Domuz derilerine kireçliğin etkisi üzerinde bir araştırma
A Study on efection of liming on pig skins
  1. Tez No: 10231
  2. Yazar: EDİZ TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
-76- 5. ÖZET Her sene dünya deri pazarındaki, domuz derisinden üretilmiş mamul deri sayısı artmaktadır. Türkiye içinde domuz derisi çok yeni bir hammaddedir. Bu çalınmada domuz derisinin özellikleri ve teknolojisi araştırılmıştır. Denemelere başlamadan önce yapılan literatür tara masında Türkiye'de bu konuda daha önce yapılmış bir araş tırmaya rastlanmamıştır. Dünya' daki diğer domuz derisi ile ilgili araştırmaların çoğu da domuz derisinin strüktürü ile ilgilidir. Bütün bu nedenlerle de bu çalışma ayrıca bir önem arz etmektedir. Bu araştırmada, domuz derisinin, deri sanayindeki kullanımını artırmak ve en iyi sonuç veren işleme tekno lojisini tespit etmek hedeflenmiştir. Çalışma Nene College Leather Technology Division Northampton, England' daki deri bölümünde yapılarak tüm analizler ve sonuçları burada alınmış ve burada tamamlan mıştır. Deriler r aşağıdaki şemadaki gibi işlemlere tabi tutulmuşlardır ;(Şema 2 ) Bu amaçla iki farklı deri tipi kullanılmıştır. Bun lardan biri irlanda, diğeri ise Amenikan menşeilidir. îki farklı kireçlik uygulanmıştır. Bunlardan biri 24 saat diğeri ise 48 saattir. Üç tip tabaklama uygulanmıştır, ki- bunlar krom, aldehit-krom kombinasyonu ve alüminyum-krom kombi nasyonu tabaklamadır. Sonuçta tüm fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları alınarak araştırılmıştır.-77- 12 Adet Amerikan 12 Adet irlanda (Kıl Giderme ve I. Kireçlice tabi tutulmuş) (Kıl giderme ve I. Kireçliğe tabi tutulmuş) II. Kireçlik Kireç Giderme SAMA Pikle 6 ad Amerikan 6 ad. ir lan da 24 saat kireçlik T Pikle 6 ad. Amerikan 6 ad. irlanda 48 aaat kireçlik Tabaklama i 4 Al“Sülfat fo 4 Cr (f° 42 Bazinite) V 2 ad. Amerikan 2 ad. irlanda 24 aaat kireçlik 2 ad. Amerikan 2 ad. irlanda 48 aaat kireçlik fc 4 Glutaldialdeb.it İ 4 Cr (#33 Baz.) /»2 Cr (fc 42 Baz.) 2 ad. Amerikan 2 ad. irlanda 24 saat kireçlik 2 ad. Amerikan 2 ad- irlanda 48 3aat kireçlik-78- Yapılan f iaiksel analla sonucunda deri tiplerine kireçlik ve -tabaklamalara göre elde edilen fiaiksel analia sonuçları Çiaelge 1, 2, 3 de verilisi ştir. Domua derilerinde uygulanan ilk fiziksel teat olan büaülme sıcaklığında genel ortalama 98.04 C elde edilmiş tir. Kireçlikler göa önünde tutulduğunda 24 saat kireçlür »onunda 96.92 C, 48 saat kireçlik «onunda ise 99.17°C li& bir büzülme sıcaklığı elde edilmiştir. Sonuçta, 48 saat uygulanan deriler daha yüksek bir büaülme sıcaklığına sa hip olmuşlardır. Tabaklamalar açısından sonuçlar değerlendirildiğinde; krom tabaklamada 100 C üaerinde, aldehit ve alüminyum - krom kombinasyonlarında ise 94 C ve üaerinde büaülme sıcak lıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak kromla tabaklanmış deriler en iyi büaülme sıcaklığına sahip olmuşlardır. Domua derilerinde kalınlık testide yapılmıştır. Genel kalınlık ortalaması 0.70 mm olarak ölçülmüştür. Ki reçlik göaönünde tutulduğunda ise 24 saat kireçlik uygula nan domua derilerinde 0.70 mm, 48 saat kireçlik uygulanan larda ise 0.7i ma kalınlık bulunmuştur. Kireçliğin kalınlık üaerine etkisi tespik edilmiş 48 saat kireçlik uygulanan deriler daha yüksek kalınlık vermiştir. Kalınlık, tabaklama tipleri açısından ele alındığın da, kromla tabaklanan derilerde 0.71 mm, aldehit ve alümin yum krom kombinasyonunda ise 0.7 mm ortak bir kalınlık değeri elde edilmiştir. Tabaklamanın kalınlık üaerinde et--79- Çiaelge- 1 Fiziksel Özelliklere İliykin Ortalama Değerler ve Grup land ir ma Cr= Krom Tabaklama Ald-Cr= A Idea i t -krom kombinasyon tabaklama Al-Cr= Alüminyum-krom kombinasyon tabaklama-80- Çizelge-2 Fiziksel Özelliklere İlişkin Ortalama Değerler, ve Gruplandırma Gr= Krom tabaklama Ald-Cr= Aldehit-krom kombinasyon tabaklama Al-Or= AlUminyum-krom kombinasyon tabaklama-81- Çizelge-3 Fiziksel Özelliklere îlişkin Ortalama Değerler ve G-ruplandirma.82 etkisi tespit edilmiş ve kromla tabaklanan, derilerde daha yüksek kalınlık bulunmuştur. Derilerin bünye dayanıklılığını gösteren en önemli değerlerden biri olan kopma mukavemeti de araştırılmış, 2 kopma mukavemetinin genel ortalaması 65*34 kg/cm olarak bulunmuştur. Kireçlikler gözönünde tutulduğunda 24 saat 2 kireçlik uygulanan domuz derilerin 65*39 kg/om, 48 saat 2 kireçlik uygulananlarda ise 65*30 kg/om olarak bulunmuş tur. Araştırma örneklerinin kopma anındaki genel uzama ortalaması 1° 52.71 olarak ölçülmüştür. 24 saat kireçlik sonunda # 55.69» 48 saaİ kireçrl$kr?sonunda ise fo 49. 72 oranında uzama değerleri tespit edilmiştir. Kopma dayanımı açısından her iki kireçlik aynı grupta yer alırken, uzama açısından 24 saat kireçlik daha iyi sonuçlar vermiştir. Kopma mukavemetinin analiz sonuçları, tabaklamalar 2 göz önünde tutulduğunda;; kromla tabaklama 71.97 kg/om, 2 aldehit-krom kombinasyonu 59*42 kg/om ve alüminyum-krom / 2- kombinasyonu ise 64 »64 kg/cm lik değerleri alınmıştır. Tabaklama tiplerine 'ait varyans analiz sonuçlarına her 3 tabatlama tipi de ayrı gruplarda yer almıştır. Buna göre en iyi Jgopma mukavemeti değerini krom tabaklama, daha sonra sırasıyla alüminyum-kroa ve aldehit-krom kombinasyon tabaklamalar vermiştir. Kopma anındaki $> uzama tabaklamalar açısında değerlendirildiğinde; kromla tabaklama # 54» 29, aldehit-krom kombinasyonu $> 49t67 ve alüminyum-krom kom binasyonu ile tabaklanan donuz derileri ise $> 54*17 lik sonuçlar vermiştir. Krom ve alüminyum-krom kombinasyonu-83- ile tabaklanan deriler aynı grupta yer alarak en iyi fi uzamaya sahip olmuşlardır. Dikiş dayanımının genel ofctalaaası 65*69 kg/cm ola rak bulunmuştur. Örnekler kireçlikler göaönüne alınarak değerlendirildiğinde ise 24 »aat kireçlik uygulanan deri lerde 65 «52 kg/cm, 48 »aat kireçlik uygulanan domua deri lerinde ise 65.86 kg/cm lik dikiş dayanımı değerleri ver miştir. Dikiş dayanımı açısından her iki kireçlik bir farklılık göstermeyerek aynı grupta yer almıştır. Araştırmada uygulanan tabaklama türleri göa 'önünde tutulduğunda ise; kromla tabaklama 68.44 kg/ca, aldehit- kroa kombinasyonu 62.03 kg/om, alüminyum-krom kombinas yonu ise 66.60 kg/cm* lik dikiş dayanımı değerlerini ver miştir. Sonuçlara göre kromla ve alüminyum-krom kombinas yonu ile tabaklanan deriler aynı grupta yer alarak en yük sek dikiş dayanımı değerlerine sahip olmuşlardır. Diğer bir önemli mukavemet testi olan yırtılma da yanımının genel ortalaması 38.38 kg olarak tespit edilmiş tir. Sonuçlar kireçlikler açısından değerlendirildiğinde ise 24 saat kireçliğe tabi tutulan domua derileri, 36.75 kg. 48 saat kireçlik uygulananlar ise 40.00 kg lik yırtıl ma değerleri vermiştir. Sonuçta, 48 saat kireçlik uygula nan deriler daha iyi yırtılma dayanımına sahip olmuşlardır. Analia sonuçları tabaklamalar göa önünde tutularak değerlendirildiğinde ise; kromla tabaklama 41*63 kg, aldehit- krom kombinasyonu 30.25 kg, alüminyum-krom kombinasyonu;.-84- iae 43.25 kg lık yırtılma dayanımı değerleri vermişler- dir. Tabaklama tiplerine ait varyan» analiai sonuçlarına göre, krom ve alüminyum-krom kombinasyonu ile tabaklanan doa.ua derileri aynı grupta yer alarak en yüksek neticelere sahip olmuştur. Yapılan, kimyasal analialer sonucunda deri tipleri ne, kireçlik ve tabaklama türlerine göre elde edilen kim yasal analia sonuçları Çizelge 10, 11, 12 de verilmiştir. Bunlara göre, domua derilerine uygulanan ilk kimyasal tsst olan nem miktarı % 12.56 genel ortalama değere sahip olmuş tur. Sonuçlar kireçlikler açısından değerlendirildiğinde ise 24 saat kireçlik ve 48 saat kireçlik aynı değer olan 60.30, aliiainyum-krom kombi nasyonu ise # 61.70vlik sayısal değerleri vermiştir. Tabak lama tiplerine ait varyans analizi sonuçlarına göre her 3 tip tabaklamada ayrı grupta yer almıştır. Buna göre krom la tabaklanan doa.ua derileri en yüksek, daha sonra sırasıy la alüminyum-krom ve aldehit-kroa kombinasyonuyla tabakla nan deriler daha düşük protein miktarına sahip olmuşlardır. Domua derileri için önemli olan yağ miktarı tayini kimyasal olarak tesbit edilmiş ve genel ortalaması fo 10.17 olarak bulunmuştur. Sonuçlar kireçlikler açısından değer-^ lendirildiğinde ise, 24 saat kireçlik sonunda $10.28, 48 saat kireçlik sonunda da # 10.06 lık yağ miktarları değer leri bulunmuştur. Sonuçlardan da anlaşılacağı gibi 48 saat kireçlik uygulanan deriler daha düşük yağ miktarına sahip olmuşlardır. Anal i a sonuçları tabaklamalar açısından değerlendi rildiğinde ise; kromla tabaklanan derilerde İ» 10.06, aldehit -krom kombinasyonunda # 10.11, alüminyum-krom kom binasyonunda ݰ 10.33 olarak tespit edilmiştir. Varyans analla sonuçlarına göre her 3 tip tabaklamada ayrı grupta yer almıştır. Kromla tabaklanan deriler en düşük yağ oranına sahip okurken daha sonra sırasıyla alüminyum-krom kombi nasyonu ve aldehit-krom kombinasyonu yer almıştır»-89- Araştırmada kimyasal analla sonunda tespit edilen krom oksit miktarının genel ortalaması # 2.90 olarak bu lunmuştur. 24 saat kireçlik uygulanan domuz derilerinde kron oksit #2.85 olarak bulunurken, 48 saat kireçlik uy gulanan dooa.ua derilerinde # 2.95 oranında tespit edilmiş tir. Sonuçta, 48 saat kireçlik uygulanan, derilerin daha faala oranda krom oksit içerdiği bulunmuştur. Uygulanan tabaklama tiplerinin Idoğal sonucu olarak en yüksek krom oksit miktarı kromla tabaklanan derilerde #3.41 olarak tesbit edilmiştir. Aldehit-krom kombinasyo nunda # 2.66, alüminyum-krom kombinasyonunda ise #2.63 oranında krom oksit içeriği tesbit edilmiştir. Her iki tip tabaklamada bir grupta yer almıştır. Denemeler sırasında Alüminyum-krom kombinasyon tabaklama uygulanan derilerde alüminyum oksit tayini ya pılmış ve genel ortalaması # 1.68 olarak tesbit edilmiş tir. Sonuçlar kireçliSLer açısından değerlendirildiğinde ise 24 saat kireç uygulanan domua derilerinde alüminyum oksit miktarı # 1.53, 48 saat uygulanan derilerde ise $> 1.83 oranında bulunmuştur. Analıa sonuçlarından da an laşılacağı gibi 48 saat kireçlik uygulanan derilerde daha yüksek miktarda alüminyum oksit içeriği tesbit edilmiştir. Kimyasal analizlerin sonuncusu olan toplam kül mik tarının genel ortalaması #3.70 olarak bulunmuştur. 24 saat kireçlik uygulanan domua derilerinde bu değer İ» 3*72 olarak 48 saat kireçlik uygulanan domua derilerimde ise #3*67-90- olarak bulunmuştur. Sonu ta, her iki kireçlik tipi de ay nı grupta yer almış yani kireçlikler arasında bir fark bu lunmamıştır. Tabaklamalara ait varyans analiz sonuçlarına göre ise, kronla tabaklama ݰ 3.88, aldehit-krom tabaklama $> 3.78 ve alüminyum- kroa kombina syonuda % 3.43' lük toplam kül miktarı değerini vermişlerdir. Tabaklamalara ait var- yans analizi sonuçlarına göre krom ye alâehit-krom kom binasyonu aynı grupta yer alarak en yüksek toplam kül de ğerine sahip olmuşlardır. Araştırma sonunda elde edilen değerlere dayanarak,”irlanda men sili domuz derilerinin, Amerikan menşe ili do muz derilerine göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Sonuçlar, kireçlikler açısından ele alınır ise, iki kireçlik arasında büyük bir farklılık görülmemiştir. Bu yüzden 48 saat kireçlik üretim için tavsiye edilebilir. Tabaklamalar açısından ise en iyi analiz sonuçlarını krom ile tabaklanan domuz derileri verirken, mamul deri açı sından ise en iyi tutum yumuşak ve elastik deriler aldehit- krom kombinasyonu ile tabaklanmış derilerden elde edil miştir. Araştırma sonuçlarına göre domuz derisi üretimi için şu genel prensipler beaimsenebilir ; 1- Domuz derisinin bünyesinde içerdiği fazla miktar daki yağın problem yaratacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden deri yağlarını disperse edebilen kimyasal madde--91- lerle bir kaç aşamada yağ alma yapılmalı bu etki mekanik- sel olarak ta arttırılmalıdır. 2- Yüksek alkalite re düşük bir şişme verebilen kireçlik sistemleri tercih edilmelidir. Bundan amaç meyda na gelebilecek atrüktiirel kaybın en asa indirilmesidir. Bu da kireçlikte sodyum sülfidrat (NaSH) kullanılarak ya pılabilir. 3- Hafif deriler verebilen pikle sistemlerini ta kiben eğer mümkünse aldehitle bir ön tabaklama ve kromla yumuşak bir tabaklama «yguiaamali&u?» ~ - ' ~~ Ancak unutulmamalıdır ki, domuz derisi tipten ; tipe farklı yapı arz ettiği gibi, aynı domua derisi üre rinde çok değişik yapıya sahip bölgelerde mevcuttur. Bu konu y araştırmanın başında, domuz derisi tanıtılırken de özellikle belirtilmiştir. Derinin erbininin değişmesi so nucunda, işleme - teknolojilerinizde buna uygun olarak adap tasyonunun yapılması gerekmektedir. Çünkü, araştırmada iki farklı domuz derisi kullanılmış ve analiz sonuçlarında deriden kaynaklanan farklar gözlenmiştir. Araştırma sonunda görülmüştür ki, domuz derileri uygun işleme teknolojisi tatbik edildiğinde koyun derileri ile mukayese edildiğinde bile-^kali teli, mamul deriler vere bilmektedir. Somuz derisinin, yakın bir gelecekte Türkiye deri sanayi için çok önemli bir hammadde kaynağı olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
-92- SUMMARY A STUDY ON EJECTION OP LIMING ON PÎG SKINS Every year an increasing number of pigskins are coming onto the world markets and being processed into leather. Pigskins are new raw materials for Turkey as well. Technology and characteristics of pigskins was investigated by this research. Before started the experiments of this research, the literatiirus were investigated but eouldn*t bu found any information which belongs pigskins clothing leathers production metods in Turkey. The most investiga tion on pigskins are about chemical su true tur, in the world. The aim of this research, is to increase the usage and also find out the best technology of produce of the pigskins clothing leathers. The research was completed at Nene College, Leather Technology Dxvxsion - Northampton England* All skins were produced as fallows. (Diagram 3). Per this purpose two different types of pigskins were used as a raw materials, one of them was Irish, the other one was American. 2W© types of liming were applied, one of them was 24 hours, the other one was 48 hours. The three types of tannage which are Ghrom, Aldehyde-Chrom, combination, Aliiminium-Achrom combination were applied.-93- _^agrara_3j 12 Peaces __Ame2Xcan - ( Unhairing and I. liming was made_l - 6 6 12 Peaces Irish ( Unhairing and I. liming was made_} Eeliming JL Deliming Bating Pickle 6 t»e. Ameri can 6 pe. Irish 24 haur liming I 6 pe.Amirican 6 $©?Irish 48 haur liming % 4 Cr (^ 33 Basicity) $ 4 Cr (^42 Basicity) T 4 Âl-Sülpaate 4 Cr (J»2: ?**&*>? 2 be. American 2 pe. Irish ?4 hatır Liming 2 pe. American ? -De. Iri»b 24 haxu? Liming % 4 (Hutaraldehydej MCt (#33 Bas.) % 2 Cr (#42 Bas.), American Irish 2 pe 2pe. 24 hatır Liming 2 pe. 2 pe* Ameri cam Irish 48 hatar Liming jC 2 pe. American 2 pe. Irish 24 hatır Liming 2 pe. American 2 pe. Irish 48 hatır Liming-94- Finally, the physical and chemical properties of the leathers thus optained were investigated. Pigskins are notoriously difficult to handle, var ying widely from source to source also s hawing considerable structural variation within a single skin. In the research, the physical tests which were made are temperature of shrunk thickness, tensile strength) elongation, stitch tear strength, tear load and fallowing result were obtained. Result of the physical tests has been given chart t 1, 2, 3. Mean volue of the temperature of shrunk (T ) has o been found 98.04 C. Result ef the test has been compared between two liming system. End ef the 24 hours liming A A 96.92 C and end ef the 48 hours liming 99«17 C have been found. The leathers which has been applied 48 hours liming o had maximum tempera tur ef shrunk (T ) in the whole samples. When the result of the research comperes each other according to tannage system; namely chrome tannage had o over then 100 C, aldehyde-chrem tannage and aliminium - o chrom tannage system 94- C had been found. Finally, the leathers which applied chrome tannage had maximum tempera- tur of shrunk (T ) in whole semples. According te~ the thicknesses result mean volues of the samples j were 0.70 mm. 24 hours liming system has been found 0.70 "mm and 48 hours liming has been found 0.71 mm thickness volue. Result of the analysis, 48 hours liming had maximum volue.-95- Chart-Î Clasification and Mean Values According to Physical Properties. piping j 24tof 24 hr. 24 hr. 48 hr. I 48 hr. 48 hrv* Cr ! Ald-Cr Al-Cr Origin f Inah JErxah. | Iruh TimpTof | | -p- Shrunk j i ' C£) ! 103 I 95 94 Irxsh ! Irxsh Irxsh 107 Thickness (am) 0.73 I 0.71 0.68 Tensile BSîî53h i 73*5* 1 60«66 i m'16 (.&g/em ; | | t Elongation! ~ ~| ' j~ W I 58.67 ! 54.0 ; 58.38 I 98 \ 96 : 0.71 I 0.70 i > \ 72.03 I 58.19 1 66.35 0.72 Stitch Tear. (Kg/ca) Tearing Load. 69.19 I 64.53 |67.22 (Kg) 40.0 48.67 ?42.0 42.0 20.0 Cr : Chrom Tannage* Ald-Cp rAldehyde-chrom tannage. Al-Cr s Alimiaiiani-chrom tannage. 54.0 67.46 l 61.55 \ 70.46 53.50-96- Char*-2 Clasiflcatioa and Mean Taluea according to Physical P3p0perid.es» Liming Tmrnapft 24 hr 1 24 hr _Çjl Ald-8r 24 hr Al-Cr örigia jAmericaq Ameri «i Ameri* 48 hr Or 48 hr Ald-Cr American Ameri. Temp» of Shrunk 'i'hicfcaess (mm) 103 95 0.7 0.7 94 :an 107 0.69 0.71 98 0.68 48 hr Al-Cr American* 96 0.75 Tensile S(W£N 70-01 f 58-06 * 61.88 72.29 60.79 62.19 Elongation W \ 54.17 55.0 Stitch Tear (Kg/cm) Tearing Load (Kg) 67.35 ! 60.84 4- 33.0 I 29.0 54.0 __4 53.97 55.67 47.67 50.33 «MiAPNswMPffnRiaHHnnnk. 69.76 61.19 37.50 51.50 40.50 64.75 32.0 Cr : Carom tannage Ald-Cr : Aldehyde-chrom tannage Al-Cr : Aliminium-chrom tannage-97- Cha»t-3 Clasification and Mean Values According to Physical Properties.-98- Chxom tannage found 0.71 iffl Aldehyde and Aliiainum- Chrom combination system tannage found in similor 0.7 mm thickness. According to result of the research, the leathers which tannage by chrom had more thiskness.. The tensile strength which is one of the most important mechanical properties of all types of leather was measured by physical. Mean rolue of tensile strength 2 was 65.34 kg/cm. The test of results has been found as fallows, 2 24 hours liming had 65*39 kg/cm, the 48 hours liming had 2 65.34 kg/cm tensile strength rolues. The elongation rolue which the pig skin had were determined in according with tensile strength result. Mean rolue of elangotion has been found $> 52.71. Namely; 24 hours liming had # 55.69 and 48 hours liming had # 49*72 elongation rolues. It coldn't be found any diferences between liming system for tensile strength. But 24 hours liming had better result',for elongation rolues. When the compares tannage systems, tensile strength was measured as fallaws; the leathers which tannage d by 2 only chrome, had 71.97 kg/cm, Aldehyde-Ghrom combination 2 tannage had 59.42 kg/cm and Aliminium-Chrom combination 2 had 64*64 kg/cm. According to analysis of rariance, each 3 tannages systems belonged different groups ehrom tannage system had-99- maximua tensile strength value and Ahan namely Aliminium and Aldehyde - Chrom tannage had been en similar groups. The Elongation value had been found as fallows; chrome tannage # 54.29, Aldehyde - Chrome tannage; # 49.67 and Aliminium - Chrome tannage # 54.17. Chrom and Aliminium - Chrom tannages had maximum elangation and they both had been found in the same groups, Mean volue of the stitch tear strength was 65.69 kg/cm. When the result compare between two liming system 24 hours liming had 65.52 kg/cm, 48 hours liming had 65.86 kg/cm stitch tear strength volues. It couldn't be found any dif e rence s between two liming system. When the tannage systems were compared, Chrom tanna ge had 68.44 kg/cm, Aldehyde -Chrom combination tannage ¦-, system had 62.03 kg/cm, Aliminium - Chrom tannage system had 66.60 kg/cm numerical values. Result of the test, chrom and Aliminium - Chrom combination tannage systems had been placed in similar groups. They also had maximum sti