Hipertansiyon: Ruhsal etkenler, öfke ve kontrolü, problem çözme yaklaşımları
Hypertension: Psychologic factors, anger and anger control, problem solving approaches
- Tez No: 103200
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
57 8.0 ÇALIŞMANIN ÖZETİ Bu çalışmanın amacı psikosomatik bir hastalık olan esansiyel hipertansiyonda ruhsal bir değerlendirme yapmak, kişinin emosyonel durumu ve hipertansiyonun seyri arasındaki ilişkiye dair ipuçları elde etmek, hipertansif bireylerle normotansif bireyler arasında anksiyete, depresyon, öfke düzeyleri ve problem çözme becerileri yönünlerinden bir fark olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca bunların cinsiyet ve yaş değişkenleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji (Cebeci) polikliniğine ve özel bir hipertansiyon polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalan alınmıştır. Kontrol grubu olarakta herhangi bir kronik hastalığı olmayan normotansif bireyler alınmıştır. Çalışmada deneklere SCID-I ve araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, STAI-I ve D, Beck depresyon ölçeği, pobfem çözme envanteri, durumîuk-sürekli öfke ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlan şu şekilde özetlenebilir: Hipertansif bireylerde psikiyatrik tam oram normotansiflerden yüksektir. Hipertansif bireyler stresli yaşam oîaylan ve emosyonel durumlan ile hastalıklan arasında belirgin bir ilişki kurmaktadırlar. Hipertansif kadınların sürekli anksiyete, depresyon, sürekli Öfke düzeyleri normotansif kadınlardan yüksektir ve kendilerini problem çözme becerileri konusunda yetersiz algılamaktadırlar. ÖK ölçeği dışında diğer bütün ölçeklerden alman puanlann ortalamalan yönünden genç ve yaşlı hipertansifler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Genç hipertansif bireyler istatistiksel düzeyde anlamlı olmamakla birlikte anksiyete, depresyon, ölçeklerinden daha yüksek puanlar almışlardır. Anlamlı sonuçlar eldeedilememiş olması denek sayısındaki yetersizlikle ilgili olabilir. ÖK ölçeğinden ise genç hipertansifler istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek puan almışlardır. Bu çalışmada özellikle sürekli anksiyete hipertansiyon ilişkisine yönelik bulgular eldeedilmiştir. Öfke hipertansiyon ilişkisine dair literatürdeki kadar güçlü veriler elde edilmemiştir. Bu çalışma hipertansiyonlu bireylerde psikojenik faktörlerin hastalığın seyrindeki önemini bir kez daha ortaya koymakta ve psikosomatik tıp anlayışının benimsenerek hastaların biyopsikososyal bütünlük içinde değerlendirilmelerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The aim of this study was to evaluate psychologically the patients with essential hypertension which is a psychosomatic disease and also to search for clues about relationship and connections between the person"s emotional state and the progress of the hpertension, to determine if there was any difference between healthy persons and the hypertensive ones about anxiety, depression, anger levels and problem solving skills. The affect of sex'and age was analysed as well. Hypertensive patients who were admitted to ankara University Faculty of Medicine Cardiology autpatient clinic are included in this study. Normotensive persons withouth any known chronic disease served as control. SCID I, Beck depression inventory, STAI I-II, state-trait anger scale, problem solving inventory were performed to all subjects. The results of the study are as follows: Psychiatric disease incidence is higher in hypertensive patients than controls. The hypertensive patients describe a significant associotion between their hypertension and life events or emotional state. Hypertensive women have higher level of problem solving skills and lower level of perception of their problem solving ability than normotensive women. Younger hypertensive patients have higher scores of anger control than older patients. The other tests showed no significant differences between age groups. Results of this study suggest a positive corelation between hypertension and trait anxiety. There is no evidence of association between anger and hypertension This study confirms the importance of the psychogenic factors in disease process. Psychosomatic features of hypertension should be kept in mind for evaluation of the patient.