Yerli yapım yağmurlama başlıklarında elde edilen su hüzmesinde damla iriliği dağılımının belirlenmesi
  1. Tez No: 10321
  2. Yazar: ECEVİT DELTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
56 ÖZET Yağmurlama sulama yöntemi, diğer sulama yöntemlerine göre daha düzgün bir su ve damla iriliği dağılımının sağlanabildiği bir sulama yöntemidir. Ancak, sistemin kurulmasında önemle üze rinde durulması gereken hususlar vardır. Bu hususların başında, sistemin en önemli organlarından biri olan yağmurlama başlığı nın meme tipi ve ölçüsü, uygulanan basınç, rüzgar hızı ve yönü, başlık aralıkları v.b. faktörler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, yerli yapım düşük basınçlı bir yağ murlama başlığından elde edilen su hüzmesindeki damla iriliği dağılımına etkili olan faktörler incelenmiştir. Bu faktörlerden biri meme çapı, diğeri ise basınçtır. Denemeler, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Meka nizasyon Bölümü Pompa Deneme Laboratuarında mistir. Yapılan denemelerde, öncelikle, 4.5/4.8 ram. meme çapı kom binasyonuna, 2. 5 bar 'lık basınç uygulanmış, daha sonra basınç 3 bar'a çıkarılarak, etkisi incelenmiştir. Meme çapı kombinâs yonu 4.5/5.5 mm. olarak değiştirildiğinde de aynı basınç değer y eri uygulanarak sonuçlar gözlenmiştir. Damla iriliği dağılımının incelenmesi için, materyal ola rak, içi un doldurulmuş kaplar kullanılmıştır. Bu kaplar, her bir kombinasyon için bir kez ıslatılarak etüvde kuruma işlemi ne tabii tutulmuş, daha sonra, oluşan un peletleri, büyüklük lerine göre sınıflandırılıp, gerçek damla çapları, kütle oran ları esasına dayanan hesaplama yöntemi ile hesaplanarak, olu şan damla iriliği dağılım düzgünlüğü saptanmıştır. Sonuçta, basınç arttığında, yağmurlama başlığından oluşan su hüzmesindeki damla iriliklerinin küçüldüğü, basınç azaldı ğında ise, damla iriliklerinin büyüdüğü, ancak atılan su mik tarının azaldığı görülmüştür. Diğer taraftan, meme çapı küçül düğünde, damla çapları küçülmekte, büyüdüğünde ise, damla çap ları da büyümektedir. Bu faktörler, aynı zamanda, damlaların kütlelerinden dolayı sahip oldukları kinetik ener kilerindeki değişime de direkt olarak etkili olmaktadırlar.57 Bu sonuçlar çerçevesinde, denemeye konu olan yağmurlama baş lığından, 2.5 "bar. ve 3 bar. basınç altında, 4.5/4.8 mm. meme çapı kombinasyonunda, 4.5/5.5 ram. meme çapı kombinasyonuna o ranla, daha iyi bir damla iriliği dağılım düzgünlüğü elde etme nin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Water distribution and droplet size distribution in sprinkler irrigation generally is more uniform than the other methods. However, if the system is not well designed and the alternatives are not selected properly, this advan tage can hardly be achived. Uniform water distribution and droplet size distribution is affected by many factors such as operating pressure, nozzle size and type, wind speed and head spacing etc. For uniform water distribution, each point in the field should be watered with the same precipitation rate. The sprinklers are most important equipment of sprinkler irrigation. The' output of sprinklers is^ very ^p^t^nt thing^ ___ at the sprinkler irrigation systems success. Water must distri- buted with the same precipitation rate by the sprinklers. For that reason, we have to be careful to choosing the water pres sure and the nozzle diametter. Because, water pressure and the nozzle diametter is very important things of the uniform water distribution at the springlers. In this experiment, the effect of water pressure and the nozzle diametter to the water distribution and the droplet si ze distribution at the sprinkler have been searched. The tests were held in the pomp laboratories of Agricultu ral Mechanization Department Of Agricultural Faculty Of Ege University. In the tests, firstly, 2.5 bar. water pressure was applied to the 4.5/4.8 mm. nozzle diametter combination. After then, the water pressure was increased to the 3 bar. and the effects were searched. Secondly, the same test was applied to the 4.5/ 5.5 mm. nozzle diametter combination and after then the diffe rences of results were compared. The flour was used as a material during the tests. First, the flour pans were weted by the sprinkler, then, they were dried by the oven. After the drying, the flour pelets were clas sified according to the greatness.59 Then, the real diametters of droplets were calculated accor- ding to mass ratio method and the droplet size distribution was fixed. As a result, when the water pressure increased, the drop let sizes diametters are decrease. At the opposite of this stm- ation, the droplet sizes diametters are increase hut the apli- cation rate of water is decrease. In the other hand, when the- nozzle diametter is decrease, the droplet sizes diametters are decrease. At the opposite of this, the nozzle sizes diametters are increase. This factors are effectual at the kinetic energy of droplet. The“big droplets mass have the tiger kinetic energy than the sraollers.And they can ”be more harmfull for the soil agregats and the slants ect. As a.result of thisiinyestigation, at, the sprinkler which tested, 4.5/4.8 mm. nozzle diametter combination have more suc- cesfull when the 2.5 bar. and 3 bar. water pressure'' was appled than according to 4.5/5.5 mm. nozzle diametter combination. Water distribution and droplet size distribution is more uni form than the second method.