Majör depresyonda, seçilmiş beyin bölgelerinin manyetik rezonans spektroskopi ile incelenmesi
Investigation of selected brain area with magnetic resonance spectroscopy in major depression
- Tez No: 103210
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE KOCABAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI-OZET Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) psikiyatrik araştırmalarda önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma affektif bozukluklarda, özellikle depresyonda, diğer görüntüleme teknikleri ile gösterilemeyen patofızyolojik mekanizmaları ve nörotransmitter anormalliklerini ortaya koymada yeni bir perspektif olarak MRS'nin yerini göstermektedir.Aynı zamanda bu çalışma, MRS'nin gelecekte psikiyatrik ilaçların farmakokinetik ve farmakodinamik özellikleri ile psikiyatrik tedavilerin metabolik etkilerinin ortaya konmasında yeri olabileceğini de öngörmektedir. Bu çalışmada depresif hastalarda sağ amigdala ve putamen ile bilateral singulat gyrusa ait metabolik değişiklikleri incelemek amacıyla, ilaç kullanmayan 42 major depresyon hastası ile yaş ve cinsiyeti eşleştirilmiş 15 kişilik sağlıklı deneğe proton (*H ) Manyetik Rezonans Spektroskopik tetkik uygulanmıştır.Bu çalışmada hasta ve kontrol grubu MRS ölçümleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Hastalık süresi ile singulat gyrus Cho/Cr veAmigdala NAA/Cr oranları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır.aynı zamanda Hamilton Depresyon Ölçeği puanları ile singulat gyrus NAA/Cr oranı arasında da pozitif korelasyon saptanmıştır. Singulat gyrus NAA/Cr oranı ile hasta yaşlarının ise negatif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca yine singulat girus ve putamene ait Cho/Cr değerleri arasında erkek ve kadın hastalar arasında anlamlı bir istatistiki fark olduğu bulunmuştur. Sonuç itibariyle bu çalışmada sınırlı sayıda bir grup depresif hasta ile cinsiyet ve yaşı eşleştirilmiş sağlıklı gönüllüler arasında singulat gyrus putamen ve amigdalada NAA/Cr ve Cho/Cr oranlarında belirgin bir değişiklik olmadığı gösterilmiştir. MRS'le yapılan çalışmaların azlığına rağmen, MRS gelecekte psikiyatrik hastalıkların seyri ve tedaviye cevaplarının izlenmesinde değerli bir klinik enstrüman olarak önemli bir yer alacaktır. Affektif bozukluklarda MRS kullanılarak yapılan çalışmalar henüz temel araştırmalar düzeyindedir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda kullanılan MRS le ilgili metodolojik sınırlanmalar gelişmiş tekniklerin gündeme gelmesiyle aşılmaktadır.MRS ile elde edilen affektif bozuklukların nörobiyolojisi ile ilgili bilgilerimizin netleşmesi için daha geniş hasta grupları ile bu sonuçların teyid edilmesi gerekmektedir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) has a definite place in psychiatric research.This study illustrates the potential of MRS in providing new insights into abnormalities in pathophysiological mechanism and neurotransmitter pathways in affective disorders, especially depression, in a way that no other techniques can.lt also suggest that MRS may be available tool in assesing pharmacokinetic and pharmacodynamic properties of psychiatric drugs and metabolic effects of treatment. To examine metabolic changes in right amigdala and putamen and bilaterally singulat gyrus in a group of depressive patients, we performed proton ^H ) Magnetic Resonance Spectroscopy 42 drug free depressive patients and 15 age and sex matched normal controls. No significant correlation was observed between XH MRS measurements.Duration of illness was positively correlated with the cingulat Cho/Cr, Putamen Cho/Cr and Amigdala NAA/Cr ratios.Hamilton Depression Scale (HAM-D) scores was also positively correlated with the Cingulate NAA/Cr ratios.Cingulate NAA/Cr ratios was negatively correlated with the patient's ages. Cingulate and putamen Cho/Cr ratios of female depressive subjects was significantly different from male depressive subjects. In conclusion we have shown that in a limited number of depressive patients and age matched healthy volunteers does not show marked changes with respect to cingulat gyrus, putamen and amigdala NAA/Cr and Cho/Cr ratio. Although no firm conclusions drawn from the small number of studies available, MRS could eventually become a valuable clinical aid in establishing diagnosis and monitoring of illness progression as well as treatment responce in mental disorder. Neurobiological studies of affective disorder using MRS are still at the basic research level. The studies in this field have had considerable methodological limitations.However some of the limitations in the past studies might be overcome by using advanced MRS techniques. Further studies are needed to replicate these findings obtained from MRS in order to clarify the neurobiology of affective disorders. 81