Adana il merkezi lise öğrencilerinde beslenme durumu ve beden ağırlığı değiştirme plan ve girişimleri
The Nutritional condition and the plan and attempt to the change of body weight between the high school students in the centroom of Adana
- Tez No: 103193
- Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1099
Özet
ÖZET ADANA İL MERKEZİ LİSE ÖĞRENCİLERİNDE BESLENME DURUMU VE BEDEN AĞIRLIĞINI DEĞİŞTİRME PLAN VE GİRİŞİMLERİ Adölesan dönemi, yaşanan bedensel ve psikososyal karmaşaların etkisiyle, kısa veya uzun dönemlerde, sağlığı olumsuz etkileyebilecek davranışlar ve alışkanlıklar edinme açısından riskli bir dönemdir. Bu çalışmada, adölesanlarımızm beslenme durumları, beden ağırlığını değiştirme plan ve girişimleri araştırılmıştır. Araştırma grubunu, 1999-2000 eğitim ve öğretim yılında Adana il merkezindeki, lise öğrencilerini temsil edecek şekilde seçilen, 2352 lise öğrencisi oluşturdu. Bu öğrencilere anket uygulandı ve boyları, kiloları ölçüldü. Öğrencilerin ortalama vücut kitle indeksinin (VKİ) 2l,0-fc3,l olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE NUTRITIONAL CONDITION AND THE PLAN AND ATTEMPT TO THE CHANGE OF BODY WEIGHT BETWEEN THE HIGH SCHOOL STUDENTS IN THE CENTROOM OF ADANA Adolescence is a critical period in which the health can be effected negatively in short and long duration by the effect of physical and psycosocial disturbances. The nutritional condition and the plan and attempt to the change of body weight between adolescents were investigated in this study. Data were collected from 2352 students which represent the high school students in the centroom of Adana in 1999-2000 educational year. Data were collected by a questionnaire and all students' weight and lenght were measured. The average body mass index (BM1) was found 2 1,0±3, 1.