Yarma-giysilik süetlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 10318
  2. Yazar: A.KADİR EŞLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
-34- 6. ÖZET Bu araştırına da, yarma-giysilik ile süet derilerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenerek, bu Özelliklerin kromla tabaklanmış giysilik bir deriden istenen değerlere sahip olup olmadığını saptamak amacı ile yapılmıştır. Bunun için, İzmir deri fabrikalarında işlenmiş 17 adet sığır-yarma deri üzerinde çalışılmıştır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri, ilgili“Türk Standartları”ve“Official Methods of Analysis”(1965)'de belirtilen metodlardan yararlanılarak belirlenmiştir.Belirlenen bu değerlerin kromla tabaklanmış bir deriden istenen değerler ile uyum içinde olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada, fiziksel özelliklerin incelenmesi sonucu, kalınlığın 0.93 mmV kopma mukavemetinin 89.110 r\ kgf/cm r uzamanın % 51-353» yırtılma dayanımının 6.718 kgf/cmdikiş yırtılma dayanımının 63.102 kgf/cm, 2 saatte su alma miktarının $ 196.536, 24 saatte su alma miktarının % 223.026, büzülme sıcaklığının 108.706 Ğ ve görünür yoğunluğun 0.47 g/cm değere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre.kalınlık, uzama, dikiş yırtılma mukavemeti, ve büzülme sıcaklığının kromla tabaklanmış giysilik deriler için istenen değerlere uygun olduğunu, kopma mukavemeti, yırtılma dayanımı ve su alma değerlerinin ise giysilik, deriler için belirtilen kabul edilebilir kalite değerlerine uygun olmadığı saptanmıştır.-35- Bu araştırmada kimyasal özelliklerin incelenmesi sonucu rutubetin $ 9«881, kromoksitin f° 3 «829» yağın % 9.112,deri maddesinin % 72.908, pH'nın 4-262, toplam külün İ<> 7.258 ve toplam suda çözünen maddelerin fa 0.986 değere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre yağ miktarı, pH derecesi, deri maddesi miktarı ve toplam suda çözünen maddeler miktarının giysilik deriler için belirtilen değerlere uygun olduğunu kromoksit miktarı ve toplam kül miktarının ise giysilik deriler için belirtilen kabul edilebilir kalite değerlerine uygun olmadığı saptanmıştır. Yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda; 1)Yarma-giysilik süet olarak işlenmiş.derilerin zayıf bir lif yapısına sahip olduğu, 2)Konservelene işleminin iyi yapılmadığı, 3)Tabaklama işlemleri sırasında çeşitli kimya¬ sal maddelerin verilmesi ile derilerin zarar gördüğü, 4)Bazı mineral maddelerin gereğinden fazla verildiği, 5)Fazla kromun kullanılması ile maliyetlerin yükseldiği ve atılan kromun çevreye zarar verdiği, 6)Kireç giderme, yarım, traş, zımpara ve yıkama işlemlerinin gereken titizlikte yapılmadığı sonucuna varılmıştır..
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the physical and chemical pro perties of clothing-split suedes were investigated and it was tried to obtain whether these properties was fit for the required properties of chrome tanned clothing leathers or not. For this purpose it had been worked on 17 calf- split leathers which were processed at leather tanneries, in Izmir. The physical and chemical properties were determined by the methods described in the related“Turkish Standarts”and“Official Methods of Analysis (1965)”. It had been also investigated whether these properties were in harmony with the required properties of the chrome tanned leather or not. In this research; according to the investigation of the physical properties, it was found? thickness: 0.93 nun, tensile strength: 89«110kgf/cm, elangation: 51.353 # » split-tear strength: 6.7l8fegtV6&» sticth-tear strength: 63.102 k^/cn, water absorption after 2 hours: 196.536 #, water absorption after 24 hours: 223.026 f», shrinkage temperature: 108. 706 C and observable density: 0.47 g/cm3. In respect to the results, it has been seen that thickness, elongation, sticth-tear strength and shrinkage temperature were convenient for the chrome tanned clothing leathers but tensile strength, split- tear strength and water absorption values were not convenient for the required quality values indicatedfor the clothing leathers. In this research, according to the investigation of the chemical properties, the contents were found; moistures 9. 881 jS, chrome-oxide: 3.829 #, fat: 9.112 #, leather substance : 72.908 $, pH: 4.262, total ash: 7-258 io and the soluble substances in water O.986 #. In respect to the results ; it has been seen that, the contents of fat,.leather substance' and water soluble substances were convenient for the clothing leather but the contents of the chrome-oxide and total amount of ash were not convenient for the required quality values for the clothing leathers. As a result, according to the results of physical and chemical analysis it has been seen that; 1) The processed clothing-split suede leathers have a weak fibre structure, 2) The conservation processes were not well done, 3) During the tanning process it has been seen that the damage of the leather causing of chemical materials, 4) Some mineral substances were used more than required quantity. 5) The rising' of the cost by using' much more chrome and being caused damage for the enviroment by the waste water containing chrome. 6) De liming, splitting, shaving buffing and washing processes were not done sufficiently.